הילד טוען שהוא חולה אבל לא

את טענות הילד כי הוא חולה או שאינו מרגיש טוב, ניתן לשמוע כמעט בכל בית בישראל. כשטענות אלו נשמעות, נוצרת אצל ההורים מן התלבטות שבה שואל את עצמו ההורה, האם הילד באמת חולה או שהוא חלילה משקר או מביים לעצמו איזו חופשה ביתית.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 12.03.2012


מעבר להנחת יד על המצח או ניסיון לזיהוי של שיעול מפוברק וכד', אין לנו כהורים הרבה מה לעשות, ומכאן אנו נדרשים להתמודדות עם רצונו של הילד להישאר בבית, כשאנו גם כך לחוצים בזמן בכדי שלא לאחר לעבודה. חשוב לציין מספר עובדות לגבי ילד שאינו פוקד את בית הספר בצורה עקבית. 

 

נכון הדבר שגם בגילאי הגן נגרם לילד פער חינוכי מסוים, אך מאחר ובית הספר הוא מסגרת שבה נמדדת התקדמותו ע"י ציונים והערכות מדויקות, הרי שדי מהר נכנס הילד לפיגור בעייתי. ללא השעות הרבות שבהן מבלה כל ילד בבית ספרו נוצר חלל רציני שמגדיל את הנתק בינו לבין מוסד שאמור לקדם אותו בחייו. קשריו החברתיים ילכו וייפרמו משבוע לשבוע. החומר שהפסיד כשנעדר כל כך הרבה זמן יהיה קשה להשלמה ויכול לגרור השארת כיתה. הנזק יכול להיות חמור עוד יותר כאשר הילד ינשור בסופו של דבר מבית הספר, יהיה ברמות סיכון גבוהות לפתח דיכאונות, ואף במקרים קיצוניים יותר יסתבך בפלילים לאחר שהתפרע, עישן סמים או שתה אלכוהול. 


שני גורמים שמגדירים את הבעיה

מחקרים מצביעים על שתי בעיות קשות אצל אלו המסרבים ללכת לבית הספר שלהם. וחשוב ביותר לזהות אותן בטרם מחליטים על דרכי פעולה שונות.

 
בעיית התנהגות
יש ילדים שמסרבים ללכת לגן או לבית הספר עקב בעיות התנהגות שלהם. לרוב מדובר בילד מוחצן שהדרך שבה הוא מסרב, מעידה על מרדנות. ילדים אלו מתקשים לקבל כל סמכות ונראה כי שום גבול אינו עביר מבחינתם.
מצב זה מתאפיין במיוחד בגיל ההתבגרות, אך אם לא נשכח שגיל ההתבגרות כבר מתחיל מוקדם הרבה יותר מאשר בעבר, הרי שיש להורים מעט זמן להתחיל להתכונן ל"מרד הגדול".
 
בעיות חרדה
אין מה לעשות, ולכולנו יש חרדה מסוימת ממקומות חדשים או ממקומות שמשדרים לנו סיטואציות או סביבה לא נעימות, גם אם אנו אנשים מבוגרים.
אצל ילדים (בעיקר בגיל גן), שנקודות המבט שלהם ודרך החיים שלהם מתגבשים כמעט מידי יום, ההשפעה של סביבה לא נוחה יכולה להיות קשה ובעלת משמעות קריטית עבורם. הם יכולים להתעורר בבוקר ולהרגיש חרדה איומה ממשהו בגן או בבית הספר ומההתמודדות היומית שנדרשת מהם, הן בהישגיות שבהפעלות שונות בגן, והן בלימודים בכיתה, בשיעורי הספורט, או בתחום החברתי כמובן. החשש יכול להפוך לפחד משתק שבו, כבר בערב שלפני, הם יחליטו שלמחרת הם נשארים בבית. לעתים, גם אחרי שיירגעו וישתכנעו, הם יגיעו עם ההורה לשער הגן או בית הספר ושם יפתחו בהתנגדות קשה שתכניס אתכם למחול שדים בעייתי שאינו בר פתרון מהיר, אם בכלל.
 

הילד חולה


מה ניתן לעשות בנדון

במקרים של חרדה חשוב מאוד לבדוק האם הילד עבר אירוע טראומתי במסגרת בית הספר, והאם בשל כך הוא נרתע כל כך להגיע לשם. אם כך הדבר יש לגשת ולקבל טיפול בטראומה בצורה הדחופה ביותר. אסור לנו כהורים להיות מבולבלים ולנוע בין איומים לפיתויים וליטופים. הדבר יכול להוביל לחולשה מול הילד והוא יכול לנצל זאת בצורה מצוינת. אל תשכחו שמגיל אפס ילדים מנסים ובוחנים אותנו בכדי לגלות את "גבולות הגזרה" שלנו. 

 

יש צורך להעביר לילד את המסר הנכון שזהותו היא זהות של תלמיד (ואם מדובר בגן הרי שהגדרת המסגרת כמחייבת, חשובה גם היא), נכון לגיל זה, ולכן עליו להיות במסגרת בית הספר הצורה קבועה למעט מקרים לגיטימיים. במידה והוא מקבל אישור בכל זאת ללא ללכת ללימודים, עדיין עליו לקום בבוקר, לסדר את תיקו, ולהכין את השיעורים יחד עם השלמתם ומעקב אחר חומר הלימודים. יוחלט גם כי אסור לו לראות טלוויזיה או לשחק במחשב עד לסיום שעות הלימודים לאותו יום. 


על ההורים לדאוג שלא יתנתק הקשר בין הילד לחבריו ולהיות בקשר בעצמם עם מורי התלמיד וגם עם תלמידי הכיתה אם הדבר אפשרי. אסור לגבות את שקריו של הילד רק בכדי להימנע משאלות מביכות. אם מדובר במקרי חרדה קיצוניים ניתן להסתיר זאת עד לטיפול בבעיה. במקרים של סירוב מרדני חשוב לבדוק אם הילד מתקשה במקצוע מסוים או שהוא נתקל במורה שמעכיר את שגרת יומו בקביעות. כך ניתן יהיה ליישר את ההדורים ולהחזיר דברים למסלולם. יודגש לילד כי הוריו יעשו הכול בכדי להחזירו למסגרת גם אם צריך להיעזר בחבריו, וזאת מאחר ואתם מתכוונים לעשות הכול בכדי שהוא לא יסתובב ברחובות ו"ילך לאיבוד".

 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר