רפואת שיניים לילדים

כאב שיניים הוא מאותם כאבים שעשויים להיות בלתי נסבלים. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על הילדים שלכם. צחצוח שוטף ובקורות שוטפות עשויות למנוע את המצבים הלא-סימפטיים אותם נסקור בכתבה זו

מאת: מערכת ילדים פלוס | 14.06.2012

לפני שאנחנו מדברים על רפואת שיניים אצל ילדים, כזאת שזלזול בה עלול להוביל לסוגיות כבדות משקל בעתיד כמו
השתלת שיניים וגם שיקום הפה, חייבים להדגיש שחלק לא מבוטל מבעיות דנטליות אצל ילדים נובע מטיפול לקוי ברמת היום-יום.
 

יותר מכך מדובר על תזונה לקויה. רובנו מודעים לאמת בכול הנוגע לסוכר וממתקים – אך כמה מכם באמת מקפידים על כך? חוסר תשומת לב, וגם הימנעות מביקורות שוטפות והילדים שלכם בבעיה אמיתית. כאשר מדובר על היגיינת הפה של ילדינו, האויב הגרוע ביותר היא העששת הידועה לשמצה.


החשיבות הגדולה של ביקורת ובדיקות תקופתיות של שיניי הילדים שלכם
כאשר מדובר על רפואת שיניים מונעת אצל ילדים הנדבך השני אלו הן ביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים. בביקור שכזה תוכלו לגלות חורים בשיניים והן בעיות בצמיחת השיניים. חייבים לזכור שבשונה ממבוגרים אצל ילדים ישנו תהליך צמיחה תמידי ומעבר (שעלול להכאיב) משיניי חלב לשיניים בוגרות.

לא מעט פעמים מתגלות בעיות בשלב זה. בחלק מהמצבים מחליט רופא השיניים על עקירה מוקדמת של שיני חלב. במידה ואין בעיה ספציפית באחת השיניים - רצוי שהילד שלכם יראה רופא שיניים אחת לחצי שנה.


רפואת שיניים לילדיםההבדל המהותי שקיים בין רופא שיניים רגיל למומחה לרפואת שיניים אצל ילדים
בואו נדבר לרגע על ההבדל בין רופא השיניים שלכם לרופא השיניים שמטפל בילדים שלכם. מצד אחד מדובר על רופאים מאותה דספלינה, שניהם משתמשים פחות או יותר באותם כלים. מאידך בכול הקשור לתפאורה היא שונה.

זה מתחיל במראה הידידותי של מרפאת שיניים שבה מטופלים ילדים, זה ממשיך בכול התקשורת שבין המטפל לילד. רופא שיניים המתמחה בטיפול בילדים יודע לתקשר איתם מילולית והן אופן בלתי מילולי. מעבר לתקשורת השוטפת ישנן פרוצדרות רפואיות שונות כמו לדוגמא שימוש בגז צחוק לצורך אילחוש.


המצבים בהם נזקקים להשתלת שיניים ושיקום הפה אצל ילדים
כאשר מדובר על טיפול שיניים עבור הילדים שלכם, יש כזה שהוא יחסית פשוט, לדוגמא סתימת חור ואפילו עקירה. לעומת זאת ישנן פעולות הרבה יותר מורכבות כאלו שהן יקרות מאוד וגם רדיקליות. מדובר בעיקר על השתלת שיניים או
שיקום הפה.

כשמדובר בילדים, ישנו סיכון לא קטן בתאונות ביתיות, פגיעות גופניות במשחקים. אחת התוצאות היא פגיעה בשיניים שבמקרים מסוימים עלולה גם להסתיים באיבוד השן. כשמדובר על שיני חלב הדבר לא קריטי, אבל כשאלו שיניים בוגרות העניין נעשה הרבה יותר מורכב גם לאור העובדה שרופאי שיניים מעדיפים להימנע מהשתלת שיניים עד גיל 18. הסיבה העיקרית, תהליך ההתבגרות של הילד שכרוך גם בצמיחת הלסת עליה משתילים את השן.


איך תבחרו רופא שיניים עבור הילדים שלכם
הנקודה האחרונה עליה נרצה לדבר במאמר הנוכחי נוגעת לבחירה ברופא השיניים עבור הילד שלכם. הנתון הראשון הוא שאתם מתכוונים לחפש רופא שיניים שמתמחה בטיפול בילדים ולא במבוגרים. לפני שנים לא הייתה הבחנה בין הדספלינות השונות, כיום הנקודה הזאת ברורה לחלוטין.

לדוגמא, במרפאות השיניים של קופות החולים השונות תמצאו רופא שיניים שמטפל רק בילדים. מעבר לכך כשמדובר על טיפול בילדים שלכם תרצו לקבל המלצות אמיתיות ואיכותיות, את אלו מין הסתם תוכלו לקבל מחברים טובים. מעבר לכך מומלץ בחום להיכנס לאינטרנט ולקרוא חומר רקע, לשאול שאלות בפורומים רלוונטיים. לחלק מרופאי השיניים יש אתרי אינטרנט משל עצמם בהם תוכלו להתרשם מהמרפאות, כתבות שונות, רצוי מאוד שתשתפו את הילדים שלכם ותראו להם לאן אתם מתכוונים לקחת אותם לטיפול. כשמדובר על טיפול שיניים יקר במיוחד, כדאי מאוד שתערכו השוואות מחירים. כמו בהרבה תחומים אחרים, גם כשמדובר על טיפולי שיניים תוכלו לקבל כמה הצעות מחיר. ולא בהכרח הגבוהה מבין ההצעות תהיה באמת הכי טובה עבור הילד שלכם.

 

לעיתים הכול עניין של יחסי ציבור. יש בין רופאי השיניים כאלו שנחשבים ליותר מפורסמים ומחירים שהם גובים יותר גבוהים . לעומת זאת ישנם רופאים מצוינים שהמרפאה שלהם פועלת לא ממש במרכז ורק עקב כך גובים מחירים יותר נמוכים.

 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר