מחלות עיניים אצל ילדים

מחלות עיניים נפוצות מאוד, בעיקר בקרב האוכלוסייה הבוגרת אבל גם אצל ילדים. בין המחלות השכיחות המופיעות אצל ילדים ניתן למנות עין עצלה, עיוורון צבעים, קטרקט מולד וקוצר ראייה. ככל שהמחלה מאובחנת בגיל מוקדם יותר כך עולים סיכויי ההחלמה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 04.08.2013


המראה של פעוט מרכיב משקפיים מעורר תשומת לב בדרך כלל, שכן בגילאי הילדות ראייתם של רוב הילדים עודנה תקינה. עם זאת ישנן לא מעט מחלות עיניים המופיעות כבר בגיל הילדות ואפילו מלידה. חלק מן המחלות הללו הינן תורשתיות, למשל קטרקט מולד, חלקן נגרמות מסיבוכים בהריון כמו זיהום תוך רחמי וחלקן מתפתחות לאחר הלידה. המשותף לכלל המחלות הוא שככל שהגילוי שלהן ייעשה בשלב מוקדם יותר כך יגדלו הסיכויים שהבעיה תשתפר משמעותית ואף תיעלם.
להלן סקירה של מחלות עיניים נפוצות אצל ילדים:

עין עצלה
עין עצלה היא מחלת עיניים נפוצה המתחילה כמעט תמיד בגיל הילדות. למעשה עין עצלה היא תוצאה של בעיית ראייה אחרת כגון פזילה או קטרקט שגרמה למוח להתעלם מהמידע שמגיע מהעין שהתפקוד שלה לקוי ובכך לפגוע בהתפתחות התקינה של העין. ניתן לטפל בעין עצלה בתנאי שמגלים את הבעיה מוקדם כאשר הטיפול הנפוץ הוא כיסוי העין הבריאה כדי לאלץ את המוח להשתמש בעין העצלה. אם הבעיה לא טופלה במועד העין העצלה תישאר לכל החיים ולא יהיה לה טיפול למעט הרכבת משקפיים או ניתוח לייזר שישפרו במידה מסוימת את רמת הראייה בעין העצלה. במקרים מסוימים של חוסר טיפול בעין עצלה עלול להתפתח עיוורון בעין זו.
 

עיוורון צבעים

עיוורון צבעים היא מחלה מולדת בדרך כלל הנפוצה בעיקר אצל בנים ומופיעה בערך אצל 5% מהם. למרות שמה רוב הלוקים בה אינם רואים את העולם בשחור לבן אלא מתקשים להבחין בין צבעים מסוימים בדרגה כזו או אחרת, למשל בין כחול לסגול. בגילאי הילדות קשה לעתים לאבחן את המחלה שכן רק בגיל שבו ילדים מצליחים לזהות היטב צבעים ולהבחין ביניהם אפשר לחשוד שמשהו חריג בראייתו של הילד. קיימות רמות שונות של עיוורון צבעים ולעתים קרובות המחלה תורשתית ומופיעה אצל כמה בני משפחה אחת. אם אחד ההורים לוקה בעיוורון צבעים מומלץ לעקוב אחר הילד ולראות אם הוא מתקשה בהבחנת צבעים. לעיוורון צבעים אין טיפול.
 

קטרקט מולד

קטרקט, או ירוד, היא מחלת עיניים המתבטאת בעכירות של העדשה. היא נדירה יותר אצל ילדים ונפוצה בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת כאשר המחלה מתפתחת עם השנים ומחמירה עם הגיל. קטרקט מולד הוא בדרך כלל תורשתי או שנגרם כתוצאה מזיהום תוך רחמי. סימנים שיכולים להצביע על קטרקט מולד הם פזילה והטייה של הראש לכיוון אחת העיניים. חשוב לאבחן מהר קטרקט ולטפל בו בהקדם באמצעות ניתוח כדי למנוע התפתחות עין עצלה או פזילה. בניתוח קטרקט מסירים את העדשה העכורה ומשתילים במקומה עדשה חדשה. אם אין אפשרות להשתלת עדשה הילד יזדקק להרכבת משקפיים או עדשות מגע קשות כדי שראייתו תהיה סבירה.


צניחת עפעפיים מולדת

אצל ילדים הסובלים מצניחת עפעפיים העיניים ייראו כאילו הן פתוחות באופן חלקי. הסיבה לכך היא חולשת השריר שאחראי על פתיחת העפעף העליון. לעתים קרובות הבעיה אינה גורמת לפגיעה בראייה כי אם קוסמטית בלבד אך אם העפעף מפריע לראייה יהיה צורך בניתוח.
 

קוצר ראייה

קוצר ראייה היא מחלת העיניים הנפוצה ביותר באוכלוסייה הכללית ובפרט בקרב ילדים. אצל תינוקות ופעוטות היא כמעט אינה מופיעה. המחלה מתבטאת בקושי לראות בבהירות עצמים מרוחקים. הטיפול בקוצר ראייה נעשה באמצעות משקפיים. ניתן לתקן את הבעיה באמצעות ניתוח לייזר.


פזילה

פזילה היא מצב נפוץ אצל ילדים והיא מתבטאת בחוסר מיקוד של שתי העיניים על אותה נקודה בשל תיאום לקוי בשרירי העיניים. לפזילה ישנן סיבות שונות כגון קטרקט מולד, דלקת עיניים וראייה לקויה. הפזילה מחולקת לארבעה סוגים לפי כיוון העין הפוזלת: פנימה (אזוטרופיה), החוצה (אקסוטרופיה), למעלה (היפרטרופיה) או למטה (היפוטרופיה). לעתים פזילה היא מולדת ולעתים היא מתפתחת לאחר גיל שנתיים. פעמים רבות היא תורשתית ולעתים היא חולפת מאליה בחודשים הראשונים לחייו של התינוק, אולם חוסר טיפול בפזילה מתמשכת עלול להוביל לעין עצלה ולפזילה בגילאים מבוגרים יותר. הטיפול בפזילה תלוי בגורם לפזילה והוא נעשה באמצעות התאמת משקפיים או ניתוח.
 

דמעת ודלקת עיניים

דלקות עיניים ודמעת הן מחלות נפוצות מאוד אצל תינוקות. הסיבה לכך היא חסימת הצינורית האחראית לניקוז הדמעות בחודשים הראשונים לחיי התינוק. התוצאה היא דלקות עיניים חוזרות ונשנות המתבטאות בהפרשות מסביב לעין ודמעות. על פי רוב הבעיה חולפת מאליה תוך מספר חודשים. לעתים דמעת יכולה להצביע על מחלה חמורה יותר הקרויה גלאוקומה ולכן אם התינוק מרבה לדמוע חשוב להיבדק אצל רופא עיניים. אם הבעיה אינה חולפת מאליה יהיה צורך בניתוח לפתיחת דרכי הדמעות.


גלאוקומה מולדת

גלאוקומה, או ברקית, היא עלייה בלחץ התוך עיני בשל הפרעה בניקוז התוך עיני והיא מתבטאת לעתים בכאב, סנוור מאור ודמעת. זוהי מחלה חמורה העלולה להוביל לעיוורון ולכן חשוב מאוד לאבחנה בהקדם ולנתח.
 


מלבד המחלות הללו שהן נפוצות מבין מחלות העיניים אצל ילדים ישנן עוד מגוון מחלות כמו לבקנות של העיניים, ריצוד מולד ואנאירידה. אם אתם חושבים שיש משהו חריג בראייתו של ילדכם, למשל הוא פוזל הרבה או נראה שמאמץ את עיניו - כדאי שתיגשו איתו בהקדם לבדיקת ראייה. אופטומטריסטים ממליצים לקחת כל ילד מתחת לגיל שנה לבדיקת ראייה. אם המחלה תתגלה מאוחר מדי ייתכן שכבר נגרם לילד נזק בלתי הפיך בראייה.


המאמר נכתב באדיבות: מדילי
- מרכז רפואי פרטיכתבות נוספות:
אבחון מוקדם של הפרעת קשב וריכוז
ליקויי שמיעה בקרב תינוקות וילדים


אהבתם? זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר