טיפים על שתיית מים לילדים ולהורים

קיץ ומים הולכים טוב יחד. כולנו יודעים שבקיץ צריך לשתות יותר, אבל הבעיה היא שלא תמיד אנחנו עומדים במשימה. הטיפים שלפניכם מוקדשים באהבה לכם ולילדיכם.

מאת: שרון דבוש –חלילי | 10.07.2013


שתייה מספקת לגוף נוזלים - כלומר מים. המים חיוניים היות והם משמשים מרכיב עיקרי של רוב תאי הגוף ובנוסף הם משתתפים פעילים במגוון רב של תהליכים. ילדינו רגישים יותר מאתנו לרמת המים בגופם היות והם נמצאים בשלב של גדילה והתפתחות והמים משמשים כחומר גלם חשוב בתהליכים אילו. מחקרים מראים כי ירידה בכמות המים בגופו של הילד, ואפילו ירידה קלה בדומה לירידה הנצפית אצל כולנו בבוקר לאחר שלא שתינו כל הלילה (התייבשות קלה), נמצאה כמשפיעה על היכולת של הגוף לתפקד כראוי. כמו כן, אחוז המים בגופם של ילדים גבוה יותר מזה של מבוגרים וחילוף החומרים שלהם מהיר יותר דבר המעמיד אותם בסיכון גבוה יותר להתייבשות.


למה מים ?  

שתיית מים מספקת תאפשר לילדיכם תפקוד יעיל יותר של כל מערכות הגוף ויש לה השפעות משמעותיות היכולות להשפיע על הילדים גם בטווח הקצר וגם בטווח ארוך.

 

היתרונות המוכחים של שתיית מים אצל ילדים ומבוגרים:

 • עלייה בכושר הריכוז והערנות
 • הגברת הזיכרון לטווח קצר
 • שיפור קואורדינאציה
 • שיפור הכושר הגופני
 • הפחתת כאבי ראש
 • הפחתת עייפות
 • ריכוך הצואה וזירוז היציאה
 • מניעת השמנה – ידוע לכל, שהשמנת יתר היא כבר בגדר מגיפה בעולם המערבי, גם בקרב ילדים (לפי מחקר של משרד הבריאות הילדים הישראלים הם מהשמנים בעולם, אחרי ארה"ב ויוון). עידוד שתיית מים בקרב ילדים ומבוגרים עם עודף משקל יכולה לסייע למניעת ההשמנה- גם ללא כל שינוי נוסף בתזונה או באורח החיים.
 • הפחתת אבני כליה
 • זירוז החלמת פצעים
 • הפחתת אקנה
 • הפחתת עששת שיניים ומחלות חניכיים
 • הורדת סיכון למחלות כרוניות שונות, כולל: סכרת, יתר לחץ דם וסוגים שונים של סרטן.

הצעד הראשון בדרך לשתייה רבה יותר הוא המודעות. אם תבינו עד כמה חשובה שתיית מים, תהיה השתייה במקום גבוה בסדר העדיפויות שלכם ותסכימו להתאמץ מעט כדי לשתות יותר. הגדילו עבורכם ועבור ילדיכם בהדרגה את כמות המים ששותים, וכמו בכל תהליך של שינוי, גם כאן תרגול יומיומי יניב תוצאות.


כיצד מעודדים ילדים לשתות מים ?

מחוקקים חוקים - קבעו חוקי שתייה, הרי על החוק לא עוברים...
הצמידו את שתיית המים לפעילות שגרתית אחרת שמבצעים בתדירות גבוהה במשך היום. למשל: לשתות שתי כוסות מים לפני כל ארוחה, לאחר כל יציאה מהשירותים או בכל פעם שפותחים את המקרר.


מדברים על זה – מסבירים לילד בשפה פשוטה וחיובית מדוע שתיית מים חשובה עבורו ונותנים דוגמאות מצחיקות ומעניינות (אפילו מלך החיות שותה מים !)


מנגישים את זה
– המים צריכים להיות זמינים ונגישים תמיד. וודאו שיש בקבוק מים מינרליים בתיק לפני כל יציאה, הגישו מים לשולחן האוכל, הכניסו בר מים מינרליים לאזור הפעילות המרכזי בבית: חדר המשחקים, הכניסה לחדרי השינה, בפינת הטלוויזיה או בעמדת המחשב. מחקרים מראים כי בר מים מינרליים בבית מעלה את כמות המים ששותים כל בני המשפחה. עודדו את הילדים למזוג לעצמם, גם אם נשפך קצת – לא נורא.


שואלים על זה
– כשהילדים חוזרים מפעילות שאלו אותם גם על שתיית מים. בדקו יחד את הבקבוק והשלימו חוסרים. 


טועמים את זה
– טעם המים משפיע מאוד על הרצון לשתות אותם. בחרו לשתייה מים שטעימים לכם או לילדיכם, ובדקו מה יכול לעודד את שתיית המים שלכם: מים קרים, חמימים או מים בטמפרטורת החדר? מים צוננים (כ- 15 מעלות) נחשבים מעודדי שתייה עבור רוב האנשים.  


בודקים מה נוח
– בדקו מה נוח לכם ומה מעודד שתייה מרובה יותר אצל ילדיכם: לשתות ישירות מהבקבוק, מכוס או אולי מכוס עם קש?
לשתייני הכוסות – מומלץ לקנות כוסות גדולות במיוחד, אפשר לבחור ביחד עם הילדים כוס מצוירת עם דמות אהובה. עבור אלו המעדיפים לשתות מבקבוק ליציאות מהבית- בקבוק עם פקק ספורטיבי נוח מאוד לילדים ומקל על שתית מים בזמן פעילות בחוץ.


מתרגלים יחד
– במהלך היום יחדו זמן להפסקות שתייה יזומות ושתו יחד עם הילדים.


משמשים מודל לחיקוי
– תנו לילדים שלהם לראות שגם אתם נהנים משתיית מים !


הכתבה נכתבה באדיבות שרון דבוש
–חלילי, דיאטנית קלינית, יועצת תזונה לחברת נביעות.

 
למידע נוסף:
חשיבות שתיית המים בקרב ילדים – אתר נביעות

כתבות נוספות:

השמנה בקרב ילדים
על חשיבות השינה להתפתחות הילדים


זה הזמן לתת לנו לייקתגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר