למה ניתן לצפות אחרי שמצפים?

כמה מהדברים שאתן עשויות לחוש, להרגיש ולחוות לאחר שילדתן

מאת: מערכת ילדים פלוס | 14.11.2021

ספרים רבים נכתבו על היריון. בספרים ניתן למצוא תיאורים של גודל העובר, מיקומו, מצב התפתחותו, ישנם הסברים מפורטים על תופעות ותחושות במהלך ההיריון,  אפשר לקרוא ולראות סרטונים של לידות מסוגים שונים, אך אחד הנושאים הפחות מדוברים ומוסברים הוא תופעות המתרחשות אצל נשים לאחר הלידה. תחושות שהן מרגישות, כאבים ותופעות אחרות שעשויות לקרות לאחר הלידה. מכיוון שזה נושא פחות מדובר ומתוקשר, חשבנו להציג בפניכן כמה מהדברים שאתן עשויות לחוש, להרגיש ולחוות לאחר שילדתן.


כאבים של התכווצויות הרחם
מיד לאחר הלידה, הרחם, שבמהלך ההיריון התרחב כמעט פי עשרה, מתכווץ כדי לחזור לגודלו הטבעי. התכווצויות אלו עשויות לכאוב ולהימשך כמה ימים, לרוב בזמן ההנקה, שכן אז מופרש הורמון אוקסיטוצין שגורם להתכווצויות אלו. כבר בבית החולים תוכלי לבקש משככי כאבים קלים שיעזרו להתמודד עם הכאב. גם אם הכאבים נמשכים מספר ימים, משככי הכאבים ללא מרשם, יטפלו בבעיה בקלות.  


כמה זמן נמשך הדימום לאחר הלידה?
בנוסף לכאבי ההתכווצויות, תופעה נוספת המתרחשת מיד לאחר הלידה ונמשכת לאורך 6-4 שבועות, היא הפרשות מהנרתיק המכונות "לוכיה". אלו הפרשות המנקות את הרחם משאריות ההיריון. תחילה ההפרשה דמית, לעיתים אפילו עם קרישי דם, לאט לאט היא מתבהרת לגוון ורדרד ועד לגוון לבן־צהוב, עש שלבסוף היא נעלמת. גם זו תופעה טבעית ואפילו הכרחית לסיום ההיריון. בימים הראשונים, שבהם ההפרשה דמית ואולי אפילו חזקה, ניתן להשתמש בסוגים שונים של תחתונים לאחר לידה, שהם חד פעמיים ולהשליך אותם לפח לאחר השימוש. לאחר מכן, תחבושת ספיגה עשויה להספיק בהחלט. 


תופעות לאחר הריון


עניינים של שלפוחית השתן
ישנן שתי תופעות שונות אך דומות שעניינן הוא שלפוחית השתן: הראשונה מתייחסת לדחיפות במתן שתן, שעשויה להימשך כמה ימים עד שבוע. הסיבה לכך נעוצה בכך שבמהלך ההיריון הגוף צבר הרבה נוזלים ולאחר הלידה הוא מעוניין להיפטר מהם. זו אינה בעיה מטרידה, אך כדאי לדעת כי זו תופעה ידועה ומוכרת ושכיחה לאחר הלידה.
תופעה שנייה מתייחסת לבריחת שתן שיכולה להתרחש בזמן מאמץ, צחוק או שיעול ובמקרים מסוימים גם ללא מאמץ הסיבה לכך נובעת מהתרופפות שרירי רצפת האגן במהלך ההיריון והלידה, שכן הם התאמצו לשמור את העובר בתוך הגוף, ולאחר מכן עזרו בדחיפה והוצאתו החוצה. ברוב המקרים התופעה תחלוף תוך כמה שבועות. ניתן לבצע "תרגילי קיגל" לחיזוק רצפת האגן, או להיעזר בפיזיותרפיה במקרה הצורך.

עד מתי נחכה למחזור הבא?
שאלת השאלות היא מתי יש לצפות למחזור לאחר הלידה. כמובן שאין תשובה חד משמעית לשאלה, אך לרוב הוא יחזור תוך 8-6 שבועות מהלידה. אם את מניקה, המחזור עשוי להתעכב ולחזור אפילו לאחר שנה וחצי. בינתיים תוכלי ליהנות מתקופה ללא מחזור, אך חשוב לציין שאי־הופעתו אינה אומרת שלא ניתן להיכנס להיריון בזמן זה.


ימים ראשונים של גודש בחזה
בין אם בחרת להניק ובין אם לא, בימים הראשונים לאחר הלידה תחושי גודש בחזה. הגודש נובע מכך שהגוף נערך לקראת ההנקה גם אם את בחרת שלא לעשות זאת. גודש בחזה משמעותו חלב שנוצר וממלא את אונות החלב שבשד. סחיטה ידנית של השד עשויה לשחרר את הגודש מעט, גם אמבטיות חמות יקלו על הכאב. תרופת סבתא נפלאה היא הנחת עלי כרוב על השד, הם גורמים לייבוש החלב ובדרך זו להקלת הגודש או לקחת כדורים לייבוש החזה מיד עם תום הלידה.


מצבי הרוח עדיין לא חלפו
אם חשבת שמצבי הרוח בהיריון יסתיימו עם הלידה, כדאי שתהיי מוכנה לכך שהם עשויים להימשך עוד כמה שבועות. ההורמונים שהשתוללו בהיריון עדיין לא התייצבו, ולכן גם מצבי הרוח טרם נעלמו. דכדוך אופייני בשבועות אלו והוא נקראת "בייבי בלוז". אם התחושות לא חולפות לאחר כחודשיים, או אם את מרגישה אותן בחוזקה, תוכלי לפנות לייעוץ ולתמיכה, ואפילו שיחה עם חברה טובה, אחות או אימא תשפר את מצב רוחך. 
לסיכום, לא כל תופעות הלוואי יתרחשו אצל כל הנשים, ולא כולן יחושו תופעות לוואי. ממש כפי שההיריון והלידה משתנים מאישה לאישה ומהיריון אחד לאחר, כך גם התחושות שלאחר ההיריון ישתנו. חשוב לזכור כי נשים נוספות חוו את אותם מצבים, חשו את אותן תחושות, התמודדו עם אותם תופעות וזכרו תמיד שאתן לא לבד. 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר