בדרך לדירה החדשה דואגים לממ"ד

מטבענו, פעמים רבות אנו לא מייחסים חשיבות לדברים, עד שאין ברירה וחייבים לבצע אותם. דבר זה תקף גם לגבי ממ"ד. המאמר הבא ינסה להסביר מדוע המדינה מחייבת בניית ממ"ד בבניינים חדשים ומדוע חשוב כל כך לבנות ממ"ד בעת שיפוץ הבית.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 23.02.2015

כשאנו עוברים לבית חדש, אנחנו דואגים לשפץ אותו ולרהט אותו לפי טעמינו, כדי שנרגיש בו הכי בנוח שאפשר. לעתים אנחנו מפספסים את הדברים החשובים באמת, כמו במקרה של הממ"ד.

בואו לא נשכח את מבצע "צוק איתן", מלחמה של ממש שהתרחשה רק בקיץ האחרון. רבים מאיתנו נאלצו לרוץ מספר פעמים ביום למקלטים ולחדרי המדרגות, מכיוון שלא היה להם ממ"ד בבית, והתפללו לטוב. 


דירה חדשה


ממ"ד- הפתרון הטוב ביותר?
ממ"ד הוא הפתרון הטוב ביותר כיום למיגון בתוך הבית. כאן מדובר על מרחב מוגן בתוך הבית, אליו ניתן להיכנס באופן מיידי במקרה של התקפת טילים. ישראל מוקפת במדינות אויב ומדי שנה אזרחי ישראל שומעים איומים שונים, כאשר חלקם מתממשים וחלקם לא. בתקופה האחרונה אזרחי ישראל היו מעורבים במבצע צוק איתן בו רוב המדינה הייתה צריכה לשבת במקלטים. במבצעים אלו מתחדדת ההכרה שתמיד יהיו איומים ומצבים בהם אנשים יצטרכו לתפוס מחסה. בכדי שהדברים יעשו ללא היסטריה או כל טראומה נפשית אחרת ומשפחות יוכלו להיכנס מיידית עם הילדים למרחב מוגן, מדינת ישראל הורתה על כך שבכל דירה של בניין חדש שנבנה יהיה חדר ממ"ד. הבעיה היא בתושבים שאינם מתגוררים בבניינים חדשים ושאין להם ממ"ד בביתם. אלו שחווים ריצה למקלט ולא תמיד מגיעים בזמן. כאן הפתרון לכל אלו הוא תוספת בניית ממ"ד.

חובת בניית מרחב מוגן
אם אתם רוכשים או בונים בית חדש תיקחו בחשבון שמדינת ישראל תחייב אתכם לממ"ד בתוך הבית. במקרה בו אתם מתגוררים בבניין ישן ואין לכם מקלט יש לכם אפשרות לבחור בטוב ביותר, כלומר בממ"ד שיבטיח לכם ולילדכם את המיגון הטוב ביותר בתוך הבית. אם אתם נתקלים בהתנגדות של השכנים לבנייה של ממ"ד בתוך הבית או שאינכם יכולים לעמוד במחיר הגבוה, תוכלו להחליט על מיגון אחד החדרים הפנימיים בבית. בישראל קיים חוק ההתגוננות האזרחית שקובע שבכל מבנה יהיה מקלט. האחריות על בניית מקלטים במקרה של בניינים חדשים תהיה על הקבלן, או עליכם, האנשים שמחליטים לבנות את הבית. משנת 1991 בחוק זה נקבע, שכל דירה חדשה אותה בונים חייבת בממ"ד. קביעה זו נעשתה לאחר מלחמת המפרץ. כלומר, בניית מרחב מוגן היא בגדר חובה בכל בנייה חדשה בישראל, ואין זה משנה אם הדבר נעשה על ידי הקבלן או על ידכם. חשוב לדעת שקבלן שאינו מוסיף בניית מרחב מוגן בבית חדש או בבניין דירות נחשב כאדם שמבצע מעשה פלילי.

בונים ממ"ד- כללים חשובים
כשבונים ממ"ד חשוב לפעול לפי הכללים הבאים, כדי שהוא באמת ישמש כמרחב ביתי מוגן ויספק לנו הגנה בעת הצורך. 
  • הממ"ד חייב להיות בגובה מינימאלי של שניים וחצי מטרים.
  • הקירות הפנימיים שלו חייבים להיות בעובי של עשרים סנטימטרים והחיצוניים בעובי מינימאלי של עשרים וחמישה סנטימטרים. 
  • בסך הכל ממ"ד חייב להיות לפחות 9 מטר רבוע. 
  • ממ"ד חייב להקצות 1.25 מטר רבוע לכל אדם שנמצא בו. כלומר, בין 4-5 מטר רבוע. 
  • המזגן שבממ"ד חייב להיות מזגן מפוצל וניתן לקרוא אודות כל הדרישות בתקן הישראלי 5075 ובאתר האינטרנט של פיקוד העורף.

לסיכום, נכון להיום כל אדם שרוכש דירה ו/או בית פרטי חייב לוודא שיש בהם ממ"ד או כל מרחב מוגן אחר. נקווה מאוד שלא נצטרך לעשות בו שימוש, אך נדע שאם וכאשר נזדקק, יש לנו את המיגון הטוב ביותר בבית שלנו.  
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר