אפליקציות מתאימות לילדים

הסמארטפונים והטאבלטים למיניהם כבשו את עולם הילדים והמבוגרים. שימוש מושכל בהם יפתח את כישוריו של הילד ויכין אותו לעולם הבוגר והמתחדש בצורה הנכונה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 15.05.2012


הסמארטפונים והטאבלטים למיניהם כבשו את עולם המבוגרים וגם הילדים שלנו מגלים עניין רב. לילדים, אפילו יותר מאיתנו, יש גישה טבעית ומשיכה לטכנולוגיה ואין ממש סיכוי למנוע מהם גישה למכשירים הללו – אולי רק אם נמנע אותם מעצמנו. אפשר בהחלט להגביל את השימוש במכשירים השונים, אך יחד עם זאת חשוב להבין שהעולם מתקדם ויחד איתו הטכנולוגיה. בזכות ההתקדמות הזו תוכלו למצוא בתוך הסמארטפון והטאבלט המון אפליקציות חיוביות מאוד לילדים, שמרגיעות, מלמדות, מפתחות יצירתיות ומיומנויות אחרות. בין השאר, ניתן למצוא גם את האפליקציות שהכי קוסמות לנו – ספרים דיגיטליים ומשחקים המבוססים על משחקי וחוויות הילדות שלנו, בגירסה עדכנית. 


בקרת הורים
בין למנוע מהילד להשתמש במכשיר כל כך טריוויאלי, שיש כמעט בכל בית, וליצור אצלו תסכולים, ובין להפקיר טאבלט בידי ילד קטן ללא השגחה, יש בהחלט פתרונות ביניים. אנחנו חייבים להבין שיצרני האפליקציות הבינו מהר מאוד שיש שוק נכבד של הורים – ילדים ונתנו לו מענה ראוי. קיימים אתרי אינטרנט ייעודיים המסייעים להורים למצוא אפליקציות איכותיות ומועילות לילדים בכל הגילאים. 

אותה גברת
אחת המגמות הקוסמות להורים, שמאפשרות לגשר בין הטעם הקלאסי שלנו לחדוות הטכנולוגיה של הילדים הם יצירות ומשחקים של פעם, העטופים במעטפת טכנולוגית ומיועדים לסמארטפון והטאבלט. בין היתר תוכלו למצוא יצירות כמו 'תירס חם', 'מעשה בחמישה בלונים' ו'איה פלוטו'.  

אפליקציות מתאימות ומומלצות לילדיםאפליקציות לקטנטנים
כפי שאפשר ללמוד מסקירה בנושא, יש לא מעט אפליקציות שנבנו במיוחד עבור זעטוטים. יש אפליקציות מצויינות להרגעה לפני השינה – סרטונים על רקע מוסיקת תינוקות קלאסית, ולצידן משחקים לימודיים לקטנטנים, למשל של זיהוי בעלי חיים והקול שלהם. הסמארטפון יכול להחליף בקלות את ספרי התמונות שמקנים לתינוקות מילים ראשונות, אם כי מומלץ לשלבו בתהליך ולא להופכו לתחליף מלא לספרים.

משחקי למידה
לילדים בגילאים גדולים יותר יש אינסוף משחקים שיכולים לתמוך במוכנות לכיתה א' : הכרת האותיות והתנסות בכתיבה ראשונה, הכרת המספרים וחשבון בסיסי, הפעלות של הבנת הנקרא ועוד. כל אלו יכולים לגרום גם לילד הכי חסר סבלנות וקשב ללמוד קצת בלי לשים לב – בזכות כוח המשיכה של הטכנולוגיה. 

לא רק מכות ומכוניות
המשחקים לא חייבים להיות לימודיים פרופר, כדי להיות בעלי ערך לילדים. לצד כל משחקי המכות או משחקי האופנה של הבנות, יש לא מעט משחקים מרתקים שיפתחו אצל הילדים מוסיקליות, יצירתיות ומיומנויות נוספות. לילדי הגן יש אפליקציות שמחליפות את דפי הצביעה הפיזיים, בממשקים ידידותיים ונעימים למשתמש. אפליקציה כמו Bookmaker מאפשר להורה ולילד ליצור סיפור אנימציה תוך הפעלת יצירתיות רבה. לילדים גדולים יותר אפליקצית Thicket, המוגדרת כ'מגרש משחקים אודיו ויזואלי' מספקת, לצד שעות רבות של הנאה, פיתוח של היכולות המוזיקליות. 


הרשת מלאה באפליקציות לילדים, מתוכן אפליקציות גרועות שרק מבזבזות זמן ומונעות מהילד משחק חברתי אך גם אפליקציות לימודיות, שמפתחות מגוון יכולות ועשויות לתרום הרבה, אפילו לקשר של הורה- ילד. הבחירה בסוג האפליקציות שהילד ישחק בהן עדיין בידיים שלנו, וחשוב לקרוא על האפליקציות והתוכנות השונות (באמצעות אתרים המסקרים את הטכנולוגיה וחידושיה - Feeder לדוגמא), וכמובן להתנסות באפליקציות בעצמכם לפני שמאפשרים לילד לשחק בהן.
 

זאת ועוד, מומלץ למצוא את התמהיל הנכון בין המשחקים והעיסוקים 'המסורתיים' יותר (כגון: משחקים בחוץ ובחצר, קריאה בספרים, צביעה באמצעות צבעים 'אמיתיים' על נייר 'אמיתי') לבין שעשועי- הטכנולוגיה החדשניים. שימוש בשני סוגי- העיסוקים, בשילוב נכון, יפתח את כישוריו של הילד ויכין אותו לעולם הבוגר והמתחדש בצורה הנכונה – מבלי להופכו ל-'זומבי טכנולוגי' מצד אחד, ומצד שני מבלי להשאירו מאחור, ללא היכרות בסיסית עם הטכנולוגיה הסובבת אותו.
 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר