חינוך הילדים למיחזור

מיחזור הוא פעילות חשובה וחיונית שמסייעת לשמור על סביבה ירוקה ובריאה. חשוב מאוד כבר מגיל צעיר להסביר לילדים על מה מדובר ולמה זה כל כך חשוב. אבל איך מסבירים על נושא "כבד" לילדים? ליקטנו עבורכם כמה רעיונות יצירתיים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 03.02.2013


תארו לכם שכל בגד, צעצוע, רהיט או כל מוצר אחר שהיה נשבר או מתקלקל היינו זורקים. המוצרים שזורקים לפח, אינם נעלמים ככה סתם, אלא הם מועברים לאתרים מיוחדים שאליהם מגיע כל הזבל מכל קצוות הארץ. כל המוצרים נערמים זה על גבי זה. הם תופסים שטח רב. בשלב כלשהו, הם אף עלולים להפריע לנו בדרכנו ואף לחסום אותה. אם הם ימשיכו להיערם, הם גם עלולים למנוע מאיתנו לראות את הנוף ולנשום אוויר צח. מעבר לכך, החומרים אט-אט מתחילים להתפרק. חומרים אלה מזהמים את מי התהום, וזיהום יתר עלול לגרום למי השתייה להיעלם ולהפוך למצרך נדיר, ולכן חייבים למחזר ובהחלט כדאי להסביר לדור העתיד שגדל אצלכם בבית את חשיבות הנושא.
ליצור מודעות למחזור בקרב ילדים
על מנת שילדיכם יהיו מודעים לנושא הסביבתי, קודם כל חשוב שאתם בעצמכם תצטרכו להיות מודעים אליו. כך למשל, כשאתם חוזרים עם קניות מהסופר, אל תקרעו את השקיות ותשליכו אותן לפח. במקום זאת, פיתחו אותן בעדינות, הוציאו את הדברים, ואחסנו את השקיות במקום כלשהו, כדי לעשות בהן שימוש חוזר. מכשיר כלשהו התקלקל? אל תזרקו! נסו לברר אם ניתן לתקן.

הסבירו לילדים שלכם מדוע חשוב לכבד את הסביבה, כיוון שהתייחסותם לסביבה יכולה להשפיע רבות על העתיד. כדי להמחיש להם זאת, נסו לשתף אותם בפעילויות של מיחזור שאתם בעצמכם מבצעים, למשל – הליכה עם שקיות מלאות בעיתונים ובבקבוקים לפחים המתאימים למיחזורם. כך תוכלו לחשוף אותם כבר מגיל צעיר לאורח חיים ידידותי לסביבה ותעזרו להם לפתח הרגלי מיחזור.


משחקים שמחנכים את הילדים למיחזור
דרך נוספת ללמד את הילדים שלכם מהו מיחזור, היא באמצעות משחקים שבהם מנצלים חומרים קיימים לשימוש חוזר. כאשר מנצלים את המוצר לכמה מטרות, ממזערים את הפסולת שנוצרת, ואף מונעים בזבוז של חומרי גלם. אז אילו משחקים ניתן לשחק? הנה כמה דוגמאות:

  • מי יזרוק את השקית יותר גבוה? – לאחר שאגרתם שקיות בגדלים שונים, נצלו אותם לפעילות מהנה. צאו לחצר, ונסו לבדוק מי מצליח לזרוק את השקיות כמה שיותר גבוה. ניתן גם לערוך תחרות, שבה תזרקו את השקיות אל-על והילדים יתחרו מי תופס את השקית מהר יותר. את אותה תחרות ניתן לבצע גם בגבהים שונים – פעם להעיף אותה אל על ופעם ממש קרוב לאדמה.
  • מי יצליח לתפוס את השקית בישיבה – בזמן שהילדים עומדים, שינסו להעיף את השקית, וינסו לתפוס אותה בישיבה.
  • הקפצת שקיות – ניתן לנסות להקפיץ את השקיות בכל מיני דרכים: עם היד, עם הראש, עם הרגל... מי שיצליח להקפיץ אותה כמה שיותר פעמים, מבלי שהיא תיפול – הוא המנצח. ניתן גם להקפיץ אותה עם איבר אחד, ולנסות לתפוס אותה באיבר אחר (למשל, להקפיץ עם הרגל ולתפוס עם היד).
  • כדורגל עם שקיות – ממלאים שקית אחת בשקיות ניילון נוספות ובועטים בה כמו בכדורגל. ניתן לנסות להבקיע גולים או סתם לגלגל את הכדור מאחד לאחד.
  • תחרות קפיצות בשק(ית) – לוקחים שקית ניילון ומכניסים את הרגליים בתוכה. אוחזים בשקיות ומנסים לקפוץ. ייתכן והשקית תיקרע באזור הרגליים. ממה שנשאר מהשקית תוכלו ליצור תלבושת או תחפושת.
  • תלבושות ותחפושות – בדקו אילו שקיות יש לכם בבית. לרוב תמצאו ניילונים במגוון רחב של צבעים: ורוד, שחור, צהוב, לבן, שקוף, כחול ועוד. מתוכן, ייתכן ותמצאו כמה שקיות קרועות. אבל במקום להשליך אותן לאשפה, השתמשו במספריים וצרו מהן תלבושות לבובות. ייתכן וגם תוכלו ליצור מהן תחפושת לילדים. צריך רק להפעיל את הדמיון. תוך כדי המשחק, בהחלט אפשר ואף רצוי לאפר את הילדים, לצלם אותם, ליצור תפאורה מחומרים שחשבתם לזרוק לפח וכן הלאה.הקפידו להסביר לפני המשחק את עקרונות המחזור, למה זה חשוב וכו'. שימו לב – ניתן למצוא עוד המון רעיונות למשחקים עם ילדים, המבוססים על הרעיון של המחזור. זה גם עוזר לשמור על הסביבה וגם חוסך לכם לא מעט כסף על קניית צעצועים חדשים.

המאמר נכתב באדיבות אפיק שקיות יפות בע"מ.כתבות נוספות
חינוך לתרומה ולעזרה לזולת
צילום רגעי אושר משפחתיים
משחקי ילדים ככלי התפתחותי
חינוך לסדר ונקיון


זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר