טריוויית קבוצות

מאת: מערכת ילדים פלוס | 22.02.2012   טווח גילאים: 8 - 13


טריוויית קבוצות יכולה להיות מהנה מאוד ולהעסיק קבוצה גדולה של ילדים.
המבוגר האחראי יכול להשתמש במשחק כדי להעביר ידע כללי בצורה מהנה, וכל זאת, תוך כדי פיתוח תחרותיות וחשיבה אסטרטגית אצל הילדים.


מספר משתתפים: לפחות 6
טווח גילאים: 8-13
חומרים נדרשים: דפים, כלי כתיבה, צנצנת


הוראות מקדימות:
המשחק מצריך מהמבוגר (ההורה או האחראי) זמן כדי להכין את השאלות, וכמו כן ליטול חלק פעיל במשחק.
המשחק, כמו כל משחק טריוויה, יצריך קצת ידע מהילדים, אך הדגש העיקרי הוא על נקיטת אסטרטגיה בלקיחת סיכונים ותגובה קבוצתית דינמית על כל פעולה של הקבוצה מנגד.
המבוגר, שישמש גם בתור שופט, רושם לפחות 6 נושאים (מספר הנושאים צריך להיות זוגי), ובכל נושא לפחות 5 שאלות (חשוב שכל נושא יכיל את אותו מספר שאלות). כמו כן יכין דפים כמספר הנושאים. על כל דף יכתוב את שם הנושא ואת השאלות וכן יכין דף נפרד עם התשובות לכל השאלות שחיבר ודף מעקב אחר ניקוד הקבוצות. השופט יחזיק לכל אורך המשחק בדף התשובות ובדף הניקוד. דף השאלות ימסר לכל קבוצה שתורה להציג את השאלות לקבוצה שמנגד.


מהלך המשחק, כללים וניקוד:

1. השופט יקפל את כל דפי הנושאים ויכניס אותם לצנצנת.

2. מחלקים את הילדים ל-2 קבוצות, כאשר בכל קבוצה רצוי שתהיה אותה כמות ילדים. השופט יבקש מקבוצה אחת (הקבוצה העונה) להוציא דף אחד מהצנצנת כדי להגריל נושא, והקבוצה השנייה (הקבוצה השואלת) תקבל את דף השאלות.

3. כל קבוצה שעומדת להשיב על שאלות, יכולה לנקוט בשתי דרכים אפשריות, וכשהגיעה להחלטה תצטרך להכריז:
  • מענה קבוצתי – מאפשר דיון של כל הקבוצה והחלטה משותפת על התשובה. על תשובה נכונה תקבל הקבוצה 2 נקודות ואילו, על תשובה שגוייה יורדו נקודות כמספר הילדים בקבוצה (אם הקבוצה מונה 3 ילדים והתשובה שגוייה, הרי שלאותה קבוצה תרדנה 3 נקודות).
  • מענה יחיד – כל ילד מהקבוצה נשאל שאלה בתורו, ואמור להגיע לתשובה בכוחות עצמו בלבד. על כל תשובה נכונה או שגוייה תתווסף או תרד (בהתאמה) נקודה אחת לקבוצה.
4. לאחר כל תשובה יכריז השופט "נכון" / "לא נכון", ויסמן בדף הקבוצות את הניקוד על פי הכללים.

5. הקבוצה השואלת יכולה להחליט באיזו שאלה לפתוח ולא חייבת לעקוב אחר סדר השאלות המוצגות על הדף. כל שאלה ניתן לשאול, כמובן, פעם אחת בלבד.

6. הבחירה בה נקטה הקבוצה העונה (מענה קבוצתי או מענה יחיד), תשאר לכל אורך הנושא, ולא יהיה ניתן להחליף את הבחירה, אלא רק כאשר יגיע תור הקבוצה להגריל שוב נושא חדש. התור יעבור מקבוצה אחת לשנייה רק כאשר קבוצה אחת סיימה לענות על כל השאלות בנושא שהוגרל. בסיום כל תור יכריז השופט על מצב הניקוד.

7. הקבוצה המנצחת תהיה זאת שצברה את מספר הנקודות הגדול ביותר לאחר שכל השאלות בכל הנושאים נשאלו.


טיפים והצעות:
  • ניתן להכין מראש 2 פרסים – פרס נצחון לקבוצה המנצחת ופרס ניחומים לקבוצה המפסידה.
  • על מנת להבדיל בין 2 הקבוצות, ולהוסיף עניין, אפשר לקרוא לכל קבוצה בשם שיבחר על ידי הקבוצה עצמה.
  • במקרה שגיל הילדים נמוך מטווח הגילאים המומלץ, ניתן לוותר על האסטרטגיה ועל הניקוד השלילי, ופשוט לתת לכל קבוצה להגריל נושא ולענות בתורה, כאשר על כל תשובה נכונה מקבלים נקודה אחת, ואילו על תשובה שגוייה, לא יורד כלל ניקוד.
 

נושאים לדוגמא: תוכניות טלויזיה, ארצות, ערי בירה, ערים בארץ, בעלי חיים, שאלות בחשבון, אותיות בעברית ובאנגלית, חגי ישראל, היסטוריה, אנשים ידועים, דמויות מצויירות, ספורט... וכל נושא אחר שעשוי לעניין את הילדים.

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר