פחד אצל ילדים

פחד הוא חלק טבעי, נורמלי וחשוב בהתפתחות ילדינו. התמודדות עם הפחד היא הישג אדיר עבורם, לכן הדבר הטוב ביותר שאנחנו יכולים לעשות כהורים הוא לאפשר להם לפחד, להאמין בהם ולסייע להם למצוא את הדרך הייחודית שלהם להתמודד עם הפחד.

מאת: שני צוקרמן | 31.05.2012


יחד עם התפתחות השפה אצל ילדים, מתחילים להתפתח גם פחדים. הורים רבים מרגישים חסרי אונים בהתמודדות עם הפחדים של ילדנו הקטנים, שכן כולנו יודעים כמה לא נעים לפחד. הפחדים של ילדנו כמו גם החלומות שלהם מושפעים משני אלמנטים עיקריים: חוויות היומיום שלהם והדמיון שלהם.למה ילדים מפחדים בעיקר לפני השינה?
במשך היום ילדים חווים חוויות רבות חלקן טובות וחלקן פחות... הם גם חשופים לגירויים חיצוניים רבים כמו משחקי מחשב ותוכניות טלוויזיה ומקבלים מידע חדש רב.
במשך כל שעות היום ילדים נמצאים בחברת ילדים אחרים או מבוגר, וכמעט לא נשארים לבד. ואז מגיע הרגע... הרגע בו הם נכנסים למיטה לבד, מכבים את האור, שוכבים ועוצמים את העיניים. ושם במיטה עם העיניים עצומות מתחילות להופיע מחשבות, מחשבות שאין לילד שליטה עליהן, וחלקן עלולות להיות מחשבות מפחידות.


לפניכם כמה דגשים חשובים בנוגע למניעה והתמודדות עם פחד אצל ילדים.
 

פחד אצל ילדים


בסיס למניעת פחד
תוכן מותאם לגיל:
אנחנו לא יכולים למנוע לחלוטין מילדינו להיות חשופים לדברים מפחידים. אבל אנחנו כן יכולים לתת תשומת לב רבה למשל לתוכן אליו הם נחשפים דרך הטלוויזיה ומשחקי המחשב בהם הם משחקים. ילדים בגילאים צעירים הם מאוד דידקטיים ומבינים דברים פשוטם כמשמעם. בגילאים אלו הם מגבשים את תפישת המציאות שלהם ותכנים לא מותאמים לגילם (כמו הומור ציני לדוגמא) יכולים להכניס ילדים לחרדה ופחדים.שיתוף הדדי:
דבר נוסף שאנחנו כן יכולים לעשות הוא לעודד אותם לשתף אותנו במה שעבר עליהם היום. שיתוף יסייע פעמים רבות במניעה של פחדים שכן אנחנו נוכל ליצור עבור הילדים שלנו את התיווך הנדרש כדי למנוע את הפחד.
לדוגמא: ילד שבמשך היום ישמע שיחה בין שתי הגננות בגן על האיום האירני, יוכל להיכנס לחרדה קיומית. כמו שאמרנו, לילדים בגילאים הצעירים אין את היכולת לראות את התמונה הרחבה ואם שמעו חלקי שיחה המדברת על פצצה שמכוונת לישראל מבחינתם זה אומר כאן ועכשיו. אם אנחנו ההורים נדע כיצד לעודד שיתוף ונגרום לילדנו לשתף אותנו במידע הזה, נוכל לרכך את המידע הזה עבורם, וליצור את התיווך הנדרש.התייחסות:
כולנו מכירים את המשפט: "לא קרה כלום." הילד מקבל מכה/ נבהל ממשהו שראה או שמע ומיד מגיעה התגובה:"לא קרה כלום" אבל האמת היא שכן קרה! הילד שלנו נבהל או נחבל וצריך להתייחס למה שקרה. התגובה "לא קרה כלום" היא כמו התעלמות מצידנו לכך שמשהו קרה. לעיתים ילדים עלולים לקלוט מתוך המסר הזה שעליהם להסתדר לבד, שאין להם על מי לסמוך. ומחשבות אלו עלולות גם כן ליצור פחד.בסיס להתמודדות עם פחד
אמפטיה ולא הזדהות:
הצעד הראשון יהיה לא להזדהות! ילדים יחפשו קודם כל את הביטחון והרגיעה אצלנו ההורים כדי להירגע בעצמם. פעמים רבות מגיעים הורים למצב של הזדהות עם הילד שיוצר חוסר יכולת לעזור לו להתגבר על הפחד. דוגמא מאוד נפוצה היא ילדים שמפחדים להישאר לבד בחושך ואנחנו ההורים מיד נכנסים למקום של הזדהות:"כן, אני יכול/ה להבין אותו... גם לי לפעמים לא נעים להיות לבד בחושך..." במצב כזה כמובן שאין כל סיכוי שההורה יוכל לסייע לילד להתגבר על הפחד.לקבל את פחד:
פחד הוא לא דבר רע. פעמים רבות היינו רוצים שהילדים שלנו יהיו זהירים יותר= פחדנים יותר וישמרו על עצמם במתקני גן השעשועים לדוגמא. לכן פחד הוא אינו דבר רע שאנחנו צריכים להרחיק ולהעלים מחיינו. פחד מגיע פעמים רבות כדי להגן עלינו. תחילת התהליך להתמודדות עם פחד היא קודם כל לתת לגיטימציה לפחד. זה בסדר לפחד. הפחד קיים כדי לשמור עלינו. יחד עם זאת יש לנו האפשרות להרגיע אותו כשצריך ולא לתת לו לשלוט בנו.לסמוך:
כדי לאפשר לילדנו באמת להתגבר על הפחדים שלהם עלינו קודם כל לשדר להם שאנחנו סומכים עליהם שהם יצליחו לעשות זאת. הדרך הטובה ביותר לסמן לילד שאני סומכ/ת עליו היא לשאול אותו שאלות ולעודד אותו למצוא את הפיתרון לבעיה בעצמו ולא לבוא עם פתרונות ותשובות משלנו.להפריד בין התחושה למושא הפחד:
אחת השיטות היעילות ביותר להתמודדות עם פחד אצל ילדים היא הפרדה בין תחושת הפחד ובין הדבר ממנו מפחדים. לדוגמא: הדבר ממנו אני מפחדת הוא אריה ותחושת הפחד שלי (הדרך שבה החושים שלי מסמנים לי שאני מפחדת) מתבטאת בכיווץ בבטן וקוצר נשימה.
לעיתים מעצם יצירת המודעות וההפרדה בין התחושה ובין מושא הפחד כבר נוצרת הקלה.


לקבלת תהליך פשוט ויעיל למשחק עם תחושת הפחד אצל ילדים שיוצר הקלה מיידית – לחצו כאן.


לסיכום, כאשר אנחנו רואים את ילדינו מפחדים עלינו לזכור שפחד הוא חלק טבעי, נורמלי וחשוב בהתפתחות שלהם. וההתמודדות עם הפחד היא הישג אדיר עבורם. והדבר הטוב ביותר שאנחנו יכולים לעשות כהורים הוא לאפשר להם לפחד, להאמין בהם ולסייע להם למצוא את הדרך הייחודית שלהם להתמודד עם הפחד.

"הדבר ממנו אנו מפחדים יותר מכל הוא הפחד עצמו." מישל דה מונטן

 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר