ליקויי שמיעה בקרב תינוקות וילדים

הסטטיסטיקה העגומה מצביעה על הנתון הבא: תינוק אחד מכל מאה עלול לסבול מחירשות. כמו כן, תינוק אחד מבין אלף, עלול להיוולד חירש. להלן מדריך אשר יעזור לכם לאבחן את ילדכם ולטפל בו.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 27.10.2012

חוש השמיעה הוא חשוב ביותר. במיוחד עבור תינוקות, אשר זקוקים לחוש זה על מנת ללמוד כיצד לדבר. עם זאת, קיים סיכוי גבוה יחסית עבור ילדכם להיוולד חירש או לסבול מליקוי שמיעה, במיוחד אם הוא נולד פג או שקיימות בקרב משפחתכם מחלות תורשתיות כלשהן.


כיצד לדעת אם הילד סובל מליקויי שמיעה?
חשוב לזכור שתינוקות לא מסוגלים לדווח אם הם אינם שומעים, אך השמיעה משפיעה מאוד על יכולת הדיבור שלהם. ליקוי שמיעה הוא בדרך כלל מולד, אך עם זאת הוא עלול להתפתח כתוצאה מפגיעות מוח, מחלות מסוימות או תרופות המשפיעות על השמיעה ושיווי המשקל.

ליקוי השמיעה הוא חיוני להתפתחות בכלל, והתפתחות השפה בפרט. הפעוט מפתח את שפתו בעקבות חיקוי קולות וצלילים שהוא שומע מן הסביבה ולכן תינוקות עם ליקויי שמיעה או חירשות אינם מפתחים כלל שפה, או שהתפתחות השפה מתעכבת והדיבור משובש ולא תקין. לכן, אם קיים ליקוי שמיעתי, חשוב לאבחן אותו מוקדם ככל הניתן על מנת למזער את קשיי התקשורת ולתת לו את האפשרות להשתלב בחברה.

בתור התחלה, הילד צריך לעבור בדיקה שנקראת סינון שמיעה. בדיקה זו מתבצעת במחלקת היילודים בבית החולים, יום לאחר הלידה, וכל תינוק עובר אותה. מדובר בבדיקה קצרה, פשוטה ובלתי פולשנית. בדיקה זו מאפשרת לבדוק האם התינוק מגיב לצלילים שמושמעים לו באוזניות. במידה והוא אינו מגיב היטב, יפנו אתכם להמשך מעקב וטיפול. במסגרת זו, התינוק יעבור בדיקה נוספת בגיל 8 חודשים לערך. יש לציין שתינוקות שנמצאים בסיכון גבוה לחירשות, עוברים אבחון שמיעתי כבר לאחר כמה שבועות לחייהם.
סימנים לליקויי שמיעה
גם אם הילד שלכם עבר בהצלחה את בדיקת הסינון, כאמור עדיין יכולים להתפתח ליקויי שמיעה.
הנה כמה סימנים שצריכים להדליק לכם נורה אדומה והבדיקות שנערכות בטיפת חלב בכל שלב:
  • גיל חצי שנה – התינוק אינו נבהל מרעשים, לא מפנה את מבטו או ראשו למקור הרעש ואינו משמיע קולות שמחה, כעס או קולות המזכירים דיבור. בגיל שישה שבועות נערכת בדיקה בטיפת חלב לבדיקת תגובת הפעוט לרעש פתאומי. לאחר מכן בגיל שלושה חודשים נערכת בדיקה בה בודקים את יכולת התינוק להזיז את הראש בעקבות מקור הצלילים המושמעים לו ללא חשיפה או ראייה של מקור הצלילים.
  • עד גיל שנה – אינו מפנה תשומת לב, לא מפנה קשב כשמדברים אליו, לא מזהה מילים שאמורות להיות לו מוכרות, לא מנסה לחקות את סביבתו, לא מנסה לדבר ולא מבין הוראות של "בוא" או "תן". בגיל 7-9 חודשים בודקים את היכולת של התינוק לשמוע צלילים בעוצמות קול משתנות באמצעות כלים אשר משמיעים דציבלים ברמות ומהירויות שונות. הרבה פעמים ליקויי שמיעה בגיל הזה נוצרים בעקבות וקס רב באוזניים או דלקות אוזניים.
  • עד גיל שנתיים – אוצר המילים מצומצם, הוא לא מנסה לתקשר באמצעות הצבעה על חפצים או תמונות והוא לא מגלה הקשבה לשירים ולסיפורים. במקרה זה יש לפנות לרופא ילדים או לרופא אף-אוזן-גרון על מנת לקבל הפנייה לקלינאי תקשורת. חשוב שבגיל שנתיים-שנתיים וחצי הפעוט יעבור בדיקות אצל קלינאי תקשורת. בדיקות אלה יבחנו את יכולות השפה, הדיבור והשמיעה שלו ויאפשרו להבין מהי רמת הליקוי ומהי סוגה. בהתאם לכך, ניתן יהיה להתאים את סוג הטיפול.


טיפול ושיקום מערכת השמיעה בגיל צעיר
קיימים שני סוגי של ליקויי שמיעה: ליקוי הנובע מהאוזן התיכונה (ליקוי הולכתי), מהאוזן הפנימית (ליקוי תחושתי) או מעצב השמיעה (ליקוי עצבי). כמו כן, הליקוי עשוי להיות באוזן אחת או בשתיהן. בהתאם לסוגי הליקוי יוחלט אם תמשיכו במעקב, או תופנו לשיקום שמיעתי או לקבלת מכשירים לשיפור השמיעה.


איתור לקות שמיעה מוקדם ככל הניתן, יכול לסייע למצוא טיפול מתאים, לעזור ולפעמים אפילו לשקם את יכולת השפה והדיבור. כך, יוכל הילד בעתיד להשתלב בקלות בחברה ולהימנע ממצבי מבוכה, מתסכול ומקשיי תקשורת. 


המאמר נכתב באדיבות אודיולוג'יק – חברה המתמחה באבחון ובשיקום ליקויי שמיעהכתבות נוספות
אבחון מוקדם של הפרעת קשב וריכוז
רפואת שיניים לילדים
טיפול באמצעות בעלי חיים
ביטוח בריאות לילדים


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר