שחיית תינוקות ותרומתה

שחיית תינוקות בבריכה מחוממת תורמת להתפתחות תקינה של התינוקות והפעוטות – הן קוגניטיבית, הן רגשית והן פיזית, ועל שנכתב רבות על שחיית תינוקות, ישנם רבים שעדיין לא מודעים למשמעות החשובה שלה להתפתחות התקינה של ילדינו, כבר מגיל 3 חודשים ועד לגילאי הגן המאוחרים.

מאת: רומינה ריי | 17.02.2014

שחיית תינוקות הינה פעילות במים להורים וילדים – מבני 3 חודשים ועד בני 4. הפעילות המועברת על ידי מדריכים מוסמכים, מתבצעת לרב בקבוצות קטנות, כך שכל הורה ותינוק נהנים מיחס אישי.
הפעילות במים מלווה בשירים, כוללת מגע, ומבוצעת בעזרת משחקים, תנועה והמון אהבה.


התרומה של שחיית תינוקות להתפתחות תקינה
שחיית תינוקות מקנה הרגלים נכונים לשהייה ולתנועה במים כבר מגיל שלושה חודשים. העבודה במים מחזקת את השרירים והשלד בצורה אופטימלית, גם בזכות התנועות עצמן וגם בזכות ההתנגדות של המים, ובסך הכל המפגשים מביאים להתפתחות תקינה של התינוקות.

בחוג שחיית תינוקות ישנו דגש על התאמת הפעילות לגיל התינוק: לבני ה- 3 חודשים הפעילות במים תורמת להחזקה נכונה של הראש ומחזקת את שרירי הצוואר והגב. החל מגיל 5 חודשים נתרם מאוד פלג הגוף העליון ובעיקר מתחזקת משמעותית חגורת הכתפיים, כך שהשחייה מומלצת במיוחד לתינוקות בעלי טונוס שרירים נמוך או מוגבר, וכן לתינוקות בעלי עיכוב התפתחותי.

מגיל חצי שנה עד שנה מתבצעים במקביל גם תרגילים המתמקדים בפלג הגוף התחתון, כשההתנגדות של המים עוזרת לחזק את השרירים השונים, ובכך משפרת גם את איכות הזחילה של התינוק, ועוד יותר מכך את העמידה, ההליכה והיציבה באופן כללי.

שחיית תינוקות מתבצעת תוך קשב מלא לכל תינוק ותינוק והמצב ההתפתחותי הייחודי שלו, ועל כן לא מאיצה את ההתפתחות הטבעית אלא מסייעת בהשגת אבני הדרך ההתפתחותיות בצורה נכונה ובקלות רבה יותר.שחיית תינוקותהצד הרגשי קוגנטיבי

הפעילות במים מתבצעת יחד עם ההורים, שכן הקשר עם ההורה חשוב מאוד ליצירת התפתחות רגשית נאותה אצל התינוק. החיבור בין גוף לגוף והמגע שחווים התינוקות במהלך השיעור הוא עמוק יותר מהמגע היומיומי, ועל כן חשוב מאוד להתפתחות הרגשית של התינוק.

השחייה יחד עם ההורים היא גם זמן איכות אמיתי ונחוץ כל כך בימינו: פרק זמן שאין בו סלולרים או הסחות דעת וההורה נמצא עם התינוק ומקדיש לו את כל תשומת ליבו. לזמן איכות זה חשיבות עצומה מבחינת פיתוח הקשר בין ההורה לבין התינוק, קשר שתורם גם להתפתחותו הקוגנטיבית של התינוק. 

בקשר שנוצר במים בין ההורה לתינוק יש מימד פסיכולוגי משמעותי: התינוק לומד שההורים נמצאים שם בשבילו גם במקומות פחות מוכרים, כמו העולם שבתוך מימי הבריכה, ובזכות כך מפתח דימוי עצמי גבוה. הדימוי הגבוה תורם לעצמאות התינוק ולפיתוח מיומנויות קוגניטיביות בהמשך התפתחותו.


התרומה לבריאות תקינה

כל פעילות גופנית, ובפרט שחייה, מחזקת את המערכת החיסונית. שחיית תינוקות עוזרת לגוף להתמודד טוב יותר עם חיידקים ווירוסים, והמשוואה ברורה: תינוקות ששוחים חולים פחות.

במיוחד משפרת השחייה את בריאותם של התינוקות בחורף: הפעילות בבריכה היא הזדמנות טובה להוריד את שלל פריטי הלבוש מהפעוט, ולאפשר לשרירים לעבוד באופן נכון ובעיקר משוחרר – תינוקות ששוחים בחורף מתמודדים טוב יותר עם שינויים גופניים במהלך התפתחותם.

כניסה לגן מלווה במקרים רבים בתחלואה רבה, כך שכדאי להיעזר בשחיית תינוקות גם על מנת לשפר את היכולת של התינוק להתמודד עם החיידקים והווירוסים שמסתובבים בגן.

המים החמים והאוויר הלח בבריכה עוזרים גם לנשימה, ותורמים לתינוקות הסובלים מבעיות נשימה – כך הם גם ייהנו וגם ייתרמו מההיבט הבריאותי.


למה חשוב ללמוד עקרונות שחייה כבר מגיל שנתיים?

מגיל שנתיים ניתן לעבוד עם הילדים על עקרונות השחייה. הלימוד נעשה באמצעות משחקים ושירים, כלומר באופן חווייתי ועם המון אהבה.

בגילאים אלו לומדים הפעוטות לבצע חץ, בועות ועיגולים בידיים בשילוב אביזרים כמו סנפירים, נודל וגלשנים, ועובדים בעיקר על חיזוק חגורת כתפיים. לימוד עקרונות השחייה בגיל הזה משפר את הקואורדינציה והמוטוריקה הגסה והעדינה כאחד, ובנוסף מוביל לשיפור ביכולת הריכוז של הילדים.

הלימוד דרך חוויה ביחד עם ההורים, הופך את הילדים ליותר עצמאיים במים. ברוב המקרים, ילדים אלו יחוו עצמאות גם בתחומים רבים אחרים – ילד שלא מפחד ממים אלא מרגיש בהם בנוח, הוא לרוב ילד חזק יותר, עצמאי יותר וחברותי יותר.

ניתן לראות כי שחיית תינוקות אינה עוד פעילות חווייתית לשעות הפנאי, אלא כזו התורמת באופן משמעותי להתפתחות התינוקות והילדים שלנו.

המאמר נכתב על ידי רומינה ריי - מנהלת תחום שחייה לתינוקות בבריכות לייף ומדריכת שחיית תינוקות. למידע נוסף –
שחיית תינוקות בבריכות לייף Lifepool

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר