לנקות וליהנות ביחד עם הילדים

אם אתם אוהבים בית נקי ומסודר ומעוניינים לבלות זמן איכות עם הילדים שלכם, בעזרת מאמר זה תוכלו ללמוד איך לתפוס שתי ציפורים במכה אחת.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 28.01.2013


אתם בוודאי מכירים את הסיטואציה הבאה: אתם חוזרים רצוצים לביתכם לאחר יום עבודה מתיש ומוצאים את הילדים שלכם משתובבים כשכל הצעצועים שלהם מפוזרים בסלון ובשאר חדרי הבית. לפניכם עוד ערב ארוך שכולל הכנת ארוחת ערב, ניקוי וסידור הבית, מקלחת, השכבת הילדים ותחושת הייאוש מתחילה להציף אתכם. אם אתם מזדהים עם הסיטואציה הזו, סימן שנקלעתם לתוך שגרה משעממת, וכל דבר נראה עבורכם כמו מטלה מייגעת. החדשות הטובות הן שאפשר גם אחרת...


 
עבודות ניקיון יכולות להפוך לזמן איכות מהנה!

ישנם לא מעט הורים שיחשבו שלתת לילד לנקות זה עונש. אבל האמת היא שכשהילדים שלכם עוזרים לכם לנקות, אתם למעשה מלמדים אותם כמה דברים חשובים כמו שיתוף פעולה, הקניית הרגלי סדר וניקיון וכדומה. עודדו אותם כבר מגיל צעיר לעזור לכם במטלות הבית, וזה ישתלם לכם ולהם, בהווה ובעתיד.


הניקיון מעייף? כך תהפכו אותו לכייף!
ילדים מאוד אוהבים לעזור, ומתייחסים לעניין הניקיון באופן שמזכיר קצת משחק. לכן, ליקטנו עבורכם כמה רעיונות שיעזרו לכם גם לנקות את הבית וגם לספק תעסוקה מהנה לילדים:

  • אבק אפשר ללמד אותם לנקות אבק מדברים שהם מסוגלים להגיע אליהם ושאינם עלולים להישבר. לצורך העניין הכינו להם כפפות מגופייה לבנה ישנה או מחתיכת בד וערכו ביניהם תחרות שתיקרא "מי ישיג את כפפות הכותנה המלוכלכות ביותר". כמות האבק שהם יצליחו לנקות תפתיע אתכם.
  • קיפול כביסה – קיפול כביסה הוא מטלה שילדים ישמחו להשתתף בה. אפשר לתת להם להתאים זוגות של גרביים, ללמד אותם לקפל בגדים קלים (גופיות ומגבות למשל) ועוד.
  • סידור הבית – ניתן להקציב זמן לביצוע מטרה כלשהי, למשל: לסדר את כל הבובות במגירה או לתת לילדים "לעשות אמבטיה" לבובות שלהם ולנקות אותן, או כל משימה אחרת אשר דורשת טיפול. וככה זה הולך: כל אחד מהמשתתפים מקבל משימה אחרת. מכוונים את הטיימר בתנור כך שיצלצל בעוד 10 דקות, והתחרות מתחילה. כשהשעון מצלצל בודקים מי הצליח במשימה, ונותנים לו פרס קטן. מי שלא מצליח, נותנים לו מדבקה שעליה יהיה כתוב "כל הכבוד על המאמץ", כדי שתעודד את הילד להמשיך לנקות ולסדר ולהשתפר עם הזמן. ורסיה אחרת של המשימה הנ"ל היא במקום לכוון את השעון שיצלצל, פשוט להשמיע שיר. המטרה היא להשלים את המשימה לפני שהשיר נגמר.
  • ניקוי חלונות ותריסים – אם יש לכם בית פרטי עם חלון גדול, אתם והילדים שלכם יכולים להתיז עליו מים באמצעות צינור המים בחצר ולנקות אותו. מדובר בפעולה מהנה ומרעננת שמתאימה לימים קיציים וחמים.
  • טאטוא – משחק בסגנון "מצא את המטמון" יעודד את הילדים לעזור לכם לנקות את החדרים, ולהגיע לפינות חבויות ונסתרות כדי להוציא משם צעצועים אבודים ודברים נוספים אחרים. תנו להם "כלים של ארכיאולוגים" (למשל מלקחיים או צ'ופסטיק) לשם איסוף "האוצרות". בזמן שהם עושים זאת, אתם יכולים לטאטא את החדרים. ניתן להמשיך את המשחק וליצור מעין "שוק החלפות", עגיל של אימא תמורת סוכרייה על מקל. זוהי הזדמנות ללמוד להתמקח ולנהל משא ומתן.
  • ספונג'ה – הדביקו באמצעות דבק חם ספוגים לנעליים ישנות של הילדים (רצוי ל"נעלי מדוזה"). תנו לילד להיכנס עם הרגליים לתוך דלי או גיגית שבהם יש מים עם מעט חומר ניקוי רצפות, ותנו להם להחליק בכל רחבי הבית ולהרטיב את הרצפה. לאחר שהם ימצו את העניין, תוכלו לעבור עם המגב ולייבש את הרצפה הרטובה.

 

עוד דגשים חשובים

חשוב לזכור שכדי שחוויית הסדר והניקיון של הילדים תהיה מוצלחת, עליכם לשמור על טון דיבור נעים ולהימנע מלתת פקודות. רצוי לא להפיל בבת אחת המון עבודות על הילד, אלא להקדיש כל פעם זמן לסדר מקום אחר בבית – ספרייה, שולחן עבודה, ארון בגדים וכו'. כדאי בזמן הניקיונות להסביר לילדים בסבלנות כיצד יש לנקות ולסדר על מנת להגיע לתוצאות הרצויות, כי מה שנחשב בעיניכם נקי ומסודר הוא לאו דווקא מה שנחשב בעיני הילדים לכזה, ולהפך. בכל מקרה, שבחו אותם על נכונותם לעזור ולתרום את חלקם במטלות הבית.

המאמר נכתב באדיבות מעוז אחזקה, ניקיון ושירותים בע"מ.כתבות נוספות
צילום רגעי אושר משפחתיים
מהי אלרגיה לאבק?
משחקי ילדים ככלי התפתחותי
חינוך לסדר ונקיון


זה הזמן לתת לנו לייק
 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר