סמכויות ועדת השמה

ישנה חשיבות אדירה לפנייה לוועדות ההשמה והאבחונים השונים, שכן אלו ישפיעו על עתיד הילדים באופן ישיר

מאת: מערכת ילדים פלוס | 31.07.2021

עד שנת הלימודים תשע"ט (2018), התלמידים למדו במסגרות החינוך המיוחד אך ורק לאחר שהתקבלה החלטה של וועדת השמה, כי הם מתאימים למסגרת כזו. החל משנת 2019, במקום וועדת ההשמה יש לעבור וועדת זכאות ואפיון, שמתוקף חוק החינוך המיוחד (תשמ"ח-1988) ביכולתה לאבחן את הילדים ולהתאים אותם למסגרות שונות. עבור מי שמחפש ועדת השמה מרכז ד"ר טל הוא המקום הראשון להתחיל לבדוק בו, שכן במקום וועדות המורכבות מאנשי מקצוע מעולים שיערכו מגוון בחנים ובדיקות בכדי לוודא שהילדים מגיעים למקום הנכון ביותר להם.


סמכויות ועדת השמה


ועדת השמה מרכז ד"ר טל – מה צריך לדעת?
בדיון של ועדת השמה מרכז ד"ר טל נלקחים בחשבון תחומי התפקוד של התלמיד; תפקודו החברתי-רגשי-התנהגותי, התפקוד הלימודי, היקף ההתאמות הנדרשות ועד כמה דרושה התערבות חינוכית. סמכויות הוועדה הן:
  • זכאות – על הוועדה לדון בתפקוד התלמיד במסגרת החינוכית ולבחון האם הוא זכאי לקבל שירותי חינוך מיוחדים בשל מוגבלות או מוגבלויות שונות המשפיעות על התפקוד שלו.
  • תפקוד וצרכים – מהי רמת התפקוד והצרכים של התלמיד הפונה לוועדה? עליה לבצע הערכת תפקוד בתחומים הלימודיים, השפתיים, הרגשיים, הקוגנטיביים ועוד, נוסף על עצמאותו התפקודית במסגרת החינוכית.
  • סל שירותים – לאחר שהובנו הצרכים של התלמיד, על הוועדה לקבוע את הרכב סל השירותים שיוענק לו. לרוב מדובר בתלמיד הלומד בחינוך רגיל ושנמצא זכאי לשירותי חינוך מיוחדים, בשל מוגבלות או צורך מיוחד שלו. 
  • המוסד החינוכי – וועדה ההשמה תקבע את זכאותו של תלמיד להשתלבות במוסד חינוך מיוחד, בשל מגבלות משמעתיות. בנוסף, הוועדה דנה במקרים בהם עולה צורך לשנות את המוסד החינוכי בו נמצא כרגע התלמיד, על רקע שינוי משמעותי ברמת התפקוד שלו או באבחנתו. הוועדה משמשת בנוסף גם כוועדת ערר על החלטות וועדת השילוב המוסדית. 

מה עוד כדאי לדעת?
תלמידים עם מוגבלות – קשב וריכוז, עיכוב התפתחותי, חשד למוגבלות שכלית, לקות למידה ועוד, הלומד במסגרת החינוך הרגיל יוכל לפנות אל ועדת השמה מרכז ד"ר טל על מנת למצוא את המקום הנכון לו ביותר בהתאם לצרכיו האישיים. וועדת ההשמה תבחן את זכאותו לשירותים של חינוך מיוחד בכיתה או בגן, בין אם מדובר במוסד לחינוך רגיל או מוסד לחינוך מיוחד. 

ישנה חשיבות אדירה לפנייה לוועדות ההשמה והאבחונים השונים, שכן אלו ישפיעו על עתיד הילדים באופן ישיר. יש לעקוב באופן שוטף אחר התקדמותם בלימודים; האם הם מבינים את החומר הנלמד, היכן הם מתקשים, האם מדובר בקושי הבנתי או משהו חמור יותר הדורש התאמות? את כל אלו תוכל וועדת ההשמה לאבחן, ולסייע לילד להגיע בסופו של דבר למקום הנכון והמתאים לו ביותר.  
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר