רישום לכיתה א'- מה חשוב לדעת?

הילד שלכם אמור לעלות שנה הבאה לכיתה א'? מזל טוב! ההתרגשות בשיאה ואוטוטו תתבקשו לרשום את ילדיכם לבית ספר. מה כדאי לדעת רגע לפני שאתם מלווים את ילדכם לבית הספר בפעם הראשונה?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 14.01.2015

לצד כל ההתרגשות והגאווה שיש במשפחה לקראת עלייתו של הילד לכיתה א', כדאי לשים לב למספר דברים, כדי שהכניסה לבית הספר תהיה קלה ונעימה ככל האפשר לילדים וגם לכם.

בית ספר זה לא גן ילדים
אחד מהרגעים המרגשים של כל הורה הוא היום הראשון של כיתה א'. כאן ההורים המודאגים מבינים שהילד נכנס באופן רשמי למערכת החינוך של "הגדולים", מערכת בה הוא ישהה 12 שנה, שתשפיע על כל חייו הבוגרים. אחד הדברים שחשוב לזכור בתור הורים הוא שיש הבדל משמעותי בין כיתה א' לבין גן הילדים. בגן לעומת בית הספר, יש דגש על לימוד תכנים באופן חוויתי של יצירה ומשחק. הילדים מתנסים במגוון פעילויות ומפתחים את היצירתיות, המוטוריקה העדינה והגסה ועוד. רוב היום מוקדש לעשייה חוויתית, וזמן הלימוד והקניית החומר החינוכי, בו נדרשים הילדים לשבת ולהקשיב, הוא קצר. בבית הספר העניינים מתנהלים קצת אחרת, והדגש הוא בעיקר על הפעילות הלימודית. השינויים שעוברים הילדים נראים לנו אולי קטנים ולא חשובים, אך עבורם אלו שינויים של ממש בסדר היום, ויש לא מעט ילדים שלוקח להם זמן להסתגל למערכת החדשה. חלק משינויים אלו הם סידור הישיבה בכיתה, גודל המבנה, שיעורים מובנים וארוכים יותר ועוד.


תלמידים


בבתי ספר רבים מונהגת תוכנית "מעברים", שמטרתה העיקרית היא להקל על ילדי הגנים במעבר מהגן לבית הספר. במסגרת התוכנית הילדים מגיעים עוד בזמן היותם בגן למס' ביקורים בבית הספר, שם הם מסיירים, מכירים את המבנה וצוות המורים ומשתתפים בפעילויות חוויותיות שונות. כמו כן ילדים בשכבות בוגרות יותר מגיעים לביקור בגן הילדים ומעבירים להם פעילות, אותם ילדים לעתים הופכים לחונכים של הילדים ומלווים אותם בשנתם הראשונה בבית הספר.

מועדי רישום- חשוב לברר מראש
החודש יפתח הרישום לגני הילדים ולבתי הספר, ולכן חשוב מאוד לבדוק מה המועדים המדויקים, כדי לא לפספס אותם. בנוסף, חשוב לדעת שתאריכי הלידה של הילדים, שבדרך כלל מחויבים להירשם אל כיתה א', הם ילדים שנולדו מהראשון בינואר של השנה האזרחית ועד היום האחרון של דצמבר בשנתם השישית.

דברים שחשוב לברר
  • לוח חופשות- תמיד יש לברר מהו לוח החופשות של בית הספר וזאת על מנת שתוכלו לתכנן לעצמכם את ימי העבודה וימי החופשה שלכם בהתאם לכך.
  • ציוד- חשוב להקפיד על קניית ילקוט תקני ושהילד לא יסחוב על גבו משקל רב של ספרים ומחברות.
  • תשלומי הורים- חשוב לברר עם בית הספר מהם התשלומים אותם אתם צריכים לשלם לבית הספר לכל השנה.
  • צוות המורים- כדאי להכיר את צוות המורים בבית הספר, במיוחד את המורים המלמדים בשכבת כיתות א'. כדאי לוודא שהמורים הם בעלי תעודת הוראה.
  • ועד הורים- יש לוודא שבבית הספר יש וועד הורים פעיל.
  • ביטוח- חשוב מאוד לוודא שבית הספר מספק לכם את כל המידע אודות ביטוחי תלמידים עליהם הוא אחראי כלפי כל תלמיד.
  • בטיחות בדרכים- חשוב לוודא שבית הספר שם דגש על כל נושא בטיחות הדרכים ושיש משמרות זה"ב בכבישים הקרובים לבית הספר.
  • אוכל- יש לוודא שמדובר על בית ספר שמעודד תרבות אכילה נכונה ומאוזנת.
  • מספר ילדים- נכון להיום המספר המקסימאלי שמותר הוא 40 ילדים בכיתה. ודאו שאכן מספר הילדים לא עולה על כמות זאת.

לסיכום, חשוב להגיע אל בית הספר ולבדוק את הכיתות, להכיר את הצוות, להבין את החובות של ילדי כיתה א' ולבדוק את כל מה שצוין במאמר זה, וזאת על מנת להתנהל בצורה הנכונה ביותר בשנת הלימודים הראשונה של ילדכם.
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר