טאבלט לילד, כדאי?

בעולם של עומס טכנולוגי הולך וגובר, שאלת נחיצותו של מחשב לילדים הוחלפה בשאלה: איזה מחשב לקנות להם? נייח או נייד או אולי בכלל טאבלט? המאמר שלפניכם ישפוך אור על יתרונותיו של הטאבלט לילדים, מאיזה גיל הוא מומלץ ואילו חוקים כדאי שיתלוו לרכישתו.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 22.02.2013


ילדים נמשכים מאוד לטאבלט, המשלב בין המחשב (המאפשר לשחק במגוון רחב של משחקים), לבין הסמארטפון (שלו מסך מגע). מומלץ לרכוש עבורם טאבלט רק מגיל שש ומעלה ולהעביר אליהם את האחריות לשמירתו בהדרגה. כמו כן, כדי שלא יתמכרו ויתנתקו חברתית טוב יהיה להגביל את שעות השימוש המותרות בו.היום, בגיל שלוש-ארבע ילדים כבר יודעים לתפעל סמארטפונים, מצלמות, מחשבים ומה לא. עד כיתה א' הם כבר יודעים למצוא לעצמם את הסרטונים שהם רוצים ביו-טיוב ולפתוח את המשחקים האהובים עליהם ולשחק בהם במחשב, שלא לדבר על להוריד אותם מהאינטרנט, ולפעמים גם אפליקציות תומכות. אין ספק שהילדים שלנו יותר טכנולוגיים מאתנו, והעיצוב האינטואיטיבי של הטכנולוגיה היום, כמו השימוש הגובר במסכי מגע, רק משפר את היכולות שלהם. אבל האם זה אומר שהם צריכים להיות הבעלים של מחשב קטן – לפטופ, סמארטפון או טאבלט?
התשובה אינה חד משמעית כמובן, ואחד הקריטריונים החשובים בקביעת התשובה הוא כמובן הגיל.

לפני כן, בואו נעשה קצת סדר. מה זה טלפון ומה זה מחשב כולנו יודעים, אבל לא כולם יודעים מהם
טאבלטים – מה מייחד אותם על פני מחשב נייד, סמארטפון או אייפוד. אז טאבלט הוא שילוב בין השניים, לפטופ וסמארטפון: הוא כמו סמארטפון מוגדל, עם מסך מגע, אך נטול אפשרות לתקשורת סלולארית, או כמו לפטופ קטן אך ללא מקלדת. הוא נראה כמו לוח (ומכאן שמו) ויש לו מקלדת וירטואלית ומסך מגע.


למה ילד צריך טאבלט?
טאבלט יכול לשמש כמעט לכל מטרה שמחשב משמש לה, אבל בעיקר הוא ידידותי ומתאים למי שרוצה לשחק. ומי רוצה לשחק יותר מילדים? ילדים שאוהבים מאוד משחקי מחשב יוכלו ליהנות מטאבלט, להוריד משחקים ואפליקציות, וגם לראות בו סרטים וסרטונים. לא בטוח בכלל שהילדים צריכים את זה, אבל רוב המבוגרים שרוצים גישה למחשב שלהם בוודאי צריכים את זה... זה יותר פשוט וזול מלקנות לילד מחשב משלו, ומפנה את המחשב הראשי של הבית עבורכם.
יש המתלבטים בין קניית טאבלט למחשב נייח. כשמדובר בילד, למחשב נייח אין יתרון מאוד גדול, למעט העובדה שמכיוון שאינו נייד, המחשב חשוף פחות לפגיעות – פחות סביר שהוא ייפול או יושאר במקום שבו אפשר לדרוך עליו בטעות. כשמדובר בילדים קטנים, זה יתרון גדול. אך כמו תמיד – היתרון הוא גם חיסרון. המחשב הנייח לא יכול לעזור לכם לשרוד נסיעות ארוכות, למשל. לכן אם הילד מספיק גדול ואחראי – כנראה טאבלט עדיף.


אז מאיזה גיל?
התשובה כרוכה בין היתר בגישה של ההורים. בשנים האחרונות נדון ונחקר רבות הנושא של השפעת הצפייה במסכים על מוחנו, על בריאותנו ועל תפקודנו. זה לא סוד ששעות רבות מול מסך יכולות לפגוע בבריאות, במוטיבציה לפעילות פיזית ואפילו בכישורים חברתיים. לכן יש הורים שחשוב להם שהחשיפה למסכים תהיה מועטה ככל האפשר ויש אף מקרים קיצוניים בהם אוסרים ההורים על ילדיהם כל גישה למחשב או לטלוויזיה. מי שרוצה להקפיד ולהיות עם היד על הדופק, יכול להיות שלא ירצה להעניק לילד טאבלט בגיל צעיר מדי. עם זאת, יש שיטענו שדווקא כשלילד יש צעצוע משלו, ששייך לו ושהוא אחראי עליו, אפשר לשלוט יותר טוב במינונים ולקבוע חוקים וגבולות ברורים.
בכל אופן, הגיל המינימלי לרכישת טאבלט הוא בין 6 ל- 8, מכיוון שילדים קטנים יותר הם לפעמים צעירים מדי בשביל לשמור על המכשיר שלהם. רבים מהם שוכחים אותו בכל מיני מקומות, שומטים אותו בטעות מידם, מרטיבים אותו או עלולים לדרוך עליו. זה בזבוז של כסף, אבל זו בעיקר עוגמת נפש לילד, שגם נעצב על הצעצוע היקר שהתקלקל, וגם מרגיש שאינו בוגר ואחראי.

ילדים מגיל 6 ומעלה בדרך כלל יכולים להפיק לא מעט מטאבלט, כולל ערך לימודי של ממש. אבל יש כמה דברים שכדאי לזכור כאשר מחליטים לרכוש טאבלט עבור הילד. ראשית, לא להטיל עליו את האחריות המוחלטת לשמירה על המכשיר כבר מההתחלה. יש ללמד אותו איך לשמור עליו ולשחרר אליו את האחריות בהדרגה. שנית, כדאי לקבוע כללים ברורים באשר למתי ואיפה מותר להשתמש בו. למשל: לא להוציא מהבית, מלבד לנסיעות ארוכות, לא להשתמש בו ליד שולחן האוכל, וכמובן – לא לזרוק, להשליך או להשאיר במקום שבו אפשר בטעות לפגוע בו. וכמובן – לקבוע מספר שעות שימוש המקובל עליכם.


אז כמו שהבנתם, לטאבלט יתרונות רבים בשימוש של ילדים: מסך המגע, האפשרויות הלא מוגבלות להורדת משחקים וכמובן הניידות. מצד שני, קביעת גבולות ברורים וחוקים על אופן השימוש וכמות הזמן, תמזער את נזקי השימוש הממכר במכשיר האלקטרוני.כתבות נוספות
משחקי מחשב לפי ג'נדר
רכישת מחשב עבור הילדים
מוצרי צריכה ביתיים
אפליקציות מתאימות לילדים

זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר