מדריך לבחירת חוגים

השוק שלנו מוצף במגוון חוגים לילדים. כיצד נבחר את החוג המתאים ביותר לילדינו? למה חשוב לשים לב בבחירת החוג? לפניכם מדריך לבחירה נכונה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 07.08.2011

כיום נראה כי הורים רבים שולחים את ילדיהם בצורה אוטומטית לחוגים שונים. בין אם הדבר נעשה רק בגלל שחבר אחר של הילד הולך גם הוא לחוג מסוים ובין אם הדבר נעשה בגלל פרסום שהועבר בין ילדי הכיתה, עדיין אין זה אומר שכל חוג מתאים לכל ילד. זה נכון שבחירה לא נכונה של חוג מסוים אינה תחריב את עולמו של הילד ולא תגרום לנזקים בלתי הפיכים, אך בכל זאת, תקופת ילדותו של הילד אינה ארוכה כל כך ולכן כדאי לנצל את הזמן הנתון בה בצורה איכותית בכדי לקדמו כמה שיותר.

 

חוגים שנבחרו בצורה נכונה יכולים לסייע לילד מבחינה חברתית, כשאין צורך להרחיב יתר על המידה בכדי להבין עד כמה הדבר חשוב. מסגרת בית הספר לא תמיד יכולה להעניק לילד סביבה חברתית טובה כמו זאת שהוא יכול ליצור לעצמו בחוג של משחקי כדור למשל.

 

חוגים שונים עובדים על צרכים, ולאו דווקא על רצונות או תשוקות עזות ושונות של ההורים, ובכך הם יכולים לתרום לחיזוק גופני, כושר ריכוז גבוה יותר, פיתוח כישורים אומנותיים, תרומה לחוש האסתטיקה שלו, חיזוק הכישורים החברתיים, חיזוק הביטחון העצמי, שיפור מיומנויות שונות ועוד. מדובר בהרבה יותר מאשר זמן הנאה בן מספר שעות שבועיות אלא בהשקעה יסודית בפיתוח מעמיק של יכולות הילד והדברים שהוא אוהב או מתעניין בהם.


 

 
 

ההתייחסות לגיל ולמין

נראה שכיום, כמו שאנו נותנים שמות שהם יוניסקס לבן או לבת, גם חוגים שנחשבו פעם למעוזן ומבצרן של הבנות נפתחו כבר גם לבנים, ולהיפך. יש לנו רקדנים מעולים ויש לנו לוחמות קראטה וכדורסלניות מדהימות. עדיין החשיבות להתייחסות בקשר לנושא המין היא חשובה ולכן חשוב לפנות אל הילד/ה ולשאול אותם באיזה סגנון של חוג הם מעוניינים.

 

אל תשכחו כי גם אם אתם רוצים למשל שהילדה תהיה ציירת והיא דווקא רוצה ללמוד נגינה, לא תעזור לכם כל מלחמה מתישה ומיותרת. החלק שלכם בבחירת החוג, או יותר נכון בייעוץ לילד בא לידי ביטוי באבחון הטבעי שלכם כהורים לגבי יכולותיו ומצבו הכללי. אם יש לו בעיה רפואית הרי שלא יוכל להשתתף בכל חוג שהוא או שיצטרך לעשות זאת תחת הגבלות מסוימות ולאחר הצגת אישורים רפואיים.

 

בקשר לגיל הרי שיש חוגים המתאימים לפעוטות וקשה לטעות בהכוונה אליהם. אך ככל שהילד מתבגר יש חוגים המיועדים יותר לכל גיל וגיל בכדי שהילד ימצא את עצמו בחוג שיפיק ממנו את המקסימום מעבר להנאה בלבד. להלן מספר דוגמאות לחוגים לפי חתך גילאים:

 • תנועה וכיף – גילאי 1.5-3.5: פיתוח מוטוריקה עדינה וגסה ע"י הפעלות שונות יחד עם ההורה עצמו. הרעיון הוא לשפר אלמנטים חשובים כמו קואורדינציה ויציבה בעזרת שירים, ריקודים, ותנועה.
 • חוגי מוסיקה שונים – גילאי 2-3: הילדים נחשפים לכלים מוזיקליים שונים ומיוחדים, ויחד עם שירים שונים הם נהנים מחיבור לעולם של דמיון וחוויה.
 • תנועה יצירתית – גילאי 4-5: הקניית הנאה ממוזיקה יחד עם פיתוח הדמיון ושיפור יכולת התנועה.
 • יוגה – גילאי 5-6: שיעורים המעניקים יכולת להרגעות ולהגברת המודעות יחד עם חיזוק ביטחון עצמי, שיפור הריכוז, וחיזוק המערכת החיסונית.

ישנם עוד חוגים רבים הנבנים בהתאמה לגיל ועליכם בתור הורים לבדוק את התכנים שלהם ולראות האם באמת יכול הילד/ה להשתלב בחוג כזה, ללמוד ממנו, וכמובן גם ליהנות ממנו.

 

למה כדאי לשים לב במיוחד?

לא בכל החוגים אתם נשארים עם הילד כך שיש לא מעט דברים לבדוק בכדי שתוכלו לעזוב אותו בראש שקט ולאסוף אותו בחזרה בריא ושלם.

 • בדקו את הרישיונות והאישורים שלהם כל חוג רשמי נדרש.
 • דרשו שיציגו בפניכם אישורי תברואה ותעודות הסמכה.
 • ראו בעצמכם את האבטחה שמלווה את החוג.
 • כמה ילדים יש באותו חוג, האם הילד יקבל את תשומת הלב הראויה?.
 • אם תחום העניין של הילד מעניין גם חברים אחרים, התעניינו עם הוריו האם גם הוא רוצה להצטרף לאותו חוג. הדבר יקל מאוד על הילד להרגיש בנוח בחברה החדשה.
 • הגיעו להתרשם מהפעילות ובקשו לתת לילד שיעור ניסיון בחינם.
 • דאגו למצוא חוגים קרובים לבית בכדי למנוע מצבים שבהם תאכזבו את הילד מאחר ולא תוכלו לקחת אותו לפעמים.
 • בררו את אמצעי התשלום מראש ובדקו האם ניתן לבטל אם הילד מעוניין לפרוש.
 

דגשים אלו יתרמו לכך שתזכו לראות את הילד חוזר עם חיוך גדול מהחוג אליו רשמתם אותו.


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר