צילום רגעי אושר משפחתיים

מבין מיליוני הסרטים, הצילומים הביתיים ומיני המתיחות שרצות ברשתות החברתיות, ברשת ובאתרי המדיה החברתית, צצות מדי פעם כמה סוכריות אמיתיות המזכירות לנו עד כמה נעים וכיף להיות תמים ועד כמה הדבר מרגש.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 22.10.2012

דוגמא מצויינת לצילום וידאו משפחתי, הוא סרטון שבו הונחה מצלמת ראש קטנה על ראשה של ילדה בת שנתיים, ובו ניתן לקבל מבט חטוף כיצד נראה העולם מנקודת מבטה. את הצחוק וההנאה שלה ממשחק המחבואים עם אביה קשה מאוד לשכוח, ובטח שקשה להישאר אדישים לכך. לצפייה בסרטון לחצו כאן.

סרטון זה, כמו הרצון המשותף לכל ההורים ולכל המשפחות, להנציח רגעים קטנים של אושר משפחתי, לתעד אירועים חד פעמיים ובלתי חוזרים ולאפשר לדור העתיד להבין ולו במעט את העבר המשפחתי, מעלה על נס את החשיבות המרכזית של הצילום הנכון, של תפיסת הרגע המדויק שבו קורה האירוע המבוקש ושל הצורך בהבנת נפש הילד ותפיסת הזמן והמרחב שלו ששונה כל כך מזו שלנו, המבוגרים.
דגשים לצילום ילדים
צילום ילדים דורש טכניקות שונות והתייחסות שונה למושאי הצילום. קשה מאוד לאלץ ילד לעשות משהו שלא נוח לו איתו וחסרה לו, לרוב, גם התובנה החברתית הדרושה לצורך שיתוף פעולה מזדמן ופתאומי כמו שצילום נקודתי ובלתי מתוכנן דורש ממנו. על מנת להשיג את הצילום המיוחל באופן הטוב והמהיר ביותר, ללא כעס וללא עצבים או הבטחות לפרס, להלן מספר טיפים קצרים לצלם החובבן:
  • ילדים צריכים להתרגל לנוכחות המצלמה ולפעולה שלה, ולכן כדאי להרגיל אותם אליה ולהציג בפניהם את התמונות המצולמות כך שיוכלו לחבר את הפעולה ואת התוצאה.
  • מבט למעלה לאורך זמן גורם לסחרחורות, ולכן כדאי תמיד לצלם את הילדים מגובה העיניים ולא לגרום להם להביט זמן רב למעלה.
  • אל תביימו - זרמו עם הסיטואציה הקיימת שבה הילד מרגיש בנוח וטבעי.
  • גרמו לילד להרגיש נוח בסביבת הצילום - לצלם ילד העומד לבד ליד כלוב הנמר בגן החיות זה לא רעיון טוב, אך מנגד לצלמו מתרוצץ בגן השעשועים, מתפעל מכל המתקנים, החברים למשחק, האבנים והפרחים הנקרים בדרכו יכולה להיות דרך מצויינת להפיק את המרב מהחוויה.
  • הדפסות קנבס של צילומים משפחתיים או של צילום נקודתי של הילד יכול להיות רעיון לא רע על מנת לגרום לו להבין את היופי שבצילום וגם להתגאות בעצמו. ניתן להתייעץ עם מושא גאוותנו בנוגע לתמונה הנבחרת ואף למיקום בו היה רוצה לתלות אותה, במידה והילד גדול מספיק.
  • לא לדאוג כל כך לדברים שמסביב למתחם הצילום כמו ניקיון הרצפה או שמירה על הריפוד בסלון. על מנת להשיג תמונה שמשדרת כיף, נינוחות והנאה, צריך לתת לילד לשחק וליהנות. ניקוי יסודי ניתן להשיג תמיד, חיוך כנה ואמיתי - לא.
  • לא חייבים להוסיף שטיח לחדר ילדים רק בשביל הרושם, הילד צריך למשוך את עין המצלמה ואת עיני המתבונן ולא שום פריט או ריהוט ברקע.
  • בכל מה שנוגע לצילום אווירה, בין אם המדובר על צילום הכולל ילדים, צילומי הריון או צילומים משפחתיים, לתאורה ולרקע יש משמעות רבה. צלם מקצועי יידע כבר לבנות סט נכון ומתאים. אתם, החובבים, רק דאגו לכך שלא יהיה דבר שימשוך את תשומת לב המצולמים.
  • צריך לזרום עם הילדים בנושא הצילום. אם הם מפחדים, צריך לתת להם לשחק עם המצלמה, אם הם לא מרגישים בנוח להצטלם בחוץ, אל תכריחו אותם. בסופו של דבר, צילום הוא דבר שניתן לוותר עליו, תחושות ורגשות נטמעים בנו לנצח.

צילום בין אז והיום
אפשרויות ההנצחה והתיעוד העומדות לרשותנו הן מגוונות ורבות מספור. כבר מגיל צעיר הילדים, שככל הנראה נולדים עם יכולות מוטוריות וטכנולוגיות שלנו - דור ההורים - לקח זמן לסגל, הופכים בעלי מודעות לנוכחות טלפונים סלולאריים חכמים, מצלמות כיס משוכללות ולהבזקי פלאש ההופכים פריטים רחוקים לקרובים ודברים ניידים לקפואים. הם גם מתמסרים, ביתר קלות, לצילומים ולבקשות צילום. מבחינה זו, של התפתחות טכנולוגית ודיגיטאלית, היכולת להנציח רגעים קטנים של אושר משפחתי, היא קלה ופשוטה יותר מבעבר הלא רחוק. בכל מקרה, ולמרות השיפורים והשינויים הללו, ההמלצה, כאשר רוצים לבצע הנצחה משמעותית ותיעוד איכותי של רגעים סימבוליים או כאלו שהם חד פעמיים, כמו צילומי הריון או חגיגות משפחתיות מיוחדות, היא לפנות לצלם מקצועי, אשר בידיו האמצעים הדיגיטאליים והגראפיים לשפר ולשדרג כל תמונה.

רגעים קטנים של אושר משפחתי יכולים לכלול גם אירועים זוגיים שאינם כוללים ילדים, כמו צילומי הריון בהם הנשים ההריוניות הרבה יותר מודעות לסיטואציה ומסוגלות גם לקבל הנחיות וגם להמתין בסבלנות עוד פריים ועוד אחד, מה שלא קורה במקרה של ילדים חסרי סבלנות ומלאי אדרנלין ומרץ.


אומרים שילדים זה אושר, ולכן אפשר לומר כי תיעוד רגעים קטנים של אושר משפחתי יכללו ברובם ילדים, ובדיוק לשם כך חשוב היה לספק לכם מספר טיפים ודגשים אשר יוכלו לסייע לכם לצלוח בשלום ובהצלחה את משימת הצילום המשפחתי.
כתבות נוספות

לטייל עם הילדים ברחבי הארץ
בילוי עם הילדים בחורף
יוצאים לחופשה עם הילדים


זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר