הקושי בפרידה מההורים לפני שנת הלילה

אחת ההתמודדויות הנפוצות שלנו ההורים עם ילדינו היא שנת הלילה. רבים מאיתנו מוותרים לילדים לא פעם, מה שיוצר הרגלי שינה לא נכונים, שמפריעים גם לילדים וגם לנו ההורים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 19.11.2014
 
אתם מגיעים לשעות הערב מותשים ועייפים, לאחר שביליתם יום שלם בעבודה, והעסקתם את הילדים במגוון פעילויות. הבית מבולגן, עדיין לא התקלחתם וכל מה שאתם רוצים הוא קצת שקט וזמן לעצמכם, אלא שאז מתחיל האתגר האמיתי- להשכיב את הילדים במיטה. אתם מבקשים מהם לגשת למיטה, הם לא רוצים, אתם מאפשרים להם עוד קצת זמן ליהנות יחד איתכם ואז שוב מבקשים שיילכו לישון, הם לא רוצים, מתחילות צעקות, פורץ בכי, ולבסוף אתם נכנעים והילדים עוברים לישון בסלון או בחדר השינה שלכם.


ילדה בוכה


הבשורה הטובה היא שבעזרת נחישות והתמדה, ניתן לפתור את הבעיה ואף לבנות יחד טקס שינה שכולם יוכלו ליהנות ממנו. 

האמת, שיצא לנו להיות בבתים רבים של חברים, בהם הילדים פשוט הורגלו לישון בחדר השינה של ההורים או בסלון. כששאלנו למה, הם ענו לנו שפשוט אין להם כוח להתמודד עם הבכי, הצעקות והמריבות. ככה הילדים נרדמים איפה שבא להם, וההורים מעבירים אותם לאחר מכן לחדר השינה. 
אין ספק שאלו לא צריכות להיות תוצאות ההתמודדות הזאת, מאתגרת ככל שתהיה. 
אל לנו לשכוח שמי שמנהל את הבית הוא אנו ההורים ולא הילדים. נכון שזה לא פשוט ויש ימים שזה דורש תעצומות נפש גדולות מאוד, אך בדיוק במקרים כאלו נדרשות הצבת גבולות ברורה, נחישות והתמדה. 

בסדרת הספרים "מיכל דליות לילדים" מצאנו ספר מקסים שעוסק בדיוק בנושא הזה- "לילה טוב, עומר!". הספר ילמד אתכם לעשות סדר בבלאגן ויעביר את המסר לילדים בצורה חוויתית ומהנה. כוכב הסיפור, עומר, שונא ללכת לישון במיטתו ורוצה להישאר עם ההורים בסלון, תופעה מוכרת וידועה בבתים רבים. הספר מתאר את ההתמודדות היומיומית של הוריו של עומר, ואת הדרכים השונות בעזרתן הם מנסים לפתור את הקושי ללא הצלחה, עד למציאת פתרון. 
ספר ילדים
אנחנו קראנו את הסיפור לילד שלנו בן השנתיים וחצי, הוא הקשיב לכל מילה ומילה והיה מרותק לסיפור. ואנחנו הרגשנו שאנו מעבירים לו בעזרת הסיפור, מסר חשוב מאוד שנכון גם לבית שלנו. 
האיורים המקסימים של רונה מור מוסיפים עניין ויופי לסיפור, ומשכו את תשומת ליבו של הקטנטן שלנו לאורך קריאת הספר כולו. בסוף הספר יש שני עמודים המוקדשים להורים, בהם מסבירה מיכל דליות את הקושי והפתרון מנקודת מבטה המקצועית.

ונסיים במספר טיפים שיכולים לעזור לכם להחזיר את השליטה לידיים שלכם:
  • זכרו שאתם מנהלים את הבית וקובעים את הכללים.
  • חשוב ששני ההורים יתגייסו למטרה וישתפו פעולה.
  • חשבו יחד עם הילדים על טקס שינה. עם ילדים גדולים תוכלו לכתוב ולתלות, ועם ילדים קטנים תוכלו להדביק תמונות שיזכירו להם את הפעילויות לפי השינה.
  • אם הילד מסרב לישון במיטה וקם, לוו אותו בחזרה למיטה. התמידו לעשות זאת, גם אם תצטרכו לחזור על הפעולה פעמים רבות.
  • הכי חשוב- זכרו לא לאבד שליטה גם אם אתם ממש עייפים, כועסים ומתוסכלים. 
מאחלים לכם ערבים פנויים, שקטים ורגועים! וזכרו שהכל תלוי בכם!


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר