כללי בטיחות במדורה

פעם בשנה יש ערב מרגש במיוחד עבור הילדים: ל"ג בעומר. זהו ערב שלקראתו הם מתכוננים שבועות מראש, שבמהלכם הם מלקטים עצים, מתכננים איזה כיבוד כל אחד יביא ומדפיסים מהאינטרנט צ'יזבטים, בדיחות ורעיונות למשחקים לצד המדורה. אבל רגע לפני, כדאי שתשבו עמם ותסבירו להם על חשיבות נושא בטיחות האש.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 24.04.2013
 

ערב ל"ג בעומר שבו מדליקים מדורות, הוא אירוע מלהיב ביותר עבור הילדים. העניין הוא שערב זה טומן בחובו גם לא מעט סכנות שיש לשים לב אליהן, ולנקוט באמצעים מתאימים על מנת למנוע אסון. ליקטנו עבורכם מספר דגשים. כל מה שנותר לכם לעשות הוא להדפיס ולשמור.


ל"ג בעומר 

  • לבשו בגדים ארוכים וקלילים. נעליים סגורות ובגדים ארוכים לא רק ימזערו את הנזק של האש במידה והיא תצא מכלל שליטה, אלא גם ישמרו עליכם מפני עקיצות ונשיכות של אורחים בלתי קרואים כמו יתושים.

  • ודאו תמיד שיש במקום מבוגר אחראי. רצוי שיהיה במקום מבוגר שיוכל להדליק את האש, לפקח על בטיחותה ויוכל להשגיח על ילדים. אפשר להתנדב כמה הורים ולערוך סבב תורנויות למשך זמן מה (שעה, שעתיים או כל פרק זמן אחר שתחליטו עליו מראש).

  • בחרו מקום ראוי למדורה. על מנת להבטיח שהאש לא תתפשט, יש לבחור מקום שרחוק מעשבים, מצמחייה, ממתקני דלק והרחק ממבנים.

  • הביאו מספר בקבוקי מים לכיבוי המדורה. דאגו שיהיו לכם בהישג יד בקבוקי מים או ג'ריקנים מלאים במים, על מנת שתוכלו לכבות את המדורה בסיום הערב וכמובן גם כדי להשתלט על האש במידה והיא תצא מכלל שליטה.
  • הימנעו משימוש בחומרים דליקים כדי להדליק את המדורה. השתמשו בגפרורים על מנת להדליק אש. שימו לב גם לכיוון הרוח, ועמדו בניגוד לכיוונה. עמדו במרחק בטוח מערימת העצים שאתם עומדים להצית, על מנת שהאש לא תפגע בכם. אל תזרקו לתוך האש תרסיסים למיניהם (דאודורנט, מטהר אוויר וכדומה) כיוון שהם עלולים להתפוצץ ולפגוע בכם. גם נפצים וקליעים של נשק המושלכים לאש, עלולים לסכן אתכם.
  • אל תשחקו באש. רובנו זוכרים מה עלה בגורלה של דורית הגפרורית מספר הילדים הנודע "יהושוע פרוע". מומלץ ביותר לגדר את המדורה באמצעות אבנים, כיוון שכך יהיה לילדים סימן מוחשי שיאפשר להם לשמור על מרחק בטוח מהמדורה. חשוב להסביר להם שהשלכת עצים בצורה מסוכנת, הוצאת גחלים בוערים ואפילו שימוש בגפרורים צריכים להיעשות בזהירות ותחת השגחתו של המבוגר.
  • היזהרו מאוכל חם מדי. במידה והילדים מעוניינים לבשל בתוך המדורה תפוחי אדמה או לצלות נקניקיות ומרשמלו, עשו זאת למענם. תנו לאוכל להתקרר וודאו זאת היטב לפני שהילדים נוגסים בו ומקבלים כוויה. רצוי לבקש מהילדים שגם הם ינשפו על האוכל, על מנת לקרר אותו.
  • במקרה של כוויה, שכבו על החול. במידה ואחד המשתתפים קיבל כוויה, חשוב לא לרוץ, אלא להישאר במקום, לשכב על החול ולהתגלגל מצד לצד. אל תמרחו שום דבר על הכוויה וגם אל תניחו קרח על המקום, כי אתם עלולים להחריף את דרגתה. התקשרו למגן דוד אדום, על מנת שיעניקו טיפול ראוי.

  • לעולם אל תעזבו מדורה בוערת לבדה. במידה ואתם מתכוונים לישון לצד המדורה, השאירו תמיד משגיחים ערניים שיפקחו עליה, כדי שלא תתפשט ותגרום לאסון. גם כאן, ניתן להחליף משמרות בין המשתתפים.

  • כבו את המדורה בסיום האירוע. הערב הסתיים? הבוקר עלה? שימו לב שכיביתם את המדורה כמו שצריך, כדי שהאש לא תתחדש אחר לכתכם ותגרום לנזק.
 

כעת, לאחר שקיבלתם תזכורת בנושא כללי בטיחות בקירבת אש, אתם מוכנים לחגוג את ל"ג בעומר ולהדליק מדורות.

 

המאמר נכתב באדיבות חברת טרם בטיחות וגהות בע"מ.

 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר