חוזרים לבית הספר

אז זהו, אנחנו נמצאים ממש בישורת האחרונה, ברגעים האחרונים לפני סוף החופש הגדול והחזרה לבית הספר. אם נצליח להוציא מכל ילד את התשובה האמיתית והכנה שלו לגבי העניין, הוא יגיד לכם כך, קרוב לוודאי: 'החופש הגדול הוא בהחלט דבר כיפי, אבל גם אני מתרגש לקראת החזרה לבית הספר'.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 27.08.2013

כן, הימים הראשונים של השנה הם ימים מרגשים במיוחד, גם לילדי הגן, גם למי שעולה לכיתה א' ומגיע לבית הספר לראשונה ותתפלאו - גם לילדי התיכונים הבוגרים, אשר רואים כבר את הסוף. יש בזה משהו מיוחד ומרגש.

מה בדיוק הופך את הרגעים הללו למרגשים? ראשית, זו הציפייה לראות את החברים לכיתה, בין אם אלו חברים חדשים ובין אם אלו החברים שבילית איתם בשנים הקודמות. שנית, ישנה ציפייה להכיר את המורים החדשים ולהבין מהו החומר איתו יתמודד הילד השנה. ושלישית - אפילו לריח של הספרים החדשים יש תרומה לעניין. 


אכן, החזרה לבית הספר היא חוויה מיוחדת במינה. אבל כדי שהיא תישאר חיובית ומרגשת לאורך זמן, חשוב להתכונן אליה כמו שצריך. הילד אשר עושה את צעדיו לעבר בית הספר, יוכל להישאר עם החיוך והניצוץ בעיניו, אם יתכונן לחוויה כמו שצריך.


נתחיל עם הפשוט יותר: תלמידי כיתה ב' ומעלה
 
הכוונה כאן היא כמובן למי שכבר חווה את בית הספר ויודע מה מצפה לו, פחות או יותר. ברור שגם כאן ישנן הסתייגויות: תלמיד שעבר בית ספר, או כזה שעולה מהיסודי לחטיבה, חווה כמעט את אותה חוויה שעבר כאשר עלה לכיתה א' והתייצב בבית הספר בפעם הראשונה. אך מי שעבורו זו שנה חדשה במקום ישן, יסתגל במהירות רבה יותר לסביבה.
 

אז איך מתכוננים לשנה חדשה בבית הספר הישן והאהוב? ראשית, כדאי לחדש כמה דברים בארסנל הפרטי: ילקוט חדש, בגדים חדשים, אפילו קלמר יפה או עטים מסוגננים - כל אלו יהפכו את החזרה לבית הספר לפשוטה הרבה יותר.

לצד זה, מומלץ מאוד להכין מבעוד מועד את כל הציוד אשר התבקשתם להכין עבור הילד, כך שהוא יגיע לבית הספר מוכן בצורה מושלמת. עניין זה ייתן לו הרגשה יותר טובה והרבה ביטחון כמובן.

רוצים לפנק את הילד עוד קצת? שלחו אותו, לפחות ביום הראשון ללימודים, עם צ'ופר קטן: עוגה טעימה שהוא אוהב, סנדוויץ' מושקע ואפילו גאדג'ט חביב לבוגרים יותר (אם אתם בטוחים שהוא יידע לשמור עליו היטב). זו דרך נהדרת להתחיל שנה חדשה.

 

ועכשיו, למשימה החשובה מכל: שלום כיתה א' 
הררי מילים, מידע ונתונים נשפכו על נושא העלייה לכיתה א', למעשה מאז שהאדם החל ללכת למסגרות חינוכיות מסודרות. אפשר לראות את הרגע הזה כצעד המשמעותי הראשון שעושה הילד במעבר מעולם הילדות המגונן לעולם המבוגרים. בית הספר הוא כבר לא משחק ילדים, אלא מקום רציני שבו הוא יגלה הרבה מאוד דברים שלא ידע כלל על קיומם. העלייה לכיתה א' היא מבחן - אבל אל דאגה. זהו מבחן שרובם ככולם עוברים בהצלחה.
 

כיתה א' היא חוויה, מבחינות רבות ומגוונות. זו חוויה משום הידע הרב שמקבל הילד לאורך השנה, ידע שהופך אותו לבר דעת ומשכיל, אולי בפעם הראשונה בחייו; זו חוויה משום המפגש החברתי עם כמות גדולה מאוד של ילדים, כולל כאלו אשר גדולים ממנו בהרבה; זו חוויה משום שכאן הוא נדרש להקפיד על משמעת הדוקה יותר, להבין מהי מסגרת ואף לעמוד במשימות שבעבר לא התבקש לעמוד בהן.

 

לכן, להכנה לקראת השנה הראשונה בבית הספר יש משמעות רבה - אך לאו דווקא מהמקום אליו נוטים לפנות רוב ההורים. אין ספק שלימוד הילד בבית הוא דבר חשוב שעשוי להועיל לו בעתיד, אך השאלה היא איך עושים זאת. כאשר ההורים מתעקשים ללמד את הילד קרוא וכתוב או פעולות בסיסיות בחשבון בניגוד לרצונו, הם לא עוזרים לו. להיפך - הם עלולים להזיק לו מאוד.

 

העיקרון בעניין זה פשוט: כיתה א' מיועדת ללמד את הילד את כל הבסיס הדרוש לו. אכן חשוב שהילד יהיה מודע לשפה, לצלילים ולהגייה נכונה, אך חשוב שהוא ילמד רק מה שהוא מעוניין ללמוד, ובאופן טבעי, תוך כדי משחק ושעשוע, ולא מתוך כפייה ובמסגרת לימודית נוקשה. את זה תשאירו לבית הספר.

 

כיום ישנם אתרים רבים שיכולים לעזור לילד להתכונן לקראת כיתה א' בצורה טובה, מעניינת ויעילה. לימוד הא'-ב' באמצעות משחקים, דפי עבודה למיניהם ועוד. להורים שבינינו, אלו יכולים להיות כלים טובים מאד על מנת להכין את ילדכם לשנה הראשונה במערכת החינוך, אז למה לא לתת להם נחיתה רכה?

 
שתהיה לנו שנת לימודים פוריה!

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר