חוג יוגה לילדים

יוגה היא פילוסופיית חיים עתיקת שנים שנולדה בהודו כשמשמעותה הוא חיבור ומיזוג. האמונה שבדרך זו מושתתת על כך שכל מה שקיים בעולמנו החומרי מתבסס על כוח עליון ולכל העולם כולו יש אנרגיה אחת.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 16.10.2011


די ברור כי להפיל על הילד את כל פילוסופיית החיים הזאת, זהו דבר כבד ולא ממש כדאי. בכל הקשור לילדים ואף לתינוקות, הרי שמדובר יותר ב"הטא יוגה" שמורכבת מתרגול נכון ומדויק של נשימות.
 
 

אלו שנחשבים למעריצים נלהבים של היוגה ממליצים להתחיל כמה שיותר מוקדם עם דרך החיים הזאת. לדעתם היא משתרשת בצורה ראויה יותר ומאפשרת לתלמיד לזכות בחיים בריאים ומאוזנים כבר בתחילת דרכו. כמובן, שככל שיתקדם ויתמיד יוכל למצוא את האיזון שלו בצורה אבסולוטית כמעט ואולי אף ללמד אחרים. הורה שלוקח את ילדו או תינוקו הקטן לשיעורי יוגה יעבור עמו שלבים שיסייעו לו לפתח את התנועות שלו בהתאם לגילו ובהתאם ליכולותיו הבסיסיות. יוגה בגיל הינקות מקפידה להתאים את עצמה לשלבי ההתפתחות של הילד בצורה הטבעית ביותר.  
 

מדריכי היוגה ילמדו את ההורים כיצד לייצב את הילד בתנוחות שירגיעו אותו ויסייעו בהקלה בבעיות מסוימות כמו למשל במערכת העיכול. בנוסף, יילמדו תנוחות שונות ורבות שיעניקו לילד או לתינוק ביטחון ע"י כך חיזוק שריריו המתפתחים. חיקוי תנועות שונות מהעולם סביב הילד, כמו תנועות עצים ברוח למשל, מביא לגמישות נפלאה בגופו. לגמישות זו יש חלק גדול ביצירת איכות חיים גופנית ונפשית גבוהה. החוכמה היא לדעת כיצד להעביר שיעורי יוגה בצורה נכונה. לכן ניתן לראות כי שיעורי יוגה לקטנטנים מועברים ע"י משחקים וחוויות שונות. זאת בנוסף לתנועות ולהרפיות רבות. ע"י דימויים מעולמם של חיות ומן העולם שמסביב, מתחברים הילדים לסביבה של חייהם וגם לעולם הרחב כולו. המבקרים בשיעורי יוגה ישמעו צלילים, שירים, מנגינות, וגם יראו שימוש בחפצים שונים המותאמים לגילאי הילדים.

 

יוגה לילדיםבמה היוגה יכולה לתרום לילד

בהיבט הגופני – היוגה מסוגלת לחזק את שרירי הגוף, מסייעת ליצור שיווי משקל טוב יותר, מפתחת את הקואורדינציה, תורמת רבות לגמישות מעוררת הערכה, משפרת את יציבתו של הילד, ומסייעת גם לנשימה נכונה שתומכת בבריאות הגוף.
ניתן לראות כי מדובר באבני יסוד של התפתחות איכותית של כל ילד ולכן גם אם יש כאלו שיוגה נראית להם קצת סוריאליסטית, קל מאוד לגלות את היתרונות הגופניים שלה. 
 

בהיבט השכלי – נראה כי יוגה מפתחת את חשיבתו של הילד ומעניקה מחשבה בהירה וממוקדת יותר. כך הוא יכול להיות מרוכז וקשוב יותר לכל אורך השיעור כשהדבר יסייע לו כמובן גם בעתיד. 
 

בהיבט של המודעות – הילד מפתח מודעות לגוף שלו, אך הוא יהיה מודע מאוד גם לאיכויות הפנימיות שלו. לאחר תרגול נכון של יוגה יכול הילד לקבל החלטות טובות יותר לטווח הקצר ולטווח הארוך. ילד שמסוגל לכלכל את צעדיו בצורה ממוקדת יותר כבר בגיל צעיר, יעשה הרבה פחות טעויות בחייו, אך גם כשיעשה טעויות יהיה לו הרבה יותר קל ללמוד מהן ולתקן אותן.

 
ההתייחסות לתחום הרגשי
ליוגה יש כוחות עצומים לחזק מאוד את ביטחונו האישי של כל ילד, כשבנוסף היא מחזקת מאוד את כוח הרצון שלו. תלמידי יוגה יכולים לפתח מאוד את המודעות ברמות שונות שאינן מוכרות בעולם המודרני. הילד ילמד לזהות את הרגשות השונים שלו ולהבין בצורה טובה יותר מתי טוב לו, מתי נעים, ומתי פחות טוב או ממש רע.  
 

ילד העוסק ביוגה מסוגל לפתח התייחסות רחבה ומיוחדת לחיות, ליסודות הטבע (כמו אדמה, אש, אוויר, ומים), לחלל, ולשמש. התייחסות זו תורמת להפיכת הנפש לעוצמתית יותר ואת המחשבה לרחבת אופקים. אבחון נכון של סביבתו והתייחסות מידתית הופכים את הילד לשליו יותר ולכזה שיכול להתמודד עם בעיות, מצוקות, וטרדות בצורה שקולה ומאוזנת הרבה יותר. הוא הופך להיות מאושר ורגוע הרבה יותר. 
 

גם הדמיון של הילד והיכולת היצירתית שלו מקבלים דחיפה עצומה בזמן שהוא עוסק ביוגה. הסיבה לכך היא שיוגה אינה בעלת מהות תחרותית וכך היא יכולה לאפשר לילד לחשוב ללא גבולות ולהגיע לתוצאות מדהימות ללא לחץ שמופעל עליו, מאחר והוא אינו נשפט על פי הישגיו. יכולת ההבעה של הילד משתפרת בתמידות והוא מודע הרבה יותר לצרכיו, רגשותיו, ורצונותיו. כך הוא יכול להרגיש שלם עם עצמו בכל דרך שבה הוא בוחר, מאחר וגם הבחירה הופכת להיות קלה בשבילו.


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר