נקיונות פסח עם הילדים

האביב מגיע, פסח בפתח וזה בדיוק הזמן להתחיל עם הנקיונות, למי שעדיין לא עשה זאת. גם מי מאיתנו שלא מקפיד על ניקוי הלכתי ועושה ביעור חמץ מוחלט בתוך הבית, מנצל את ההזדמנות לנער ולרענן אותו, וטוב שכך. אחרי החורף הכבד והחנוט, הדבר הנכון ביותר הוא לאוורר, לנקות ולהתחדש ביחד עם הטבע כולו, באביב. והנה כולנו יוצאים בנקיונות.

מאת: קירה מוסקליוב | 10.04.2014

נקיונות פסח הם הזדמנות נהדרת להפעיל גם את הילדים. ילדים בכל גיל יפיקו מזה תועלת רבה, ואיתם גם אנחנו ההורים משתי בחינות – האחת, חדרי הילדים יהיו נקיים מבלי שאתם תצטרכו לנקות אותם בעצמכם והשנייה, חינוך לטווח ארוך לניקיון, לעזרה בבית והדדיות בין בני משפחה, לעבודה בשיתוף פעולה .

בשלבים הצעירים יותר של החיים השתתפות בנקיונות פסח היא הזדמנות לתת לילד לחוש, לגעת, להחזיק ולשחק עם כל הדברים שלא נותנים לו להתקרב אליהם בדרך כלל. זאת הזדמנות להרגיש את סביבת המחייה שלו טוב יותר וגם הזדמנות נהדרת פשוט ליהנות!

בגלל שמדובר על נקיונות פסח, כלומר עבודה יסודית, כדאי להכין תוכנית פעולה מראש.  אחרי הכל, התכנון הוא לנקות את הבית כולו ואם עושים את זה עם כל המשפחה ארגון הוא חלק חשוב בתהליך, למען הצלחתו.


החוקים הם שאין חוקים
זאת לא הפעם הראשונה שאתם מנקים, כך שאין סיבה אמיתית לתת הנחיות למבנה מסויים לתהליך, מה שכן חשוב להדגיש הוא התכנון. כל אחד יעשה את התוכניות שנוחות לו, אבל חשוב מאד שהן תהיינה קיימות בכדי לסיים בזמן ולא לפספס שום דבר בדרך. נקיונות פסח הם עניין של כמה ימים, במיוחד אם יורדים לפרטים לרבות ניקיון
מוצרי חשמל שונים, כל הפינות הנחבאות של הארונות ויתר החלקים הנידחים של הבית.

תנהלו תוכנית שכוללת את כמות הימים שעומדים לרשות המשימה, תכנון יומי וחלוקה של שעות במהלך היום בכדי להכנס ללוח הזמנים, אחרי הכל, לא נותר עוד זמן רב.

חשוב גם לתכנן באילו חלקים אתם לא רוצים לערב את הילדים, ומוטב שאלה יבוצעו כשהילדים כלל לא נמצאים בבית. תכנון מוקדם יסיע להערך לכך בצורה חלקה יותר.נקיונות פסח עם הילדים


מוצרי נקיון
חלק בלתי נפרד מנקיון הפסח, אלה הם מוצרי הנקיון. היום יש מוצר נקיון לכל דבר ואלה עושים את עבודתם נהדר, בין אם מדובר על חומרי ניקוי עבור מוצרי חשמל שונים, חומר ניקוי לקרמיקה, עבור הרצפה, החלונות וכל דבר אחר. חומרי הניקוי הם חיוניים, והם בהחלט חלק משמעותי ובלתי נפרד מתהליך הניקוי, אך הם גם רעילים ומסוכנים אם חלילה פוגעים בעיניים, באיזורים שונים של העור במידה והוא חשוף ולבטח אם בטעות בולעים אותם. יש חומרים שמומלץ להרחיק לחלוטין מבית שיש בו ילדים, כך למשל מוצרי אקונומיקה וחומצות חזקות. החומרים שאיתם אין סכנה לנקות הם בכל זאת חומרים שאסור להכניס לפה, ולכן בעת ניקיון יחד עם הילדים חשוב מאד להקפיד שלא יהיה מגע עם מוצרי הנקיון בכלל.


למי שרוצה להבטיח לעצמו מאה אחוז של הגנה יוכל לבחור באחד משני פתרונות. הראשון הוא שימוש בחומרי ניקוי אורגניים, הם אמנם יקרים מעט מחומרי הניקוי הרגילים שאנחנו משתמשים בהם, אבל הפערים בעלויות הם לא מאד משמעותיים, במיוחד לאור המבצעים השונים שיש כעת לקראת החג. מוצרי הניקוי האורגניים הם אינם רעילים, ומשיגים תוצאות זהות בכל הנוגע למידת הנקיון. מוצרי נקיון אורגניים לא רק יעניקו מידה רבה יותר של בטחון בקרבת ילדים, אלא הם בטוחים יותר באופן כללי. קיים מבחר עשיר של חומרי ניקוי למטרות השונות, ממש כמו מוצרי המדף הרגילים, כך שתמצאו חומרי ניקוי אורגניים עבור מוצרי חשמל שונים, עבור הרצפה, עבור ריהוט העץ וכן הלאה.

בעת שימוש בחומרי ניקיון שונים נוצר תהליך של שחרור כימיכלים גם לאחר סיום הנקיון עצמו. בחומרים אורגניים אין כימיקלים שמשתחררים לאוויר, כך שהם לא פוגעים בשום דרך שהיא בסביבת המחייה שלנו.

למי שרוצה לחסוך לעצמו את עלות מוצרי הנקיון האורגניים, יוכל להכין מוצרי ניקיון טבעיים בבית עם הילדים כשלב מקדים לניקיונות, זה אמנם יקח מעט זמן, אבל כל חומרי הגלם הם פשוטים וזולים, ובכך ניתן יהיה להבטיח סביבה בטוחה במאה אחוז, מינימום של עלויות לשם כך ואפילו חוויה מדעית לילדים.


ניקוי אורגני
ניקוי אורגני הוא הרבה מעבר לשימוש בחומרי ניקוי טבעיים, הוא עניין של אורח חיים. מודעות מתמדת כלפי צמצום כמות הזיהום והפסולת שאותם אנחנו מייצרים הוא חלק בלתי נפרד מהניקיון האורגני, בנוסף כמובן יש מניעה מוחלטת משימוש בחומרי ניקוי סינטטיים שונים.

במקרה שבו אין ברירה וחייבים להשתמש בחומר ניקוי סינטטי, חשוב שזה ייעשה תוך הקפדה מדוקדקת. אוורור מלא במהלך ולאחר הניקוי של החלל, שטיפה חוזרת של מים בכדי להסיר את שאריות חומרי הניקוי, המנעות משהייה בחלל לפחות כמה שעות לאחר סיום הנקוי, שימוש בכמויות קטנות של חומר וכיוצא בזה.

באופן כללי, כשמדברים על ניקוי אורגני ואקולוגי, הבסיס לנקיון נשען על שלושה רכיבים בלבד. מלח לימון, סודה לשתיה וחומץ. לחומץ יש יכולת נהדרת להמיס שומנים ולנטרל ריחות, מלח הלימון מלבין ומפרק אבנית, והסודה לשתייה מסירה כתמים. בעזרת שלושת הרכיבים הללו ניתן לנקות את הבית כולו, לרבות חדר האמבטיה והשירותים, המטבח, חדרי השינה וכל איזור שרק אפשר לחשוב עליו. כל זאת מבלי לעשות שימוש בכימיקלים, מבלי שיהיה צורך להערך לקראת הנקיון, מבלי לחשוש מהרעלה ומבלי לפחד לעשות בהם שימוש בקרבת ילדים.


כמובן שגם מלח לימון או חומץ מסוכן לשתות בכמויות, אבל כאן הסיכון הוא הרבה יותר נמוך מכל הבחינות. חשיפה לריחות החומרים הללו אינה מזיקה והם מאד ידידותיים גם לסביבה.

הנה כמה טיפים לשימוש בחומרים הללו:
  • לרצפה שאינה שיש- בכדי לשטוף את הרצפה, מלאו דלי מים עם כוס חומץ ומעט סבון כלים, בערך חצי כפית.
  • הברקה חיצונית- לנירוסטה וקרמיקה אפשר להשתמש קערה של מים חמים עם רבע כוס חומץ.
  • כלים סניטריים- לניקוי פנימי ויסודי יש לפזר סודה לשתיה ולשפשף עם מברשת ספוגה בחומץ.
  • בכל מקרה - השתמשו בכפפות.
לסיכום, תקופת הניקיונות לפסח היא תקופה שיכולה להיות לא קלה לתפעול בייחוד עם הילדים – אבל תכנון מקיף ופרטני של משימות הניקיון יחד עם מי אמור לבצע אותן ובאיזה חומרי ניקוי, צריכים להקל על העבודה ולהפוך אותה אפילו לחווייתית ומלמדת (לכל העוסקים במלאכה).

חג חירות שמח!


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר