זרעים של עוצמה נשית

יום האישה הבינלאומי שיחול בשמונה במרץ, הוא עוד תאריך חסר חשיבות ממשית עבור נשים רבות בעולם. כן, נכון, זה יום שמעלים על נס את תרומתן של נשים בתחומים שונים, חולקים להן כבוד ואהבה, ואז מה? מה קורה בתשעה במרץ? בעשרה בו?

מאת: ד''ר עפרה הפנר | 02.03.2014

מה המשמעות של יום האישה לנתקפות בהודו שגופן הפקר, לבנות שעוברות מילת נשים, או לאותה עובדת ניקיון שתכנס לאולם האו"ם, ותנקה אחר פיזור העצרת המכובדת? אישה שכמוה רבות בעולם, עובדת בשכר מינימום וגבה כפוף מכאב ומתלאות החיים.

זה יפה, מאוד יפה, שהחברה מציינת את הישגיה של האישה יום אחד בשנה, ממרקת את מצפונה, ואחר כך חוזרת לסורה. ככה זה, כאשר האחר חולק לך כבוד, הוא גם יכול לקחת אותו ממך. השינוי יתחיל רק כאשר כל אישה תחליט לעצמה, שהיא ורק היא האחראית הבלעדית על אושרה ועל חייה.

לא פשוט. אפילו קשה, הרי את לא מורגלת  לראות את עצמך, לאהוב את עצמך, ככה כמו שאת. כל שכן להרגיש שלמה עם גופך. הרי מרגע שנולדת "תוכנתת" לראות את האחר, לדאוג, לסייע ,להכיל  את כולם, ומה איתך? מי יכיל אותך?

השינוי ייוולד, רק כאשר כל אישה תעשה שינוי בנפשה, תגאל עצמה מהשקיפות שלה, ותתחיל לאהוב קודם כל את עצמה, תיתן לעצמה מקום בחיים. כן, מה את אומרת? האם הגיעה העת שלך לקחת אחריות על אושרך, על חייך, לזרוע בנפשך זרעים של עוצמה.


זרעים של עוצמה נשית


אחת הדרכים המרתקות יותר,שבה ניתן להלך בשבילי המסע הפנימי הזה, היא להיעזר בנשים שעשו זאת בין דפי הספר. לנהל דיאלוג רגשי  עם דמות ספרותית שהתחבטה בשאלות חיים הדומות לשלך, ומתוך הדיאלוג הזה לצמוח, מתוך חקר המרחב הזה שבינך לבין הדמות הניבטת אליך מן הדף, להנביט תובנות חדשות בנפשך, לזרוע רסיסים של אור באפילת הכאב. זאת, למעשה, הביבליותרפיה- תרפיה בעזרת יצירות ספרותיות.
 

בואי נניח לרגע, שאת מתלבטת בעצם הגדרת הנשיות שלך, ושאת מבקשת לברר עם עצמך, האם להיות אישה בימינו אלה זו ברכה, או שמא, לדעתך,זה נטל כבד מנשוא? מה זה בכלל אומר להיות אישה? איזו משמעות יש לכך בחייך ? או אז שירה של אסתר ראב שנקרא "שירת אישה" יכול לפתוח בך צוהר להבנה חדשה בנוגע למהות סימני השאלה השורטים את קירות נפשך.


וכך כותבת ראב , שרואה בנשיות שלה ברכה:
"ברוך שעשני אישה
שאני אדמה ואדם
וצלע רכה
ברוך שעשיתני
עיגולים עגולים
כגלגלי מזלות
וכעיגולי פירות,
שנתת לי בשר חי
פורח,
ועשיתני כצמח השדה"


ואת מוזמנת  לנהל דיאלוג עם הדוברת בשיר ולבחון האם גם את מרגישה מבורכת? אולי דווקא יותר מקוללת? האם יש שורה בשיר ש"מדברת" אליך במיוחד? האם השיר מכעיס אותך? מה את אומרת? מתוך התחושות שמעלה בך השיר, מתוך כך שתתני למילים לעשות בך, תיפתח הדרך שלך לתובנה חדשה, לזרע נוסף של יכולת פנימית ,שיאיר כגחלילית זערורית את אפילת הבלבול וייטע בך מעט שלווה.


אפשר אף להעצים את הבדיקה הפנימית ולקרוא ביצירה אחרת העוסקת באותו נושא, שקיימת ב"שולחן ערוך" ואותה מתפלל הגבר הדתי מדי יום, כשהוא פוקח את עיניו, כחלק מברכות השחר הוא לוחש לאלוהים : "ברוך שלא עשני אישה". האישה הדתייה, אגב, מתפללת "ברוך שעשני כרצונו". האם את מסכימה עם הגבר הדתי? או שהאמירה הזו מעוררת בך סלידה? מה את אומרת?


ויש לעיתים, שאת חושבת על זוגיות ואהבה, ומה משמעותם של אלה בחייך, מדוע שלא תניחי לשירי אהבה של ביאליק או של רחל להאיר לך את דרכך?  על ידי עיסוק בשירי האהבה של יוצרים מופלאים אלה אפשר לבדוק האם אהבה זה כואב? מה בין דחייה לקבלה? וגם לשאול על בגידה ונאמנות בזוגיות.


לא אחת קורה, שאת מבקשת בלא אומר מבן הזוג "הכניסיני תחת כנפך", כפי שהתחנן ביאליק,  ולעיתים בן הזוג שלנו הוא בבחינת " גן נעול" עבורנו, כפי שתיארה זאת רחל. והסיטואציות השיריות הללו מזכירות לנו את עצמנו, מעלות זיכרונות בתוכנו, ומאפשרות לנו, ולהתנקות מן ה"רעל" שלעיתים מוזרק בתוך הסיטואציות שנצרבו בנו במהלך חיינו.


למעשה, כל יצירה ספרותית שאת לוקחת לידך, מעלה ממרתפי נפשך דברים שלא נסגרו סופית בינך לבין עצמך, ומזמינה אותך לפגישה אישית ומחודשת עם עצמך. אז הניחי לה לגעת, תני לעצמך להיסחף אחר המילה, ואלי תגיע לארץ חדשה בתוכך, עשי לעצמך יום האישה, היי את לעצמך .ד"ר עפרה הפנר, מנחה סדנאות ספרות ביבליותרפיות לנשים בשם "נשים מדברות ספרות".
hepnerof@gmail.com


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר