חינוך לתרומה ולעזרה לזולת

כשברקע חברת השפע השבעה ומרוץ מתגבר אחר החידוש הבא בעולם האלקטרוניקה – נשאלת השאלה: כיצד ניתן לחנך ילדים לערכים כמו אחריות הדדית ותרומה לזולת ולקהילה. דבר אחד ברור: כדאי להתחיל מגיל צעיר ביותר!

מאת: מערכת ילדים פלוס | 22.11.2012

אורח החיים המודרני מאופיין באינדיבידואליות, אשר לא פעם מובילה לניכור לפיו, כל אחד דואג לעצמו. כך למשל קורה שאנחנו לא מהססים לקנות מוצרים שתהליך הייצור שלהם כרוך בניצול ילדים בסין, בניסויים בבעלי-חיים או בזיהום האוקיינוסים. אך גם בעידן המודרני, אנחנו עדיין חולמים לגדל ילדים שאכפת להם מהעולם ומוכנים לפעול למען הקהילה. כיצד, אם כן, מחנכים ילדים לעזרה לזולת?
להתחיל מגיל צעיר
ילדים הם מטבעם יצורים חברתיים, בעלי אמפתיה ורצון לעזור לזולת. בהתאם למה שהם מקבלים מהסביבה, ניתן לעודד נטייה זו או לדכא אותה. תינוק אשר קיבל מענה הולם לצרכים הרגשיים והפיזיים שלו, יהפוך לילד בעל בטחון עצמי, רצון להשתלב בחברה ורצון לתרום ולעזור לפי יכולתו. מענה מספק לצרכים של התינוק יתקבל כאשר הוא יונק מתי שמרגיש צורך בכך, ונמצא במגע פיזי מתמיד עם הדמות המטפלת, בעוד שדמות זו עסוקה בפעילות משמעותית לה ואינה הופכת את התינוק למרכז עולמה.
כבר בסביבות גיל שנה הילד מתחיל לפתח הבנה שהוא מופרד ועצמאי, שיש זולת ושצריך להתחשב גם בצרכים וברצונות של האחר. האימא הופכת ממקור הזנה לישות בעלת צרכים משלה. בסביבות גיל שנתיים, הילד לומד גבולות ודחיית סיפוקים, מתוך התחשבות בזולת. למשל, הוא רוצה תשומת לב עכשיו, אבל הוא יחכה כמה דקות עד שאימא תסיים לדבר בטלפון. כאשר הוא מתחיל ליצור אינטראקציות חברתיות עם בני גילו, ניתן לעודד אותו לחלוק צעצועים עם ילדים אחרים. יש ילדים שעושים זאת באופן טבעי, עד ששומעים ילד אחר אומר "זה שלי" ומאמצים את הדפוס לעצמם.
הדרך הכי טובה לחנך ילדים כבר מגיל קטן היא באמצעות דוגמה אישית. יותר משהם מקשיבים להטפות מוסר, הם מפנימים ומחקים את התנהגות ההורים. בדקו עם עצמכם האם אתם מתייחסים בכבוד להורים שלכם ולאנשים בכלל, האם אתם עוסקים בפעילות כלשהי של
התנדבות בקהילה, האם אתם נוהגים לפעול מתוך חמלה ואמפתיה ועוד. דוגמה אישית יכולה לבוא לידי ביטוי במצבי יומיום פשוטים- לקום בשביל אדם מבוגר באוטובוס, לזרוק בקבוקי פלסטיק למתקן מחזור, להביא לווטרינר חיה פצועה שמצאתם ברחוב ועוד.

גם לצוות הגן יכול להיות תפקיד משמעותי בחינוך לתרומה לקהילה. דוגמה לכך היא גננת שראתה שכל יום הילדים מגיעים עם חטיפים וממתקים לגן ומתעסקים בזה על חשבון דברים אחרים, ומצאה דרך יצירתית וחינוכית להתמודד עם התופעה - היא ארגנה איסוף ממתקים ומוצרי מזון אחרים עבור משפחות במצוקה.


חינוך בבית-הספר
כבר מכיתה א', חלק משיעורי החברה מוקדשים לחינוך לעזרה לזולת ותרומה לקהילה. החינוך בבית-הספר לעזרה לזולת מתחלק לרוב לשני חלקים: החלק התאורטי בו הילד לומד ערכים כגון סולידריות, אמפתיה כלפי החלש ונכונות להשפיע ולתרום לקהילה, והחלק המעשי בו הילד מתנסה בפעילות התנדבותית במסגרת מוסדות וארגונים, הפועלים למען אוכלוסיות נזקקות.

בבתי ספר רבים קיימת תכנית של "מחויבות אישית" כבר בכיתה י', במסגרתה נדרשים התלמידים למלא 60 שעות שנתיות של פעילות התנדבותית. הארגונים אשר קולטים את התלמידים מספקים להם ליווי והדרכה ובמקביל נדרש בית-הספר לבנות תהליך חינוכי תומך. התלמידים יכולים לבחור בין עבודה עם אוכלוסיות שונות - ילדים עם מוגבלויות פיזיות או שכליות, אוכלוסייה מבוגרת בבתי-אבות, עולים חדשים ועוד. במסגרת התכנית, לומד התלמיד לפתח התמדה ואחראיות, ליצור תקשורת בינאישית עם אוכלוסיות נזקקות ולהשתמש בכישורים שלו על מנת לעזור לזולת. לפעילות יש פוטנציאל לחזק את תחושת האכפתיות ואת תחושת המסוגלות האישית. החל משנת תשס"ג, קבע משרד החינוך כי כל תלמיד הממלא אחר דרישות התכנית זכאי ליחידת בגרות פנימית ב"מחויבות אישית".

למרות שמדובר בתכנית חשובה ומבורכת, כדאי לשים לב האם הילד באמת מבצע את הפעילות ההתנדבותית מתוך אכפתיות ורצון לתת. כאשר הילד רגיל ללמוד בשביל לקבל ציונים טובים, גם חומר שלא בהכרח מעניין אותו, הוא עלול גם למלא 60 שעות של התנדבות כעוד מטלה שהוא "מחויב" לה בבית-הספר. ברוב המקרים הוא ילמד מהחוויה הזו הרבה על עצמו ועל עולם.


עזרה לזולת בשעות הפנאי
גם לתנועות הנוער תפקיד משמעותי בחינוך לערכים כגון תרומה לקהילה. זה יכול לבוא לידי ביטוי הן בתכנים של הפעולות המועברות לחניכים והן בפעילות מעשית למען הקהילה שהתנועה יוזמת. השיר "אני ואתה נשנה את העולם" הפך ללהיט מוכר ואהוב בקרב רבים מבני תנועות הנוער.
בני נוער אשר הפנימו את הערכים של נתינה ואכפתיות, יבחרו מרצונם החופשי לעסוק בפעילות התנדבותית בשעות הפנאי, בתחום הקרוב ללבם - פעילות בארגוני איכות הסביבה, התנדבות בארגונים לזכויות בעלי-חיים, עבודה עם ילדים בסיכון ועוד. פעילות זו תעניק להם סיפוק, הזדמנות למימוש עצמי ותהווה חלק משמעותי מגיבוש הזהות ותפיסת העולם שלהם.


חינוך לתרומה לקהילה מתחיל מגיל צעיר מאוד ומתבטא בכבוד לצרכיו של הילד מחד, ומאידך בהצבת גבולות ולימוד שיש לתת כבוד לצרכיו של האחר. ככל שהילד גדל הוא נפתח אל העולם ומקבל הזדמנויות לתרום מעצמו לטובת אחרים במסגרת בית הספר או תנועת הנוער. כהורים, עלינו לתמוך ולעודד אותו לכך ובמקביל, ואולי בעיקר - להראות לו דוגמא אישית.כתבות נוספות
חינוך לסדר ונקיון
זה הזמן לסלוח (ןלבקש סליחה)


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר