תעזבו את סבא וסבתא...

אומרים שאין דבר יותר נפלא מנכד. האמת כשחושבים על זה, סבא וסבתא יכולים לבלות זמן איכות עם הנכד ולפנק אותו, בעוד שהעבודה הקשה של החינוך והצבת הגבולות מוטלת על ההורים. אך היום הגבולות קצת הטשטשו, וסבים וסבתות רבים נאלצים להיות שותפים מלאים במלאכת גידול הנכדים, וזאת בשל העומס הרב שמוטל על ההורים וגם לעתים בשל הפינוק ותחושת הנוחות.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 12.11.2014
משימת ההורות היא לא פשוטה כלל, על כך אין ויכוח. הורים רבים מוצאים את עצמם קורסים תחת העומס של עבודה לצד גידול ילדים. העבודה מסתיימת בשעות מאוחרות, וההורים נותרים מתוסכלים לנוכח העובדה שאין להם סידור לילדיהם. הפתרון האולטימטיבי שקיים עבור רבים מההורים, הוא לא אחר מאשר סבא וסבתא. סבתא כועסת


הרעיון על הכתבה הזאת התחיל, לאחר שקיבלנו את פנייתה של ג': "רציתי לשתף במקרה שקרה לי היום, כשהלכתי לאסוף את בני הבכור מבית הספר. עמדתי ליד השער והמתנתי לבני שייצא מהשער. הוא כמובן שמח מאוד לראות אותי ורץ אלי בחיוך גדול, כי לא כל יום אני לוקחת אותו. ליתר דיוק, זו סבתא שמוציאה אותו בדרך כלל מבית הספר ונשארת איתו עד שעות הערב המאוחרות, שבהן אני מגיעה מהעבודה. האמת שהחיוך של בני האהוב היה שווה את הכל, היה לו כל כך כיף לראות את אמא שלו מגיעה לאסוף אותו, ולי היה הכי כיף בעולם לראות אותו מאושר. האמת שלא פעם יוצא לי לשבת עם עצמי ולחשוב על כך שאני מרגישה מתוסכלת מהעובדה שאני לא מצליחה לבלות זמן איכות עם הילדים שלי. אני מגיעה בשעה מאוחרת, מותשת ועייפה מאוד ובשארית כוחותיי ניגשת למשימות הבלתי פוסקות בבית- מקלחות, אוכל, הקראת סיפור לפני שינה, כביסות, כלים ומה לא? הלכנו יחד, אני ובני לכיוון האוטו, ובדרך ראיתי סבא הולך עם נכדתו ומאיץ בה להזדרז. הילדה סירבה ולא עברה דקה, והטונים של הסבא עלו והפכו לצעקות של ממש. בהתחלה חשבתי להתערב, אבל רגע לפני שעשיתי זאת, ראיתי שהוא נרגע, ופתאום האירה בי תובנה שהסבא נאלץ להתמודד עם משהו, שהוא לא אמור בהכרח להתמודד איתו. שניהם היו נראים לי מסכנים. הסבא על כך שמוטלת עליו משימה מעייפת וקשה ביותר, והילדה על כך שלא מקבלת את תשומת הלב לה היא זקוקה. הגענו הביתה וישר הרגשתי צורך להתקשר לאימי ולהודות לה על העזרה הרבה. החלטתי מאותו יום לעשות כל מאמץ אפשרי להגיע פעמיים בשבוע מוקדם יותר הביתה, כדי להקל על אימי וגם כדי שילדיי ירגישו יותר את נוכחותי. אז נכון שזה בא לידי ביטוי במשכורת, אבל זה היה שווה את זה."

גם לסבא ולסבתא יש חיים
אל לנו לשכוח שסבא וסבתא כבר עשו את מה שאנו עושים היום. הם חינכו אותנו, טיפחו, גידלו והתמודדו עם לא מעט קשיים. והיום, לאחר שילדיהם בנו לעצמם קן משפחתי ועזבו את הבית, זה הזמן שלהם לדאוג לעצמם ולמלא את היום בפעילויות שונות, שיטיבו עם הנפש והגוף- סדנאות, ספורט, בית קפה ועוד. מגיע להם ליהנות, לנוח ולדאוג לעצמם לאחר שנים של עבודה קשה.


סבא וסבתא עושים ספורט


רווח מול הפסד
תמיד חשוב שנבדוק בהחלטות שאנו מבצעים, את הרווח אל מול ההפסד. מצד אחד, הסידור של סבא וסבתא מאפשר לנו לחסוך אלפי שקלים בחודש על מטפלת או בייביסיטר, והילד שלנו נמצא עם משפחה שהוא מכיר ואוהב. אך אם נסתכל קצת אחרת על הדברים, יכול להיות שההורים שלנו לא בנויים למשימה הזאת, ולא נעים להם להודות שקשה להם. סיטואציה שכזאת יכולה להכביד עליהם מאוד ולתסכל אותם, וכל התחושות האלו באופן ישיר ישליכו על הילד שלנו. 


ונסיים במספר טיפים בשבילכם ההורים:

כולנו מבינים שלעתים אין ברירה אחרת, אלא לבקש עזרה מהורינו בשמירה על הילדים. אך גם אם אנו בוחרים בפתרון הזה כדאי לזכור כמה דברים:
  • הערכה- למדו את הילדים להעריך את עזרתם של סבא וסבתא. הם יכולים לצייר להם ציור, לכתוב להם או פשוט לומר מדי פעם תודה. לא יזיק שגם אתם תראו את הערכתם לעזרה של ההורים. אפשר להזמין אותם מדי פעם לבית קפה, להפתיע אותם ביום מפנק של עיסוי/ לילה בבית מלון ועוד. ואל תשכחו להודות להם מדי יום על העזרה שלהם, מילות הערכה הן דבר מאוד חשוב שלפעמים עושה את כל ההבדל.
  • תתעניינו- הקפידו לשאול את ההורים שלכם איך היה להם עם הילדים, האם עולים קשיים שחוזרים על עצמם. גם את הילדים תשאלו איך היה, גם אם יעלו דברים לא נעימים, חשבו מה אפשר ללמוד מהמצב הקיים ואיך אפשר לשפר אותו. 
  • אל תעמיסו- נסו להפחית ככל האפשר את המטלות שנתתם להוריכם. הם לא צריכים לסדר את הבית, לבשל ולהכין כל יום שיעורים עם הילד. חשבו כמה קשה לכם לעשות הכל, על אחת כמה וכמה הקושי מתעצם עבור אדם מבוגר יותר. אם החלטתם יחד שהם שומרים על הילדים, אל תוסיפו להם מטלות נלוות. דאגו שיהיה אוכל מוכן בבית, ושהילדים יהיו מספיק עצמאיים להכין לבד את השיעורים. 

לסיום, נאמר שבוודאי יש משפחות, שבהן הסידור של סבא וסבתא יכול לעבוד יפה מאוד. שני הצדדים מרוצים והדברים מסתדרים מצוין. אך כדאי שכל אחד מאיתנו יבדוק לעומק את הנושא, כדי לגלות איך מרגיש כל אחד מהצדדים, ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לוודא שהפתרון שמצאנו עבור הילדים הוא הנכון ביותר. 


 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר