פעילויות סוף החופש לילדים עם צרכים מיוחדים

החופש הגדול הולך ומגיע לקיצו, ואיתו גם המסגרות המאורגנות שבהן הילדים שלכם שהו. יש לציין כי מאז ומתמיד סוף החופש היווה אתגר להורים, שכן הקייטנות כבר נגמרו, החופשה שההורים לקחו לטובת החופשה המשפחתית כבר עברה - ועדיין נשאר שבוע, שבו צריך לדאוג לפעילויות עבור הילדים. אתגר זה לעתים הופך להיות משמעותי יותר, כאשר מדובר על ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 26.08.2014

ילדים בעלי צרכים מיוחדים זקוקים לא פעם למענה שהוא אחר במהלך החופש, ולמסגרות שיתאימו לאופיים, לקצב התפתחותם וגם למאפיינים המיוחדים שלהם. מאחר שהמסגרות השונות של
חינוך מיוחד יחזרו רק עם תחילת הלימודים - כעת יש לחפש מספר פעילויות מיוחדות לסוף החופש, שיתאימו לילדים.


כמה המלצות וטיפים מדהימים לסוף החופש
הפעילות הראשונה שאותה תוכלו לבצע לילדים עם צרכים מיוחדים, היא הפעלה מוזיקלית. המוזיקה היא שפה בין לאומית שכמעט כל אחד יכול להבין - וגם ילדים שמגיעים מהמסגרות של חינוך מיוחד, מגלים תוך זמן קצר את היתרונות שיש בהפעלה כזו. את ההפעלה המוזיקלית אפשר כמובן לבצע במספר דרכים. יש הורים שמארגנים יום מרוכז עבור קבוצות של ילדים (אפשר כמובן שהילדים יהיו כולם בעלי צרכים מיוחדים, אבל אפשר בהחלט גם לשלב אותם עם ילדים שאינם בעלי צרכים כאלו), ויוצרים קשר עם גורם שמפעיל סדנאות מוזיקליות מיוחדות. במסגרת סדנאות אלו אפשר למשל לארגן מעגלי מתופפים, או לארגן תזמורת קטנה עם כלים שילדים יכולים להשתלט עליהם במהירות (כמו כלי הקשה שונים, למשל). זו פעילות מהנה ומיוחדת מאד, שתורמת להם המון. אפשרות אחרת היא לפעילות מוזיקלית בתוך הבית - אפשר לחלק לילדים כלי נגינה, ולתת להם ללמוד אותם, לנגן איתם, והם יכולים ליהנות מכך לאורך זמן!


צרכים מיוחדים


פעילות נוספת שמתאימה לסוף החופש, ובפרט לילדים עם צרכים מיוחדים, היא פעילות עם בעלי חיים. ידוע כי יש ערך מוסף תמיד לחיבור של ילדים עם צרכים מיוחדים לבעלי חיים, אך במקביל לכך - זו גם פעילות מאד מהנה עבור הילדים. לקראת סוף החופש אפשר לקחת אותם לאחת מעשרות פינות החי שיש ברחבי הארץ, שם הילד יכול להיפגש עם בעלי החיים וליהנות מחברתם. אפשר גם לגשת לחוות טיפוליות מיוחדות, שם הילדים עוברים פעילות חווייתית ועוצמתית עם הסוסים. יש גם אפשרות לפעילות מיוחדת עם כלבים, שמעשירה מאד את הילדים.


לצאת אל הטבע
זה אולי נשמע מאוד פשוט ומשעמם, אך לעתים כל מה שיכול לשמח ילד הוא לצאת אל המרחב,
לנשום אוויר ולהתבונן בנוף היפה. אפשר לצאת אל הפארק, לפרוש שמיכה, להביא נשנושים ולהשתעשע או פשוט לשכב וליהנות מהטבע.


ומה עם פעילות אמנותית?
במקרים רבים, סוף החופש הוא הזדמנות גם להוציא מהמחסן שלכם את ערימות הדפים, הטושים, צבעי הגואש וצבעי האצבעות - ולתת לילדים להתחיל לבטא את עצמם. פנו לילדים משטח עבודה מיוחד בתוך הבית, ותנו להם להתחיל לעבוד. אתם יכולים כמובן גם להשגיח עליהם ואפילו לתת להם הוראות - ואפשר לתת גם הזדמנות לביטוי חופשי. הדבר יכול להעסיק את הילדים אפילו מעבר ליום, וההשקעה הכספית בכך איננה גבוהה. לילדים עם מגבלות פיזיות, אפשר להשתמש באיבר אחר כדי לצייר למשל הפה.


ומה עושים אם מחליטים להישאר בבית?
יש הורים שההתארגנות לצאת מדי יום מהבית טומנת בחובה לא מעט קשיים. ובכן, ניתן להישאר בבית, ליהנות ואף ללמוד במקביל וכל זאת באמצעות האייפד. יש אפליקציות נהדרות שניתן להוריד ולתת לילדים לשחק בהן. המשחק, מלבד ההנאה שיש בו, גם יכול לסייע לילדים בתחומים שונים כמו: תחום המוטוריקה, תקשורת, תחום חברתי ועוד.


לסיום כדאי לזכור שילדים נהנים מהדברים הקטנים. על אחת כמה וכמה ילדים בעלי צרכים מיוחדים שמתמודדים עם מגבלות שונות, יעריכו פעילויות פשוטות מאוד. העיקר לגוון ולתת להם תחושה אמיתית של חופש והנאה.תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר