משלוח של חידות

מאת: מערכת ילדים פלוס | 03.03.2012   טווח גילאים: 6 - 15

חג פורים קרב ובא ואחד ממנהגי החג הוא לשלוח משלוח מנות איש לרעהו ולשמח את האחר.
הנה לכם רעיון מקסים להפעלת הילדים.
בפעילות זו הילדים זוכים לשחק בהנאה ואף ללמוד בדרך חוויתית על מנהגי החג ולקיימם.

טווח גילאים: 6 ומעלה
מס' המשתתפים: 6-8
מטרת המשחק: לאסוף כמה שיותר פריטים להכנת משלוח המנות

ציוד נדרש
:
2 סלסלות או קופסאות
נייר צלופן או כל נייר עטיפה אחר + סרט
טושים
מדבקות
2 דפים מעוצבים לכתיבת ברכה
2 רעשנים
2 שקיות קטנות עם אזני המן
חטיפים וממתקים (2 מכל סוג, למשל: 2 במבות, 2 שוקולדים וכו')

הכנות מקדימות:
על המבוגר להכין מראש:
  • שני משלוחי מנות אחידים שיכללו את אותם פריטים - המבוגר צריך לחלק את המשלוח למס' חלקים, תלוי במס' החידות. אם כל קבוצה תישאל 10 חידות יש לחלק את המשלוח ל-10 חלקים (הרכב משלוח לדוגמא: קופסא, עטיפה+סרט, 2 חטיפים גדולים, 2 חטיפים קטנים, רעשן, אוזני המן, 2 שוקולדים, מסטיקים, הפתעה קטנה, סוכריות).
  • חידות הקשורות לסיפור מגילת אסתר ולחג פורים (לפחות 20 חידות - חשוב שמס' החידות יהיה זוגי). דוגמאות לחידות: אני המלכה שסירבה ללכת למשתה של אחשוורוש, לדודי קוראים מרדכי, אנחנו זממנו להרוג את אחשוורוש ועוד (כמובן שדרגת הקושי של החידות צריכה להתאים לגיל המשתתפים).
 
תיאור הפעילות:
  1. המשתתפים מתחלקים לשתי קבוצות ומגרילים מי מהקבוצות מתחילה ראשונה.
  2. המבוגר קורא בקול רם את החידה ועל הקבוצה לענות עליה. אם הקבוצה הצליחה לענות נכונה, היא מקבלת חלק ממשלוח המנות ואם לא התור עובר לקבוצה השנייה. על תשובה שגויה הקבוצה לא מקבלת כלום. למשל: תשובה נכונה על השאלה הראשונה תזכה את הקבוצה בסלסילה/קופסא+נייר צלופן+סרט. תשובה נכונה על השאלה השנייה תזכה את הקבוצה בשקית עם אוזני המן וכך הלאה.
  3. בסוף הפעילות כאשר הסתיימו החידות, על כל קבוצה לקחת את כל הפריטים שהצליחה לאסוף וליצור מהם משלוח מנות. כאן נדרש מהילדים תכנון (איך הם רוצים שמשלוח המנות ייראה) וכן שיתוף פעולה (עליהם להכין יחד משלוח מנות ולדאוג שלכל ילד יהיה תפקיד).

הצעות/טיפים:
  • חשוב שהמבוגר ישים לב לכך שייצאו משלוחי מנות מכובדים. אם המבגור שם לב שאחת מהקבוצות לא מצליחה לענות נכון על הרבה מהשאלות, כדאי בכל פעם לתת מס' פריטים מהמשלוח במקום פריט אחד.
  • בסיום פתרון כל החידות, כאשר הילדים מתפנים להכנת משלוח המנות אפשר לשים ברקע שירי חג כדי ליצור אוירה שמחה ופורימית.
  • בסיום הפעילות אפשר לקרוא לילדים את סיפור המגילה.
  • בוודאי אתם שואלים מה עושים עם משלוח המנות? ובכן אנו ממליצים לתת לילדים לבחור למי לתת את משלוח המנות ואת מי ברצונם לשמח (לילדים מאושפזים בבי"ח, לאנשים קשישים וכו'). כדי לסייע להם אפשר להכין רשימה של 3 אפשרויות ולתת להם לבחור מבינהן. לילדים אפשר לחלק בסוף הפעילות משהו סמלי הקשור לפורים כמו: אוזן המן, רעשן וכו'.


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר