חופשת לידה - הזדמנות להסבה מקצועית

חופשת לידה מאפשרת פסק זמן לבחינת הנכונות להישארות במקצוע הקיים ובמקום העבודה טרום הלידה או לקיחת יוזמה לכיוון הסבה מקצועית ויציאה לדרך תעסוקתית חדשה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 26.10.2012


תחושת השינוי באוויר לאחר הלידה תורמת לבחינת שביעות הרצון והסיפוק במסגרת התעסוקתית במקצוע הקיים ובמקום העבודה הנוכחי. לא מעט נשים מנצלות פסק זמן זה לטובת הסבה מקצועית שתאפשר מעבר למקצוע מרענן וכזה שמאפשר גמישות לצורך שילוב יעיל של משפחה וקריירה מקצועית. 

חופשת הלידה, המאפשרת תקופת הסתגלות למציאות החדשה ולרך שנולד, מהווה גם סוג של פסק זמן מהקריירה המקצועית. בחלק מהמקרים פסק זמן זה מאפשר בחינה מחדש של שביעות הרצון מהעבודה ומהמקצוע והובלה למסקנה שזהו הזמן לשקול שינוי תעסוקתי. ההסתכלות על המציאות באופן כללי משתנה בעקבות השינוי המשמעותי לאחר הלידה, במיוחד כשמדובר בהורות לילד ראשון והמעבר הוא משגרה נטולת מחויבויות וטוטאליות להשקעה בקריירה לכזו שכוללת סדר עדיפויות שונה ומגבלות קיימות בשטח של מחויבות הורית. באופן זה, חופשת הלידה, הנמשכת מספר שבועות, מעוררת מחשבות על הסבה מקצועית למקצוע חדש המאפשר שילוב מוצלח ונוח של משפחה וקריירה מבלי צורך להתפשר על אף אחד משני המרכיבים במשוואה. 


התפטרות לאחר לידה
נשים החוששות לאבד את זכאותן לדמי פיצויי פיטורין ממקום העבודה במקרה והיוזמה לסיום העבודה תהיה מצידן, תשמחנה לדעת כי למרות שמדובר בהתפטרות יזומה ולא בפיטורין, הרי שהחוק קובע כי התפטרות לאחר הלידה לצורך טיפול בילד או לטובת מעבר לעבודה בתנאים מסוימים, מזכה את האישה בפיצויי פיטורין מלאים. זכאות זו נשמרת לתקופה של עד 9 חודשים לאחר הלידה, גם במקרה והאישה החליטה לחזור לפרק זמן מסוים לעבודתה לאחר חופשת הלידה. זכות חוקית זו הופכת את המעמד המיוחד להזדמנות אולטימטיבית לשינויי קריירה ולהסבה מקצועית כאשר מחליטים על כזו. כל הנדרש מבחינה חוקית הוא להוכיח כי תנאי ההעסקה החדשים צפויים לאפשר שהות ממושכת יותר עם התינוק לעומת מקום העבודה הקודם כמו למשל לוקיישן קרוב יותר לבית  (או אולי אפילו עבודה בבית), שעות עבודה מצומצמות יותר וכיוצא בזה. 


הסבה מקצועית לאחר חופשת לידהמהיכן מתחילים?
במידה וכבר קיים כיוון להסבה למקצוע מוגדר, הרי שההתנעה לכיוון המהלך החדש בחיים הינה ממוקדת ובהירה יותר. במקרה ואין באמת כיוון ממשי אלא רק החלטה ערטילאית כללית שהמקצוע הקיים אינו מספק ומשרת את המטרה, הדבר הראשון שיש לדאוג לגביו מתייחס לקבלת החלטה לגבי כיוון מקצועי רלוונטי, בין אם מדובר בסוג העסקה כשכירה או כעצמאית. במקרה שכזה, הכיוון המקצועי יכול להיות רלוונטי וכמובן גם סדנאות קריירה מסוגים שונים היכולות לתרום להעצמה האישית ולספק כלים להסתכלות כללית לגבי השינוי בחיים. יש לקחת בחשבון כי בחלק מהמקרים יהיה צורך בתעודת מקצוע חדשה מסוג תעודה מקצועית כמו למשל
קורס הפקת אירועים לתפקיד ניהול והפקת אירועים או אפילו חזרה לספסל הלימודים באוניברסיטה או במכללה לצורך רכישת תואר אקדמי. במקרים מסוג זה כדאי להגיע לפגישת ייעוץ מסודרת במוסדות ההשכלה על מנת לקבל את כל הפרטים וכמובן לראות כיצד השילוב בין לימודים ומשפחה מתאפשר בצורה הטובה ביותר.


האפשרויות העומדות על הפרק
ההסבה המקצועית צריכה להיות מאתגרת ומרעננת, במיוחד במקרה ומדובר בשחיקה במקום העבודה וחוסר סיפוק במקצוע הקיים. התחושה היא שכל האפשרויות פתוחות ואכן לא מעט יכול לעמוד על הפרק. כיום, יותר מתמיד, אפשרויות התעסוקה העצמאיות וכשכירים במגרש הביתי הינן מגוונות ונשים יכולות להתפתח במקצועות מבוקשים המאפשרים נוחות מקסימאלית ושילוב עם משפחה, למשל במקצועות האינטרנט. אלו מתקיימות לצד מציאת עיסוק במקצועות מסורתיים במסגרת משרת אם חלקית המאפשרת מלכתחילה גמישות בשעות העבודה הנדרשות. כשמדובר בהסבה מקצועית, הניסיון התעסוקתי הקיים אינו נחשב במרבית המקרים והמועמדות למשרות במקצוע החדש כוללת מינימום ניסיון בתחום. למרות עובדה זו, ישנם עדיין מקומות עבודה או אפשרויות תעסוקה המאפשרים עיסוק מקצועי בתחום גם ללא ניסיון קודם מוכח. יש לבחון את הנושא עוד בשלב בחירת התחום המקצועי להסבה באמצעות בחינת הדרישות בהצעות העבודה במסגרת מודעות רגילות או
מכרזים של גופים ציבוריים או ממשלתיים. אלה יוכלו לכוון לדרישות לתפקידים הרלוונטיים הן מבחינת מיומנויות נדרשות ונתוני השכלה מקצועית ולקדם את התכנית התעסוקתית החדשה.


השינוי בסטטוס המשפחתי לאחר הלידה גורר אחריו בחלק מהמקרים שינויים תעסוקתיים מרחיקי לכת. כיום נפוצה התופעה בה נשים מנצלות את חופשת הלידה לבחינת שביעות הרצון והתאמת העבודה הקיימת למציאות החדשה אשר מחייבת היערכות מחודשת. הסבה מקצועית, שהפכה לפופולארית עם השנים, מהווה הזדמנות לעיסוק מקצועי חדש ומרענן, המשתלב בצורה מושלמת עם מסגרת השעות המוגבלת ולוחות הזמנים הלחוצים המאפיינים הורות בראשית הדרך.כתבות נוספות
על קריירה וגידול ילדים
שבועות הריון
מזוג למשפחה
פעילות גופנית בזמן הריון


זה הזמן לתת לנו לייקתגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר