ילדים בסיכוי

"ילדים בסיכוי - המועצה לילד החוסה" היא עמותה הפועלת במטרה לתת לילדי פנימיות הזדמנות שווה, בדומה לילדים הגדלים בחיק משפחתם.


בישראל של היום, יש למעלה מ- 10,000 ילדים מגיל יום עד גיל 18 הגדלים מחוץ לביתם ב- 90 פנימיות ברחבי הארץ. הילדים הורחקו מבתיהם בצווי בית משפט או הוצאו על ידי רשויות הרווחה בגלל מצוקות קשות של הוריהם. עבור ילדים אלו, דברים כבית, משפחה, תמיכה והגנה מעולם המבוגרים אינם מובנים מאליהם.

"ילדים בסיכוי - המועצה לילד החוסה" היא עמותה אשר הוקמה בשנת 1986 במטרה לסייע לילדי הפנימיות. היא פועלת בעיקר בתחומים אשר אינם מתוקצבים ע"י משרדי הרווחה, החינוך והבריאות, תוך תיאום וליווי השירות לילד ולנוער במשרד הרווחה.

המטרה העיקרית - להעניק לכל ילד הזדמנות דומה לזו של הילדים החיים במשפחותיהם, כך שיוכלו לגדול ולהיות מבוגרים עצמאיים ומועילים.

הפעילות הייחודית של "ילדים בסיכוי" מתבטאת בשני מישורים: פעילות כשדולה למען שמירה על זכויותיהם של ילדים בסיכון, וגיוס כספים והפעלת תוכניות חינוכיות, שיקומיות וטיפוליות בפנימיות.

 

 
הוראה משקמת לילדי הפנימיות תכנית אמנויות בפנימיות תכנית ספורט לילדי הפנימיותלהלן תיאור קצר של התכניות העיקריות, שמפעילה "ילדים בסיכוי": 

 • בתחום החינוך
 1. הוראה משקמת - התכנית מיועדת לילדי הגן והכיתות הראשונות של בית הספר היסודי במטרה לסגור פערים, להקנות מיומנויות יסוד ולאפשר להם להשתלב כשאר הילדים בבתי הספר בקהילה.
 2. מרכזיות משאבים - מרכזיות חינוכיות פועלות במטרה להקנות לילדים חשיפה לעולם ערכים. הלמידה מלווה בחוויות נעימות, באמצעות משחקים עם כרטיסיות ופעילות חברתית מגוונת עם המדריכים בשעות הפנאי.
 • בתחום הטיפול
 1. הגוף לאפוטרופסות - נותן שירותי אפוטרופסות אישיים וצמודים באמצעות עובדות סוציאליות לילדי פנימיות חסרי עורף משפחתי. האפוטרופסות מלוות את הילד עד הגיעו לבגרות תוך דאגה לכל צרכיו.
 2. מתנדבים - המועצה מפעילה מתנדבים לעזרת ילדי הפנימיות בתחומים שונים, תוך שימת דגש על מציאת משפחות מארחות ו/או מבוגר מלווה לילדים חסרי עורף משפחתי, מתוך מטרה לשקם את אמונם בעולם המבוגרים ולהעניק להם היכרות חיובית עם משפחה מתפקדת.
 3. קייטנת הורים וילדים - הילדים יוצאים עם אמהותיהם או אבותיהם לקייטנה, במטרה ליצור מחדש את הקשר של הילד עם משפחתו או לחזק אותו. 
 4. גשר לבוגרי פנימיות ללא עורף משפחתי – התוכנית נותנת מענה לצרכים של דיור, ליווי (גם בעת השירות הצבאי), כישורי חיים, הכוונה, הכשרה מקצועית ושילוב תעסוקתי של בוגרי השמות חוץ ביתיות שאינם יכולים להישען על משפחתם.
 5. גיוס בוגרי פנימיות לצה"ל -  ליווי אישי לבוגרי הפנימיות, משלב טרום גיוס ועד לסיום השרות הצבאי, תוך מעקב אחר כל השלבים: ראיונות ומיונים, שיבוץ מתאים, תנאי שרות וכו'.
 • בתחום השיקום
 1. תכנית העשרה תרבותית - התכנית חושפת את הילדים למופעי תיאטרון, מוסיקה ומחול. כמו כן, מעניקה הוועדה המקצועית של התכנית מלגות לילדים מוכשרים באמנויות.
 2. תרפיה באמצעות אמנויות - המועצה יזמה ומימנה את הטיפול באמנויות לילדי הפנימיות. כיום היא נותנת ייעוץ מקצועי, מגייסת מטפלים חדשים, מכניסה סטודנטים לעבודה מעשית ומקיימת סדנאות לתרפיסטים.
 3. האלבום שלי - בהעדר תיעוד משפחתי, מטרתנו להעניק לכל ילד אלבום אישי המצולם לאורך שנים, כדי להבליט את ייחוד הילד, לתת לו כוח פנימי ושייכות ולחזק את דימויו העצמי. הפרויקט מופעל ע"י צלמים-מתנדבים ואנשי מקצוע.
 4. פרויקט ספורט - תכנית שמטרתה לאפשר לילדים מסגרת קבועה לפעילות ספורט מגוונת, לפיתוח גופני ורגשי, לניצול שעות הפנאי וכאפשרות להצטיינות אישית.תקציב המועצה - 90% מהכנסות המועצה מגיעים מגיוס תרומות: קרנות, אנשים פרטיים, הקהילה העסקית בארץ ובחו"ל. 10% מועברים ממשרדי הממשלה השונים.
תרומות לעמותת "ילדים בסיכוי - המועצה לילד החוסה" מוכרות לצרכי מס הכנסה, לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.

בשמנו ובשם הילדים, תודה."ילדים בסיכוי - המועצה לילד החוסה"
הרוגי מלכות 11 תל-אביב
טל´: 03-6475075
פקס: 03-6475076
www.yeladim.org.il :אתר


 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר