משפחה גדולה עולה כסף

לא פעם הורים מתלבטים אם להביא ילד נוסף, מצד אחד מדובר באושר גדול מאין כמוהו, אך מצידו האחר של המתרס עומד בפנינו הנטל הכלכלי הכרוך בכך. הרי כל אחד מאיתנו היה רוצה משפחה גדולה ובית מלא בצחוק של ילדים, אך מה עושים כדי ליהנות מכך ולא להיות עסוקים וטרודים כל הזמן בהתחשבנויות כלכליות?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 27.03.2014

בשנת 1976 עלה המחזה הישראלי 'קריזה' שעסק בעיקר בקיפוח המזרחי ועוני והיה "נקודה נוספת" לביקורת חברתית נוקבת – נתיימר להגזים ונאמר שכולכם מכירים את אחד השירים המפורסמים שנכתבו שם על ידי יהושע סובול "ילדים זה שמחה" מה שהפסיק ברבות השנים להיות שיר מחאה על תרבות של ריבוי ילדים והפך להיות פשוטו כמשמעו (ובכך החמיץ קצת את המטרה שלו, בדומה לשיא המחאה האול-אמריקן Born in the USA של ברוס ספרינגסטין).

אנחנו האחרונים שנגיד שריבוי ילדים זה רע ובאמת, כל ילד מביא עימו את הברכה שלו, אבל חשוב לציין שיש נושא שצריך לתת עליו את הדעת והוא גודל המשפחה החדשה.

בעוד הגודל כולל בתוכו לא מעט יתרונות, הוא עלול להפוך לבעייתי במצבים מסוימים. בדרך כלל, את עיקר תשומת הלב מקבלים ההיבטים הכלכליים, שעה שיש לא מעט נפשות שצריך להאכיל או לפרנס. כשנכנסים מעט יותר לעובי הקורה, נדרש לשאול כבר אילו בעיות ספציפיות עלולות לאפיין משפחה גדולה, וחשוב עוד יותר – כיצד ניתן לפתור אותן?


הבית וההוצאות השוטפות – שבעה גמדים
רכישת בית בישראל של 2014 היא משימה מורכבת עד בלתי אפשרית עבור רבים, אפילו כאשר מסתייעים במשכנתא. במקרה של משפחות גדולות, ברור שאחת ממילות המפתח היא התפשרות. אחרי הכול, היצע הדירות בישראל, לפחות אלה שמשפחה ממוצעת יכולה לעמוד בהן, הוא של עד חמישה חדרים. כאשר אלה לא מספיקים על מנת לאכלס את כל בני הבית, הדרך הנהוגה לפתור זאת היא באמצעות השמת שני ילדים, למשל, בחדר אחד. זה לא מצב אידיאלי, אך גם לא נורא.
נסו דווקא לראות זאת כיתרון וכדרך לחבר בין האחים וליצור קשר קרוב יותר. הרי אם נחשוב על זה, בעבר הלא רחוק ילדים רבים גדלו יחד ולא בחדרים נפרדים. והיום אם תשאלו אותם בוודאי יהיו להם זכרונות יפים רבים מהשהייה המשותפת בחדר.משפחה גדולה עולה כסף


ההוצאות החודשיות, מטבע הדברים, תופחות במידה לא מבוטלת במקרה של משפחה גדולה. צריך לקנות יותר, לשלם יותר על מזגן ולהוציא הרבה יותר כספים על לימודים, חוגים וכן הלאה. התנהלות כלכלית נכונה, או אפילו פניה לגורמים שונים במטרה לקבל הנחות או הטבות (למשל, במיסוי או בארנונה), יכולים לסייע מאד. כמו כן ניתן לשבת יחד עם בן/ בת הזוג ולנהל תוכנית כלכלית מפורטת, שתסייע למשפחה לעבור את החודש בשלום ולא להיכנס למינוסים. ראשית, בדקו את הוצאותיכם. ערכו רשימה של נושאים (אוכל, חוגים, רכב, מסגרות לילדים ועוד) וכתבו כמה כסף אתם מוציאים בכל אחד מהנושאים. לאחר מכן חשבו יחד על סכום מירבי אותו אתם יכולים להוציא בחודש וחלקו אותו לפי רשימת הנושאים. עשו הכל כדי לשמור על הסכומים שנקבעו. אם יש צורך הרחיקו מכם את כרטיסי האשראי ונסו להסתדר עם כסף מזומן שאותו תוציאו מדי שבוע.


הרכב – מחלף השבעה
רכב משפחתי, מעצם היותו כזה, נועד לשמש את כל בני המשפחה. אבל מה קורה כאשר הרכב הסטנדרטי, בעל חמשת מקומות הישיבה, אינו מספיק? ובכך, החדשות הטובות הן שלא חייבים לרכוש רכב נוסף, וגם לא לנסות לדאוג לטרמפים לבני המשפחה שאינם נכנסים לרכב. יש פתרון יעיל הרבה יותר, והוא רכישת רכב גדול במיוחד. נכון, מדובר בהוצאה נוספת אך זה בוודאי עדיף על פני אחזקה של שני רכבים. כיום, קיימים בנמצא מספר דגמים שעונים על ההגדרה הזו בדיוק, סיטרואן C4 פיקאסו, טויוטה ורסו  דודג' ג'ורני, פולקסווגן טוראן, קיה קארנס ועוד דגמים רבים, כך שכל משפחה יכולה לבחור לעצמה את הרכב האידיאלי ביותר עבורה – לרוב, בגלל גודל הרכב ומשקלו צריכת הדלק שלו תהיה גדולה יותר משל רכבים קטנים יותר (כדוגמת המיני קופר או הספלאש) אבל הפיצוי מגיע בדוגמת שבעה מקומות (ברוב הדגמים שצויינו לעיל זה נכון) ואיבזורים שונים שיכולים להקל על ההורים את הנסיעה עם הילדים .


החופשות – לטיול יצאנו
דבר ידוע הוא שככל שהמשפחה גדולה יותר, כך מחיר החופשה שלה, בין אם בארץ ובין אם בחו''ל, יתייקר לו. כל ההוצאות עבור חדרי לינה, אוכל, כניסה לאתרים או כרטיסי טיסה (במקרה של טיסה מעבר לים) נכנסות כאן לתמונה. אפילו בעת השכרת רכב, שאינה תלויה במספר הנוסעים בו מבחינה מהותית, המצב עלול להסתבך כאשר המשפחה כולה אינה נכנסת ברכב סטנדרטי.

ובכל זאת, אין הכוונה לכך שמשפחה גדולה צריכה לוותר על החופשות שלה, ממש לא. יש בנמצא פתרונות גם עבורן, ואפילו איכותיים. אם רק מחפשים, ניתן למצוא צימרים ברמה גבוהה למשפחות שלמות, בהם מספר חדרים שיאפשר להתארח בנוחות המקסימלית. במקרה של בתי מלון, ייתכנו בהחלט הנחות בהזמנת חדרים עבור משפחות גדולות, המזמינות מספר חדרים במקביל. כיום יש משפחות שחוסכות כסף רב ע"י החלפה עם משפחה אחרת. כל משפחה זוכה לגור לתקופה בבית אחר, וכך יכולה לטייל באיזור וליהנות משלל אטרקציות ומאווירה שונה. וכשזה נוגע להשכרת רכב, תמיד אפשר לבחור בקרוואן, שגם כך מהווה כיום טרנד תיירותי לכל דבר ועניין. מכאן, ניתן להגיע למסקנה שישנם בהחלט פתרונות שעשויים להקל על המשפחה, ולאפשר לה חופשה נעימה.


לסיכום, סקרנו כאן רק מתי מעט מהאתגרים החשופים בפניכם, כהורים למשפחה גדולה ורחבה, ואנחנו בטוחים, שכל הורה יוכל לפרט בכל רגע נתון עוד חמישה אתגרים נוספים, אבל, חשוב להודות ואנחנו מודים, קצת הזנחנו את רגעי האושר והנחת הרבים שמשפחה כזאת יכולה להסב ללב של הורה. ילדים, בלי שום ספק, זה שמחה.תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר