טיפת חלב - זכות לכל הורה

הן שם כל יום, שנה אחר שנה וילוד טרי אחר ילוד. מטפלות, מייעצות ומחסנות. אחיות טיפת חלב נותנות שירותים רפואיים לאם הטרייה ולתינוק, החל מייעוץ ועד לבדיקות וטיפולים. במאמר שלפניכם תוכלו למצוא את כל המידע הדרוש על פעילות מוסד זה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 27.02.2013


מה אנחנו באמת יודעים על תפקידן של אחיות טיפת החלב, הבדיקות והתהליכים שעלינו ועל תינוקנו לעבור במוסד זה? מה היא טיפת חלב? לאיזו מטרה מוסד זה פועל? מתי כדאי לפנות לטיפת חלב ומתי לקופת החולים? במיוחד בשבילכם, ההורים, אספנו את התשובות לשאלות הנפוצות ביותר על סניפי טיפת החלב.
מה היא מטרת קיומה של טיפת חלב?
מטרתו העיקרית של סניף טיפת החלב היא לאתר ולהפנות לטיפול כל מקרה של סטייה בהתפתחות התינוק. באם מדובר בסטייה בהתפתחות התינוק החורגת מהנורמה אם בתחום ההתפתחות המוטורית, השכלית או הגופנית של התינוק, אחות טיפת החלב תפנה את האם לבדיקה, אבחון וטיפול לרופא מומחה. כעיקרון ניתן לומר שעיקר המטרה של הפעילות בטיפת החלב היא לנתר את התפתחות התינוק ולהפנות אותו לגורם מאבחן ומטפל במקרה של חשש לבעיה.

האם כל תינוק חייב להגיע לבדיקות בסניף טיפת חלב?
אכן כן, במדינת ישראל קיים חוק הקובע כי כל תינוק שנולד חייב להגיע למעקב בסניף טיפת חלב הקרוב לביתו במהלך חמשת השנים הראשונות של חייו. הבדיקות שהתינוק עובר משתנות בהתאם לשלבי חייו, וטיפת חלב מספקת מידע בסיסי על ההתפתחות התקינה ועל הגדילה של התינוק לכל אורך תקופה זו. למען האמת ההורים נעזרים בשרותי טיפת חלב אף לזמן רב יותר, עד שלילד מלאו 6 שנים, אך מגיל 5 הביקורים בטיפת החלב אינם חובה אלא בגדר המלצה ומשמשים בעיקר לקבלת מידע.

מעקב טיפת חלב גם בשלב ההריון
למרות שתפקידם של סניפי טיפת חלב הוא לפקח על ההתפתחות והגדילה התקינה של התינוק, יתכן שאת הביקורים הראשונים שלך במוסד זה תערכי עוד בשלב ההריון. למרות שאת מעקב ההריון ניתן לעבור גם בסניף קופת החולים שלך, והמעקב בטיפת החלב אינו חובה, יכולה כל אם לבחור לעבור אותו בסניף טיפת חלב הקרוב לביתה. נשים רבות מעדיפות לבצע את מעקב ההריון בסניף טיפת חלב כתוצאה ממגוון סיבות כשביניהן קירבה של הסניף לבית, רצון להכיר את האחיות לפני הולדת התינוק ועוד. בכדי לתאם תור עליכם ליצור קשר עם סניף טיפת חלב הקרוב לביתכם, ולציין כי הינכם מעוניינים להירשם למעקב הריון. מומלץ להביא עימכם את כל המסמכים ותוצאות הבדיקות שביצעתם מתחילת ההריון, בכדי שהאחיות המטפלות יקבלו את המידע המקיף ביותר על תהליך ההריון.
האם לעתיד תהיה במעקב הריון עד לשבוע 40 להריון, כלומר עד לתאריך הלידה המשוער.

כיצד יראה הביקור הראשון במרפאת טיפת החלב?
בין שבעה לעשרה ימים מתאריך הלידה של התינוק, תגיעו לביקור הראשון שלכם במרפאת טיפת חלב. במהלך הביקור יפתח לתינוק הנולד תיק רפואי, לכן צריך לוודא כי הבאתם איתכם מכתב שחרור מבית החולים ואת פנקס החיסונים.
בנוסף, בגלל שאורכה של פגישה זו הוא כשעה מומלץ להביא עימכם גם את התיק של התינוק ובו חיתולים, בגדים להחלפה ובקבוק מזון במידת הצורך. מלבד התעניינות בהתפתחות התינוק ובדיקה של הפרטים הרשומים במכתב השחרור של התינוק, תתייחס האחות גם למצבה של האם, תשאל לשלומה ועל מצבה לאחר הלידה, ותברר האם אמו של התינוק כבר חוסנה כנגד מחלת האדמת.
דבר נוסף שיתכן ויזכה להתייחסות במהלך המפגש הוא המצב המשפחתי. נושא זה יעלה לדיון לרוב אם תגיע האם לבדה לביקור. האחות תברר בנוגע למצבה המשפחתי: אם חד הורית, נשואה, פרודה וכו' וגם תשאל בנוגע לתמיכה של בן הזוג ויתכן ואף תשוחח עימה על אלימות במשפחה. אין צורך לקחת שאלות אלה באופן אישי, מדובר בהליך סדיר לחלוטין, המבוצע בעיקר במטרה למנוע אלימות במשפחה ולהעלות את מודעות הנשים לאפשרויות הפעולה שלהן. 

שאלות שגם לך כדאי, ואף מומלץ לשאול את האחות
רצוי, ואף כדאי להכין מראש רשימה של שאלות אותן תרצו להפנות לאחות. כל השאלות בנוגע לתזונת התינוק, להתפתחות ולגדילה שלו תקפות. ניתן גם לגשת לאחות עם שאלות הנוגעות לך ולגופך לאחר ההריון, אך אין היא סמכות בתחום ותשובותיה יסתמכו על הידע האישי והניסיון שלה בלבד.

האם ניתן לקבל יעוץ הנקה?
בתחנות טיפת חלב מסוימות פועלות גם יועצות הנקה אך אליהן עלייך להירשם בנפרד מהבדיקה השגרתית. כל שעליך לעשות הוא להתקשר ולקבוע תור נפרד ליועצת ההנקה. תפקידה של יועצת ההנקה נעוץ בשמה – לייעץ בתהליך ההנקה עבור אמהות ותינוקות המתקשים בתהליך. כיוון שבסביבות 90% מהתינוקות או האמהות חווים קשיים בתהליך ההנקה, זהו שירות חשוב ונפוץ הפועל במסגרת מרפאות טיפת חלב. בנוסף קיימות יועצות הנקה פרטיות רבות אליהן ניתן לפנות במידה והפגישות במרפאה אינן עונות על הצורך. 


מרפאות טיפת חלב הן חלק חשוב מחייהם של כל תינוק וכל אם טרייה. האחיות בסניף ייתנו מענה לשאלות ומצבים רבים במהלך חייו הראשונות של התינוק ויעזרו לוודא שילדכם מתפתח באופן בריא ונכון. אך חשוב לזכור שתפקידן של מרפאות אלו הוא בעיקר ניתור ומעקב אחר ההתפתחות התקינה של התינוק ולא טיפול בגורמי עיקובי ההתפתחות הללו. במקרה ובו נמצא חשש להתפתחות לא תקינה אצל התינוק תפקידן של האחיות במקום הוא להפנות אותו לגורם מטפל מתאים.כתבות נוספות
תוספי תזונה בהריון
ליקויי שמיעה בקרב תינוקות וילדים
שבועות הריון
חיסונים לילדים

זה הזמן לתת לנו לייקתגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר