לא רוצה ללכת...

הילד שלכם נכנס בפעם הראשונה למסגרת? הפרידה הן עבורנו והן עבורו הינה קשה מאוד. לא פשוט לשחרר את הדבר היקר לנו מכל ולראותו לפתע אחד מיני רבים, כאשר עד כה זכה למלוא תשומת הלב והאהבה. גם לילד חוויה זו יכולה להיות קשה ומפחידה. כאן תפקידינו כהורים מכריע ועלינו לדעת כיצד לנהוג בכדי להפוך את ההסתגלות של ילדנו לקלה ומהירה ככל הניתן.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 09.09.2011


ההתרגשות שלנו כהורים היא עצומה כשאנו שולחים את ילדנו לגן בפעם הראשונה. אין ספק כי לא מעט סיבות, כמו הסתגלות ותנאי הגן השונים, מעמיסים עלינו לא מעט חששות. אותם חששות, יחד עם בכיו של הפעוט שמסרב לראות את הוריו עוזבים אותו מעמיסים עלינו גם רגשות אשם וסערת רגשות לא קטנה.

הפרידה קשה גם לנו ההורים וגם לילד ותמונות, כמו היצמדות לרגליהם של ההורים כשהם מתכוונים לעזוב אל מקום עבודתם, הן תמונות שיכולות להקשות ולהאריך את משך הפרידה. אותו רגע שבו הילד אמור להיות לבדו בסביבתו החדשה, הוא רגע מכונן עבורו. כל זאת מאחר ולפתע לא רק שיהיה בלי הוריו שיקרקרו סביבו כמעט במשך כל שעות היום, אלא שגם המראות מסביבו שונים. מבנה הגן, יפה ומושך ככל שיהיה, אינו מזכיר כלל את חדרו, ומלאי הצעצועים הגדול יכול להיות שונה לגמרי מזה שיש לו בבית (במיוחד אם יש איזו בובה או פריט שאהובים עליו במיוחד).
 
גם מראה הגננת ומגעה יכולים להקנות לילד הרגשה של איבוד כל מה שמוכר לו, ויחד עם המולת הגן הוא נראה אבוד ולעתים אף מבועת. זו היא הרגשת אין אונים שחווים ההורים כשהם  מתכוונים להשאיר את ילדיהם בגן ובכיו הופך להיות זה שמקנה להם רגשות אשם הקשורים למחשבות שמתעוררות לפתע. מחשבות כמו, האם עשינו את הצעד הנכון כשהחלטנו לשלוח אותו לגן בגיל כזה?, האם בחרנו בגן הנכון בשבילו? - ועוד שאלות טורדניות אחרות.
 

 

כיצד אפשר להתמודד
מאחר ואנו באמת רוצים לעזור לילד עלינו להתחיל להתעשת במיידית ולעבוד על עצמנו בהפיכת כל האנרגיה שלנו לחיובית ולכזאת שמקרינה על הילד. אולי זה נשמע קל להגיד, אך זה גם אפשרי בהחלט לביצוע.  

  • את כל המחשבות על החלטות נכונות או לא, צריך פשוט להשליך מהראש וכמה שיותר מהר. ההחלטות כבר נעשו ומאחר ואתם באמת הורים דואגים  ורציניים הרי שביררתם את הדברים שיש לברר והחלטתם על המסגרת הטובה ביותר שנראתה לכם.
  • רגשות האשם הם מיותרים ומאחר ומדובר ברגש ולא בחשיבה הגיונית הרי שמספר נשימות עמוקות יכולות להחזיר אתכם ל"מסלול " ולתפקוד הרבה יותר ממוקד. הזכירו לעצמכם כי אתם יוצרים סימביוזה שלילית שבה הילד ניזון לרעה מרגשות האשם שלכם והוא חשוף אליהן ומושפע מהן מאוד. דבר זה רק מחמיר את המצב.
  • שכחו את כל ההיסוסים שלכם והיו החלטיים וחזקים.
 
לא רוצה ללכת


 עברו לפעולות מעשיות
  • זה הזמן להבין שהעבודה יכולה גם לחכות עוד מספר דקות שבהן תעשו סיבוב קטן עם הילד בגן ותחפשו ביחד משחק או צעצוע שיעזרו לו להיקלט טוב יותר ולהעביר את תשומת לבו מכם אל הפריט המעניין והנחשק. הקפידו לא לעשות זאת יותר ממספר ימים בלבד.
  • ניתן גם לשהות מעט מחוץ לשערי הגן ולצאת לדרככם מיד כשאתם מבינים כי הילד מתחיל להירגע. אל תציצו פנימה בכדי שהילד לא יראה אתכם ואז יתחיל המשבר מחדש.
  • הקפידו להיפרד כמו שצריך. אמרו שלום או להתראות ובכך יפנים הילד כי זהו השלב שבו הוא נשאר לבדו. אל תיעלמו לו סתם כך כשהוא מתחיל להתעסק עם צעצוע מסוים.
 
הסיוע מצידה של הגננת
חשוב מאוד לשתף פעולה עם הגננת. אל תשכחו שגם היא אדם עסוק ויש לה עוד ילדים על הראש. אם היא כבר מבקשת מכם לעזוב אז אמרו שלום ועזבו. לכל גננת יש את המדיניות שלה וכל ניסיון חריג שלכם יכול לערער את האיזון שהיא מנסה לבנות בתחילת כל שנת לימודים על סמך הניסיון הרב שיש לה.
תנו בה אמון, מאחר ואתם אלו שבחרתם את הגן ועליכם להיות שלמים עם החלטתכם. גננת איכותית תדע מה לעשות במצבים כאלו, כשהיא תגלה אמפתיה לילד הסובל ותשאל אותו מספר שאלות ששאלה כבר לא מעט ילדים לפניו.

אל תדאגו, הילד שלכם הוא לא היחיד שמתקשה להיפרד. כל גננת מקצועית ערה לבעיה זו והיא תלווה את הילד גם פיסית וגם מנטאלית. הסיוע מצדה יגיע ע"י בירור הדברים שהילד אוהב לעשות, התייחסות סבלנית והתעניינות במצבו בשלבים שונים של הימים הראשונים, וערנות לרגשותיו כל אימת שהוא נראה לחוץ לפתע או שהוא פורץ בבכי.
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר