המלצה על ספרה של ד"ר ציפי מאק - "מתי כבר אהיה תולעת ספרים"

ספרה של ציפי מאק "מתי כבר אהיה תולעת ספרים" דן בקשיים ברכישת הקריאה ממבטה של תולעת שכל רצונה הוא להיות "תולעת ספרים". מי מכם שמכיר ילד עם קשיי קריאה ישמח בוודאי להכיר את הספר שבאמצעותו ניתן לפתח שיח על הנושא ולהעלות רעיונות להתמודדות עם הקשיים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 14.03.2016

תהליך רכישת הקריאה יכול להילמד באופן מהנה וחוויתי. אם יצא לכם לבקר אצל ילדכם בכיתה א', בוודאי ראיתם לוחות מקושטים וצבעוניים עם אותיות וצלילים נלמדים, דפי עבודה, משחקי למידה, מסיבת אותיות, מאכלים סביב צליל נלמד ועוד, והכל כדי להפוך את תהליך הלמידה הלא פשוט למגוון ומעניין. כצופים מהצד, קל מאוד לחשוב שכל התלמידים בכיתה בוודאי נהנים מאוד מלמידת הקריאה, אך אם נאמר את האמת, רכישת הקריאה טומנת בחובה לא מעט קשיים עבור חלק מהילדים וקצב הלמידה לא פעם הוא מהיר, מה שמתסכל אותם. מי מהילדים שלא עומד בקצב, מוצא עצמו מבולבל מאוד, קורא אך לא נהנה ובעיקר לא מבין את אשר קרא. תולעת ספרים


ד"ר ציפי מאק, מרצה, יועצת ומאבחנת תפקודי למידה כתבה ספר העוסק בקשיי קריאה "מתי כבר אהיה תולעת ספרים". הספר מסייע לילדים בעלי קשיי קריאה להזדהות עם גיבורת הסיפור- תולעת שכל רצונה הוא להיות תולעת ספרים, אך היא חווה בדרך לא מעט קשיים. ניתן להתחבר מאוד לתולעת שהיא הדמות היחידה בסיפור, הרבה בזכות האיורים הרבים שלה שאיירה מאק בעצמה, איורים שמעבירים באופן פשוט וברור את התחושות והרגשות של התולעת בהתמודדות עם הקשיים הנקרים בלמידה. 

לאורך הסיפור כולו, צץ כל פעם קושי אחר של התולעת. איך תכיר ותזהה את כל האותיות? מה יקרה אם תתבלבל בין אותיות דומות? מה פשר כל הנקודות מתחת לאותיות ואיך תדע איזה צליל להשמיע? ומה יקרה במילים ארוכות כשתקרא את כל הצלילים ובסוף לא תזכור אותן? אין ספק, התולעת מתמודדת עם קשיים רבים בקריאה והבנת השפה, תחושות ייאוש ותסכול לא פעם מציפות אותה, אך יחד עם זאת היא לא מוותרת ונחושה בדעתה להמשיך לקרוא עד שתהפוך להיות "תולעת ספרים".

הסיפור הפשוט עם התולעת ללא ספק, מציף קשיים אובייקטיביים שחווים לא מעט ילדים בתהליך רכישת הקריאה ויכול לסייע להם להזדהות עם התולעת המתוקה שרצונה זהה לשלהם (גם אם לא להיות תולעת ספרים, אז לפחות להצליח לקרוא סיפורים בקלות בלי להפעיל יותר מדי אנרגיה ומשאבים). אהבנו את המסר של הסיפור, שכוח רצון הוא הכוח המניע את כולנו ואיתו אפשר לעבור כל קושי ומכשול הנקרה בדרכנו להפוך לקוראים מיומנים. 


אז בפעם הבאה שתפגשו בילד עם קשיים בקריאה, קראו לו את הספר וכך תוכלו לעודד אותו לשוחח על הקשיים שהוא חווה בקריאה ולחשוב על דרכי התמודדות עם קשיים אלו.

לרכישת הספר, ניתן ליצור קשר עם ד"ר ציפי מאק:
טל: 052-2601070
tzipi.mack@gmail.com


 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר