מזוג למשפחה

מזל טוב! ילד ראשון מתוק וקטן הצטרף למשפחה ובתוך זמן קצר מאוד צריכים ללמוד בני הזוג להתמודד עם עומסים שלא היו רגילים אליהם בעבר ולשינויים בהתנהלות בסיסית, גם של חייהם האישיים וגם של חייהם כזוג.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 20.02.2012

עם כל הכבוד לקורסים ולסדנאות שמלמדים זוגות צעירים כיצד להיות הורים לילד הראשון, אנו יכולים לראות עד כמה זוגות צעירים חווים שינוי מהקצה אל הקצה של כל אורח חייהם כמעט.
 

העייפות, הן הפיסית והן המנטאלית, עושה את שלה ושולחת את בני הזוג כל אחד לפינתו הוא בכל רגע שהתינוק נרדם. לאחר מספר חודשים חיי הבית כבר לא מזכירים כלום מהתקופה היפה של הבילויים, הטיולים, והאירוח של החברים וקרובי המשפחה.  
 

זרם המבקרים שהגיע לאחר הלידה רק העיק וחנק (מבלי לפגוע באף אחד) ולא התאפיין באירוח מהנה או בזמן של בילוי כלשהו. כעת, משכבר נעלמו חיי החברה וכמעט כל מה שקשור לחיי הזוגיות, מתחילים חיכוכים שיכולים לדרדר את יחסי המשפחה הצעירה.
 

מזוג למשפחה 

הר הגעש רוחש וגועש
ההנאה מהתינוק עצמו תהיה עצומה ועל כך אין ויכוח, אך ברגע שיצוצו ה"חוסרים" השונים, המריבות לא תפגרנה מאחור. גברים ונשים רואים דברים בצורה שונה, וכאן לא גילינו לכם שום דבר חדש. יכול להיות שהמינים מהונדסים כך גנטית מאז שחר ימי הבריאה, הרי לא מעט ספרים נכתבים ולא מעט מחקרים נעשים לגבי השוני המדהים בין נשים לגברים, אך כדאי להכיר את ממדי החיכוך בין המינים לאחר לידת הילד הראשון.
 

מצד האישה נוכל לשמוע טענות שחלקן לגיטימיות וחלקן לא. עם כל הפמיניזם בעולם הרי שרוב הנטל בטיפול בפעוט נופל על האישה. גבר לא יוכל להניק גם אם ירצה בכך, ואת "שאריות" הלידה הוא אינו נושא אלא היא. נשים גם עוברות שינויים הורמונאליים לפני ואחרי הלידה ולכן מנעד הרגשות שלהן יכול להיות רחב ביותר. בין אם טענותיה של האישה נכונות או לא, אין לכך שום משמעות. סיר הלחץ שבו היא נמצאת הוא עצום והיא מרגישה כי הפכה לחיות במשמרת של 24 שעות של טיפול בתינוק. בנוסף, הרי שיש גם דברים שהיא חייבת או מרגישה צורך לעשות בבית בכדי לשמור על ניהולו השוטף. כך קורה שאם היא זו שקמה אוטומטית לכל בכי של התינוק בזמן שבעלה לא שמע אותו מאחר והיה ישן, גלש באינטרנט, או צפה בטלוויזיה, תסכולה יגבר והיא תתלונן על כך.

 

הגבר מבחינתו יראה את הדברים מנקודת מבט אחרת לגמרי. הוא יכול להרגיש כי הוא מאבד את אשתו לטובת התינוק. אין הדבר דומה לבכור שמקבל אח חדש ועובר לעתים למצבים של רגרסיה בכדי לזכות בחזרת בתשומת לבה של אמו, אלא בגבר שהיה רגיל לבלות עם אשתו בדרכים שונות. הוא מרגיש כי הזוגיות שונה לחלוטין מבעבר, ועד כמה שהדבר טבעי וברור, הוא עדיין מצפה לבילוי משותף ולחיי אישות ברמות מסוימות. טרוניותיו תתקבלנה כתלונות אצל אשתו ומכאן ועד לריב קולני, וריחוק גופני ונפשי גם יחד, קצרה הדרך.

 
זה הזמן ל"ביחד"
ההתדרדרות יכולה להסתיים באסון שחייבים למנוע, כשהחשיבות הגדולה היא בניסיון לצפות את המשבר ולא להתחמק מדיון מקדים בנושא, בטרם נולד התינוק. כמובן שאי אפשר לקבוע כללים ברורים מאחר ואנו בסך הכול בני אדם שרוצים לעתים גם לזרום עם חיינו, אך למרות הכול ניתן להעלות את החששות ולתאם את הציפיות ביניכם לקראת הלידה הקרובה. דרך הטיפול החשובה ביותר במשבר כזה היא נחישות בעשיית כל מאמץ בכדי להבין את בן הזוג השני. חשוב לפתוח את הראש, ולמרות השוני הרב בתבניות ההתנהגות בין נשים לגברים, לנסות להבין מה עובר על שותפכם החשוב לחיים. מומלץ גם לפתוח את הפה ולשאול. הסיכוי לגשר על הפערים ע"י כך ששמעתם דברים שלא חשבתם עליהם, הוא גדול יותר .
 
מזוג למשפחה


השלב הבא הוא להיכנס למצב פעולה ולהתחיל להניע את עצמכם. לאחר שהבנתם כי גם אתם וגם האדם האהוב עליכם מעוניינים להיות ביחד ומעוניינים למצוא קצת זמן לעצמכם ולהרגיש את ההנאות שחוויתם יחד בעבר, התחילו לחפש מסעדה טובה או מקום שבו ניתן להעביר בילוי קצר ונחמד. הבילוי הראשון "יניע את העסק" וייתן לכם את הכוח והרצון להמשיך לבלות ולנסות לחזור לימים היפים שלפני הלידה. בינתיים יגדל הילד ותוכלו למצוא בייביסיטר שתאפשר לכם לצאת ולהמשיך לחזק את ה"ביחד" שלכם.

 
עצות מועילות לבני זוג/הורים טריים
  • הפעילו בקרה טובה יותר על ההוצאות הכספיות שלכם, יש לכם "צרכן מיוחד" בבית.
  • אל תוותרו על חזרה מהירה לעניינים – בילוי זוגי (כולל סקס...) ושיתוף הדדי, גם בנוגע לשינוי של הימצאות האישה בבית וגם בהמשך שגרת עבודתו של הבעל.
  • קחו פסק זמן ל"יישור הדורים" מידי פעם. לא תמיד הגבר שם לב שאשתו נמצאת תחת עומס שונה מבעבר. לכן, על כל אחד המצדדים להתריע בעדינות כשהוא מרגיש לבד או מותש.
  • מותר לבקש ממבקרים מסוימים, שמתקשרים בכדי להודיע על בואם לאחר הלידה, להגיע בזמנים שיותר נוחים לכם.
  • זכרו, התינוק והציוד הרב שלו הם יחידה אחת. אם יש דברים שיכולים להיות מוכנים מראש באוטו, אצל הסבתא, או במקום מסוים שאליו אתם מגיעים בקביעות, הרי שחשוב לדאוג שהם באמת יהיו שם.
 

אל תשכחו לדבר על כל דבר קטן. רק כך תגדילו את הסיכוי לדון בצורה טובה יותר על דברים חשובים כמו חינוך וסדר בבית, כשכמובן גם הזוגיות תקבל את תשומת הלב שלה, ובכך תוכלו לשמור על המשפחה שהתרחבה, בצורה קלה ומהנה יותר.

 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר