התמודדות עם מאפייני העליות והמורדות של גיל ההתבגרות: מסע לגילוי עצמי וצמיחה

גיל ההתבגרות - אותו השלב החשוב בחיים, שמאופיין בתנודות רגשיות, חברויות שמתפתחות לקשרים בלתי ניתנים לשבירה, וטוויית חלומות.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.08.2023

זוהי תקופת שיאים מרגשים ומורדות שעשויים להיות מביכים, בתהליך של גילוי עצמי שמאפיין את התפתחות גיל ההתבגרות. מאמר זה מציג את התהליך שאיתו מתמודדים מתבגרים בשלב חיים זה של התפתחות וצמיחה.

דמיינו את זה גיל ההתבגרות כמו קנבס מותז בצבעים חיים, יצירת מופת מופשטת הלוכדת את מהות גיל ההתבגרות
המסע מתחיל בשינויים המהירים של ההתבגרות, כשהגוף משתנה, הקול מתחלף והתודעה מתעוררת אל מסתורי המשיכה, הזהות והתשוקה. 
בתוך מערבולת השינוי הזו, בני נוער מוצאים את עצמם מתמודדים עם השתקפויות משלהם, ויוצרים מערכת יחסים חדשה עם המראה המשקפת הן את המראה החיצוני והן את הרצונות הפנימיים שלהם.

 
גיל התבגרות


אבל רגע, זה לא הכול על המטמורפוזה הפיזית
גיל ההתבגרות הוא תהליך רגשי שמאופיין בעליות ומורדות של חוסר ביטחון ופסגות של ביטחון עצמי חדש, כשהנתיב היציב של הילדות הופך למבוך של רגשות, שבו רגע אחד, מתבגרים עשויים להרגיש בלתי מנוצחים, וברגע הבא הם מתמלאים בספקות.

תרחישים אלו מאופיינים ברגשות גואים גלים של אופוריה, וספקות עצמאיים, ולכן הורים ומחנכים צריכים להנחות את המתבגרים בתנודות רגשיות סוערת אלו, ולהציע מקור של יציבות ותמיכה.

קשרים חברתיים
הקשרים שנוצרו במהלך גיל ההתבגרות הם ביטויים של חיבורים ואחווה, עם חברויות שמתגבשות לקשרים עוצמתיים, ובאמצעות העליות והמורדות, מערכות היחסים הללו הופכות למקור יציבות שעליו מבוססת זהות המתבגרים.

עם כל שיחת סוד ושיחת חצות משותפת, הם חוצבים נישה בעולם, מקום שבו הם לא רק מתקבלים אלא חוגגים באשר הם.

טוויית חלומות 
עם גל ההורמונים מגיע גל של שאיפות שמבוססות על חלומות שמנחים מתבגרים לעבר ייעודם. חלק מהמתבגרים חולמים להפוך לכוכבים, מדענים, שפים או שוחרי צדק, והחלומות האלה מעוררים את סוג הנחישות שמניעה אותם לעבור דרך מחסומים.

ומה עם מערבולת הגילוי העצמי? 
המסע המורכב לחשיפת האני האמיתי של האדם - כשמתבגרים חושפים את זהותם שמבוססת על השפעות תרבותיות וביטויים אישיים. החיפוש אחר אותנטיות הוא תהליך ייחודי של ניסוי וטעיה, של בדיקת תחומי עניין, פרסונות ואמונות שונות, עד שיום אחד האני האמיתי מגיח, תוסס ואותנטי באופן לא מתנצל.

בשורה התחתונה, גיל ההתבגרות הוא רק ההתחלה
חשוב לזכור ששלב גיל ההתבגרות הוא רק התחלה, וחשוב להבין איך להתמודד עם הרגשות הגואים, החלומות הרבים שנרקמים, והזהויות שמתחילות להיווצר. מתבגרים שמתמודדים עם התנודות הרגשניות של גיל ההתבגרות צריכים להבין איך להתנהל בתוך הכאוס, להתענג על העליות והמורדות, ולהבין שהם מציבים את הבסיס לחיים שהם ייחודיים. 

והמבוגרים המנחים אותם צריכים לשמש כמדריכים וכמקורות תמיכה יציבה, שכן בתהליך זה של גילוי עצמי, כל צעד חשוב, כל רגש חשוב, ולכל חלום יש את הכוח לעצב מחדש את העולם.
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר