כל הדרכים שיעזרו לכם לצלוח את היום בשלום עם הילדים

איך מעבירים בשלום את היום עם הילדים? זו שאלה שכל הורה שואל את עצמו. ובכן, מסתבר שלא צריך להמציא את הגלגל, אלא לערוך תוכנית מסודרת וברורה, להיות קצת יצירתיים ופתוחים ובעיקר לחשוב על צורכי הילדים. בכתבה הבאה תוכלו לקבל מספר רעיונות שיסייעו לכם בנושא.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 19.02.2015

ילדים חייבים גירויים לאורך כל שעות הפעילות שלהם. הם זקוקים לעניין, לתשומת לב ולמשהו שיסקרן ויעסיק אותם. כשהם נשארים יום אחד בבית, אנחנו ההורים מרגישים את זה טוב מאוד. הילדים מתוך שעמום משתוללים ועושים את כל מה שאסור להם לעשות. אנחנו יוצאים מדעתנו אבל לא עוצרים רגע לחשוב שהבלגן שהם עושים מגיע מתוך צורך אמיתי להיות לחוש עניין ולהתעסק עם משהו. הסביבה כולה, הן בבית והן מחוצה לו מלאה בשלל גירויים שיכולים להוות עניין וספק הנאה לילדים. וכשהם נהנים, כמובן שגם אנחנו נהנים.

מתכננים תכנית ברורה
ילדים זקוקים למסגרת בדיוק כמונו. המסגרת מגדירה להם באופן ברור מה מותר ומה אסור, ומה הם עושים בכל יום. ילד שיש לו גבולות ברורים ומסגרת מתוכננת הוא ילד שירגיש יותר ביטחון.

הדבר הראשון והיעיל ביותר אותו יש לעשות על מנת להבטיח לעצמכם שהיום יעבור ללא שום הפתעות מיותרות ולא תחושו תשושים או על סף "התמוטטות עצבים" בסיומו, הוא תכנון ברור של השבוע.

התכנית צריכה לכלול את כל הקשור אל כל ילד במשפחה וזאת בהתאם ללוח הזמנים של הילד ושל ההורה. היא תכלול שעת קימה, מי יסיע את הילדים לבית הספר או לכל מסגרת חינוכית אחרת, מי יהיה אחראי על הבאת הילד הביתה, ארוחת צהריים, פיקוח ועזרה בהכנת שיעורי בית, חוגים שונים כולל הסעה וחזרה, פעילויות ביתיות, ימים בהם מבקרים/ מזמינים חברים ועוד.

ככל שתהיו מתוכננים יותר, כך תזכו ליהנות משגרת יומיום רגוע ושלווה, בלי הרבה ויכוחים, צעקת ומריבות. הילד יודע פחות או יותר מה הוא עושה בכל יום, מה הציפיות שלכם ממנו ומהן הזכויות שלו. 


משפחה


פעילויות פנים ביתיות
אם בעבר ההורים העדיפו לצאת עם הילדים החוצה וזאת משום שהם לא מצאו מספיק פעילויות שיעסיקו את הילדים, כיום המצב השתנה לחלוטין ויש אפשרויות רבות להפעיל את הילדים ואף ליהנות לא פחות בתוך הבית. פעילויות ביתיות מתאימות מאוד כאשר אינכם רוצים לבזבז כספים, כאשר קר/חם מאוד בחוץ וכאשר סתם בא לכם להישאר בבית מתוך נוחות.

לפניכם מספר רעיונות לפעילויות ביתיות נחמדות עם הילדים:
  • משחקי קופסא- מתי ישבתם עם הילדים לזמן איכות ושיחקתם יחד? זו יכולה להיות דרך נהדרת להעביר בכיף את הזמן. תנו לילד לבחור משחק שהוא אוהב ושחקו יחד. זאת הזדמנות נהדרת ללמד את הילדים איך משחקים בהוגנות ואיך שומרים על כללי המשחק. 
  • יצירה- ניתן לארגן בבית פינת יצירה עם שולחן קטן ושני כסאות. דאגו מראש שתהיה בפינה הזאת דפי צביעה, שעשועים כמו תשבצים ותפזורות, וכן חומרי יצירה מגוונים כמו: צבעים, טושים, צבעי גואש, מדבקות, פלסטלינה, בצק ועוד. אתם תספקו את החומרים, הילדים ידאגו לעבודות יצירתיות.
  • מבשלים ביחד- כחלק מהמשימות היומיומיות אנו צריכים להכין אוכל לילדים. אפשר לגייס את הילדים לטובת המשימה הזאת ולהפוך אותם לעוזרים שלנו. תתפלאו לגלות עד כמה ילדים יאהבו לקחת חלק במשימות הכי פשוטות כמו ערבוב, לישה, שטיפה ועוד. 
  • קצת ספורט לא יזיק- נכון שבבית פעילות ספורטיבית היא פחות נוחה, אבל בכל זאת אפשר להתגבר על הקשיים ויחד לנסות למצוא פעילויות ספורטיביות וכייפיות כמו קפיצה בחבל, מסירות של כדור ספוג, התעמלות ועוד. 
  • משחקי מחשב- יש אפשרות להושיב את הילדים מול המחשב ולחבר אותם לאתר אינטרנט חינוכי שמציע להם כל מיני משימות שמפתחות את יכולות החשיבה שלהם. 
  • VOD- אחת ההמצאות הגאוניות ביותר. כאן מדובר על שירות וידיאו לפי בחירה. אתם יכולים להקליט מראש תכניות מיוחדות לילדים או לבחור עבורם תכניות בוי.או. די. אידיאלי לקבוצה של ילדים. חשוב לציין- הורים רבים מתוך נוחות מרבים להושיב את הילדים מול המחשב והטלוויזיה, וכך הם מתפנים לעיסוקים אחרים. מומלץ מאוד להגביל את הישיבה מול המחשב והטלוויזיה, אל תתפתו לבחור כל הזמן בפעילויות אלו. 

פעילויות עם הילדים מחוץ לבית
פעילויות מחוץ לבית חשובות מאוד. כמו שאנחנו אוהבים לצאת ולהתאוורר בחוץ ולשנות סביבה, כך גם הילדים. בפעילויות אלו יוכלו הילדים להוציא את כל האדרנלין שלהם במרחבים השונים.

תוכלו ללכת יחד לגן המשחקים, לפארק, ניתן להחליט על קומזיץ מהנה וארוחת צהרים עם חברים, סיור במוזיאון, הצגות ועוד. כדאי לברר מול העירייה אילו פעילויות מוצעות לתשובים בחינם/ בעלות מוזלת. בנוסף, ניתן לקבוע עם הורים נוספים בפארק, דבר שיאפשר לכם להכיר הורים לילדים בגילאים דומים לגיל של הילדים שלכם, ואילו הילדים יוכלו להכיר שכנים חדשים.

לסיכום, כיום יש שלל אפשרויות לפעילויות אותן ניתן לעשות עם הילדים אם בבית ואם מחוצה לו. דאגו לגוון במהלך השבוע ולאפשר לילדים ליהנות ממגוון הפעילויות.

 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר