עולים לכיתה א'

המעבר הגדול בחייו של ילדכם מגן לבי"ס. תפקידנו כהורים להבין את החששות וההתרגשות, ללוות ולעודד וכך להפוך את הכניסה לכיתה א' לחוויה נעימה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 06.08.2011


כולנו יודעים כי מדובר באחד הרגעים החשובים אך גם הקשים בחייו של כל ילד. כל מה שהיה בתקופת הגן היה נחמד וחשוב, אך המעבר לבית הספר דורש הסתגלות לחוקים חדשים ושונים לחלוטין. אם בגן היה הילד עסוק בפעילות חופשית יותר ובמשחק, הרי שביה"ס הוא מסגרת "מרובעת" יותר שאינה משאירה יותר מדי מקום לדמיון או ליצירתיות.

 

הגן העניק לילד יחס אישי יותר וגמישות שאפשרה לו לבטא את עצמו ולהתפתח בקצב מהיר, אולם בביה"ס קצב ההתקדמות יהיה מוגדר ביותר והילד יבלה בשיתוף עם לא מעט ילדים בכיתה, ויקבל יחס התואם יותר מחלקה צבאית בזעיר אנפין ולא קבוצת מטיילים בקייטנה.

 

אם אנו כהורים, הנחשבים לאנשים בוגרים, חוששים לא מעט מפני שינוי בתוך מקום העבודה למשל, הרי שקל וחומר כי הילד יכול למצוא את עצמו במצוקה לא פשוטה בזמן שהוא מחליף את הכיף של הגן ברשמיות ובדידקטיות הקפדנית יותר של ביה"ס. הציפיות, ההתרגשות, והחששות

המעבר לביה"ס מציף אותנו ברגשות לגבי הזמן שעובר כל כך מהר ולגבי ממדיו הפיסיים של הילד שנראה לפתע קטן בין ענקים. לתמונת המעבר אל ביה"ס מתלווים מספר אלמנטים שמסבים להורים לא מעט דאגות וחששות.

 
 • מה יהיה אם הילד "ייבלע" לפתע בין מאות הילדים וירגיש כאילו הוא הולך לאיבוד? מי ילווה אותו וידאג לו במצב שכזה? הרי ביה"ס הוא מבנה גדול שבו המון כיתות, מסדרונות, משרדים, שטחים פתוחים והמון תלמידים, מורים, ומבקרים זרים.
 • תחרות, תחרות, תחרות – אין מה לעשות, אנו חיים בעולם תחרותי ואתם דואגים בצדק, שילדכם יצליח לעמוד בתחרות הסמויה והגלויה שקיימת במסגרת ביה"ס.
 • ביחס לתחרות זו גם מגיעות הציפיות שלכם להצלחתו, וע"י כך שאתם רוצים להתפאר בו אתם יכולים להלחיץ אותו עוד יותר. אם תביטו בתוך עצמכם פנימה תראו שאתם אלו שמייצרים חשש נוסף ומיותר בלבו של הילד ובלבכם גם יחד.
 • יש הורים שמרגישים כי ביה"ס ייקח מהם את השליטה על הילד, מאחר והוא יהפוך להיות עצמאי שנלחם על מקומו ועל מעמדו במסגרת נוקשה זו, ולכן כבר לא יצטרך אותם בתחומים שונים או שימנע מלהסתייע בעצותיהם או בהכוונתם.
 

 העידוד והליווי שלכם

יש לא מעט דברים שהורים יכולים לעשות בכדי להקל על החששות שלהם ועל ההסתגלות שלו. הדבר הראשון יהיה זה שההורים יבינו כי הם חייבים לאפשר לילד יותר עצמאות ולסמוך על המערכת הניהולית והדידקטית של ביה"ס. ככל שתסמכו על הילד כך תרגישו טוב עם עצמכם ותסירו מעצמכם דאגות מיותרות ומחשבות טורדניות במשך כל הזמן שאתם בעבודה והוא במסגרת החינוכית.

 

בכדי שלכם ולו יהיה יותר קל ובכדי שתדעו שהוא מסתדר ואין אתם צריכים לחיות בדאגה במשך כל היום כדאי לבצע מספר פעולות חשובות:

 • ערכו מספר שיחות (אבל לא כל כך רשמיות בצורה שתעיק על הילד) בכדי ליידע אותו בקשיים שעלולים להופיע בתחילת הדרך ובכדי לשמוע ממנו אלו קשיים יכולים להפריע לו יותר.
 • חשבו יחד אתו על פתרונות שבעזרתם יוכל להתמודד עם קשיים אלו, והעניקו לו ביטחון מלא שהוא יכול להתמודד איתם.
 • אם הילד אוהב קריאה או ציור למשל, הקריאו לו סיפור או בקשו ממנו לצייר משהו המתאר לו את ביה"ס. תארו בפניו נקודות חיוביות בסיפור או בציור בכדי שיוכל להתחזק מהן.
 • קחו את הילד לסיור בביה"ס בטרם מתחילה שנת הלימודים בכדי שיתמצא טוב יותר, ובכדי להרגיע גם את עצמכם.
 • הציפיות שלכם מחברה מתאימה לילד חייבת להיות מלווה בסיוע בבחירת 3 החברים שהוא מעוניין שילמדו אתו בכיתה (כפי שבתי הספר מאפשרים זאת כיום), והיו עם יד על הדופק בכל הקשור לחברה ותיקה או חדשה.
 • אל תעשו שינויים גדולים מדי כחודש לפני תחילת הלימודים, אתם הרי רוצים שהילד יגיע רגוע וממוקד.
 • החששות והתרגשות שלכם מהמעבר לביה"ס ישפיעו גם על הילד, לכן ליום הראשון של הלימודים הכינו את עצמכם כיאות והגיבו בסלחנות ובסבלנות לגבי חששו להיכנס או להיות לבדו בכיתה.
 • התעניינו כמה שיותר (אך בלי "לחנוק" את הילד) והיו שותפים לכל שלב במעבר בכדי להפיג כל חשש ובכדי לראות כיצד הילד מפתח את עצמו ומגיע להישגים שיספקו אתכם ואותו גם יחד, אך אסור שכל זה יעשה בצורה מלחיצה מאחר והתוצאות תהיינה הפוכות.
 

כפי שקראתם, יש לא מעט פעולות שתוכלו לעשות כדי להקל על המעבר של ילדכם לביה"ס. זכרו כי כל ילד מגיב בצורה שונה וחושש מדברים אחרים, לכן חשוב להיות ערניים ורגישים לתחושותיו ולפעול בהתאם.
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר