4 טיפים לבחירת כסא בטיחות לרכב

לפניכם, על קצה המזלג, כמה טיפים בסיסיים שיעזרו לכם לבחור כסא בטיחות מתאים לרכב.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 17.01.2021

החוק מחייב כל ילד מגיל 0 עד 10 (ובהתאם למשקל הילד לפעמים יותר) להיות חגור במושב בטיחות. למרבה השמחה מרבית ההורים מקיימים את החוק הזה; למרבה הצער, חלק ניכר מההורים לא מתעמקים בסוגיה ולא מקפידים על כסא בטיחות תקני ומתאים. חשוב להבין, שבמקרה זה, התקן וההוראות החוק לא נכתבו כגחמה או למען אינטרס זר כזה או אחר. ההוראות והתקן הם תולדה של מחקר וניתוח סטטיסטיים.


טיפים לבחירת כסא בטיחות


או במילים אחרות: הם נכתבו בדם, והקפדה עליהם יכולה להציל את חיי הילדים שלכם. קל וחומר כאשר מדובר בתינוק מתחת לגיל שנה. לפניכם, על קצה המזלג, כמה טיפים בסיסיים שיעזרו לכם לבחור כסא בטיחות מתאים לרכב.  

1. נסו להימנע מרכישה של כסא בטיחות מיד שנייה

נכון שכסא בטיחות לתינוק ברמה גבוהה אינו מוצר זול וצרכנות נבונה מחייבת אותנו לחסוך ולבחון מה מציעים לנו מיד שנייה, אבל המקרה הזה הוא בדיוק מסוג המקרים הנדירים שמומלץ מאוד להימנע מכך.

ברמת הבסיס, למרות המראה הקשיח שלהם, מושבי הבטיחות מגיעים עם תאריך תפוגה שלרוב לא יעלה על 10 שנים. כלומר, על פי הוראות היצרן אחרי 10 שנים הכיסא מפסיק למלא את ייעודו.

בפועל, המושבים יגיעו הרבה פעמים לשוק יד שנייה אחרי כמה מחזורי שימוש במשפחה, כשהם במצב רעוע ומאוד קרובים לתאריך התפוגה שלהם. כן נציין כי ישנם מותגים אמינים במיוחד, דוגמת ברייטקס, אשר מחזיקים שנים על גבי שנים, על גבי שנים...

טיפ חשוב: גם כאשר אתם רוכשים מושב חדש מהניילונים, הקפידו לבדוק את תאריך הייצור והתפוגה. לעיתים, גם סחורה חדשה 'נתקעת' במחסנים.
 
2. תקנים ישראליים ובינלאומיים
בסופו של יום מרבית האנשים מהיישוב אינם מהנדסי בטיחות שיכולים, באמת, לשפוט אם כסא הבטיחות שמציעים לנו הוא באמת כזה שיספק את מעטפת הבטיחות שהילד שלנו צריך. אחד הפתרונות שהעולם המודרני מספק לבעיה הזו הוא תו התקן.

כאשר מוצר מקבל תו תקן, המשמעות היא שמומחים מטעם המדינה בחנו אותו ומצאו אותו מתאים והולם את דרישות החוק. תו התקן צריך להיות מסומן על המוצר. בהקשר הזה אנחנו ממליצים לבחור במוצרים שלא זו בלבד נמצאו ראויים על ידי מכון התקנים הישראלי, אלא גם נבדקו ואושרו על ידי מכון התקנים האמריקאי ומחזיקים בתקן  FMVSS 213, כמו גם בתקן האירופי ECE-R44/04.

3. בחירת כסא שמתאים למכונית שלכם
יש נטייה להתייחס לכסא בטיחות לרכב כאל מוצר אוניברסלי שמתאים לכל רכב ולכל קונסטלציה. זה לא ממש מדויק. נכון שכמעט תמיד ניתן לאלתר חיבור למושב הבטיחות, אך למי שחשובה התאמה מוחלטת ומעטפת בטיחות מלאה מוטב שייקח בחשבון את כלל האצבע שמיד נפרט. בעיקרון כסאות בטיחות לרכב מיוצרים עם שני טיפוסים מרכזיים של בסיסים (בסיס המושב הוא החלק שמחובר באופן קבוע לרכב ומעגן אותו אליו במקרה תאונה).

טיפוס של בסיס אחד פותח ויוצר באירופה ונקרא: ISOFIX; ואילו הטיפוס הנוסף מותאם ומיוצר לשוק ולמבנה השלדה של רכבים אמריקאיים ונקרא בסיס Latch. כלל האצבע הוא שאם המכונית בה יותקן הכסא היא ממודל אירופאי תבחרו בכיסא עם בסיס ISOFIX ואם המכונית היא ממודל אמריקאי תבחרו בכסא עם בסיס Latch.

4. היעזרו במומחים
אחרי שהבנו את 3 הכללים האלו, הטיפ האחרון, ואולי החשוב מכולם, שיש לנו עבורכם הוא לרכוש כסא בטיחות לתינוק מספקים מקצועיים ואמינים שמתמחים בתחום אביזרי הבטיחות לתינוקות. ספקים טובים יסננו מראש סחורה שאינה עומדת בתקנים ויהיו ערים לכל הדקויות.

בנוסף, הם יוכלו לסייע לכם בהתקנה פיזית של מושב הבטיחות ברכב, פעולה שתמיד מומלץ שתתבצע על ידי מומחה.


 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר