הדרכת הורים בטיפול פסיכולוגי בילדים

אתם פונים לפסיכולוג לטפל בילד, ולהפתעתכם מגלים שגם אתם חלק מהטיפול. למה? מה עשיתם לא בסדר? תירגעו, לא מאשימים אתכם, אך כן מצפים מכם לקחת אחריות. מה ההבדל בין הדברים ומה קורה בהדרכת הורים?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 19.08.2013

כשהורים פונים עם ילדיהם לטיפול פסיכולוגי מסיבה זו או אחרת, הם יידרשו פעמים רבות להגיע להדרכת הורים בנוסף לטיפול בילד. לעיתים יחליט המטפל כי אין צורך בטיפול בילד אלא יפגוש את ההורים בלבד, ולעיתים תתקבל החלטה לבצע טיפול משותף של ההורה והילד יחדיו.

הקושי אצל הילד, למה צריך הדרכת הורים?
הורים רבים מעלים תהיות מדוע הם נדרשים להגיע להדרכה בשעה שהם פנו בגלל קושי של ילדיהם. מדוע על הורה שלילדו פוביה ספציפית למשל, להגיע בעצמו לטיפול? הורים חשים לעיתים שכאשר הם מוזמנים להדרכת הורים, מופנית כלפיהם למעשה אצבע מאשימה, הטוענת כי הם הסיבה לקשיים של ילדיהם. הם חווים כעס ותסכול ואף התנגדות כשהם נדרשים לעשות שינוי בהתנהגותם על מנת לשנות התנהגות לא רצויה של ילדם. ההתנגדות לשינוי והכעס מובנים מאליהם, מגיע איש טיפול, חיצוני, וטוען כי שינוי של ההורים, יגרום לשינוי אצל הילד. הורים חשים כי רואים בהם אשמים בבעיותיו של הילד. האמת היא אחרת – לא רואים את ההורים כאשמים, אלא כאחראים.
וויניקוט, פסיכולוג שפעל במאה שעברה ופיתח את הטיפול הפסיכולוגי בילדים, אמר כי אין תינוק ללא אם. כלומר, לא ניתן להתייחס לטיפול בילדים ללא התייחסות לבית ולהורות אליה הוא חוזר בתום הטיפול. ההורים מהווים את מרכז חייו של הילד בשנותיו הראשונות, וללא התייחסות למרכז זה, הטיפול יהיה חסר.


בהדרכת הורים אין מאשימים את ההורה בקשייו של הילד או במגבלותיו, אולם מעודדים את ההורים לקחת אחריות על המתרחש, לעמוד לצד ילדם ולסייע לו. כפי שלא מאשימים הורה על כך שילדו מתקשה בלימודים אך מצפים ממנו לקחת אחריות ולמצוא פתרון לקושי כיוון שהילד אינו יכול לעשות זאת בעצמו, כך מצפים מההורים לסייע לילד בטיפול.


נוכחות ההורים והאופן בו הם מגיבים למטפל חיוניים מתחילת הטיפול. הילד לומד איך להתייחס למצבים ואנשים לפי הדרך בה הוריו מתייחסים אליהם. אם הוריו יתייחסו לטיפול בצורה שלילית, בין אם על ידי הבעת מסרים מפורשים נגד או הטיפול, או על ידי יחס חשדני, קיימת סבירות גבוהה שהילד יאמץ יחס זה ולא ישתף פעולה עם הטיפול.


הדרכת הורים – ללמוד איך להיות המטפלים של הילד
גם כשהילד משתף פעולה עם המטפל יש להורים תפקיד קריטי. בשבוע יש 168 שעות, מתוכן שעה טיפולית אחת בלבד. איש מקצוע, מיומן ככל שיהיה יתקשה לקדם תהליכי שינוי משמעותיים ללא הבנה, שיתוף פעולה ועבודה נוספת מחוץ לשעה הטיפולית. ההורים הם המטפלים הישירים של הילד וכדי שיתבצע שינוי התנהגותי ורגשי ארוך טווח, הם יצטרכו לרכוש את הידע וההבנה לגבי דרך ההתמודדות עם הקושי ולסייע לו ליישם זאת.


כדי לסייע לילד הוריו יצטרכו לא רק להבין את הכלים שנלמדים בטיפול, אלא גם לעמוד בפני קשיים רגשיים המתעוררים אצלו כשהוא נדרש להתמודד עם מצבים קשים עבורו, לתמוך בו ויחד עם זאת לסייע לו לנהוג אחרת מכפי שנהג בעבר. משימה לא פשוטה הדורשת לעיתים לתסכל את הילד או לסייע לו להתמודד עם חרדה או רגשות קשים אחרים מבלי לסגת. הדרכת הורים מתייחסת לקושי לתסכל את הילד ולא לסגת ומסייעת להורים להתמודד עם קושי זה, ההכרחי פעמים רבות להצלחת הטיפול.


הדרכת הורים כשהילד צעיר מדי לטיפול
כשמדובר בילדים רכים מאד, הפעוט עדיין חווה את העולם באמצעות הוריו, ואלו מהווים את הבסיס הבטוח שלו לחקירה ולמשחק. במקרים אלו הפגישה הטיפולית תתקיים בכל מקרה בנוכחות ההורה. בטיפול מסוג זה מטרת המטפל לעזור להורה לרכוש כלים מתאימים למשחק, הצבת גבולות, חינוך, הקניית מיומנויות, הרגלים וערכים. קיימים מקרים בהם הילד צעיר מאד, או שאינו משתף פעולה כלל. במקרים אלו יתכן ותינתן הדרכת הורים בלבד, ללא טיפול בילד עצמו. מתוך הנחה שכשההורים יבצעו את השינוי הראשוני, השינוי אצל הילד יבוא בעקבותיו.


ניקח לדוגמא ילד עם פחד מכלבים שהוריו הגנו עליו ככל האפשר מכלבים כיוון שראו את הסבל שלו כשנתקל בכלבים. הוריו ילמדו בהדרכת הורים איך להעביר מסרים אחרים לגבי כלבים ולגבי יכולת ההתמודדות של הילד עם מצבים שמפחידים אותו בכלל, וכיצד במקום להגן עליו מכלבים דווקא לסייע לו להיחשף אליהם באופן הדרגתי תוך העברת מסרים מרגיעים ועידודו להתמודד עם המצב. כמובן שפעמים רבות שינוי בגישה של ההורים לא יתקבל באופן מידי על ידי הילד והוא יעשה ככל יכולתו כדי להחזיר את המצב לקדמותו. שלב זה יכול לכלול בכי, התפרצויות כעס, אמירות פוגעות להורים או כל צורה אחרת בה הילד מביע את קשייו. שלב זה יכול להיות קשה מאוד לא רק לילד אלא גם להורים, ובהדרכת הורים יהיה מקום הן לשיתוף ותמיכה והן לרכישת כלים פרקטיים להתמודדות עם הקושי.


זכרו, שיתוף הפעולה ונוכחותכם בטיפול של הילד חשובים והכרחיים להצלחתו של הטיפול. נסו להתמודד עם הרגשות המציפים אתכם ולזכור את המטרה החשובה שלשמה הלך ילדכם לטיפול.

המאמר נכתב באדיבות: תמר פודולי וד"ר דני דרבי, מרכז קוגנטיקה לטיפול CBT

:
כתבות נוספות

אהבתם? זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר