כיצד להכין את הילד לקראת שנת הלימודים הקרבה

פתיחת שנת הלימודים יכולה להיות לעתים מעט טראומתית עבור לא מעט ילדים. אנו כהורים מעוניינים מאוד לראות את הילד משתלב במהירות במסגרת החינוכית והחברתית של בית הספר. בואו נכיר מספר דרכים להכין את הילד שלנו לקראת שנת הלימודים שבאה עלינו לטובה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 23.08.2011

סמוך לפתיחת שנת הלימודים אנו כבר יכולים לזהות אצל הורים וילדים כאחד חששות, סקרנות, התרגשות וחוסר ידיעה. מעבר לדאגה בכל הקשור לאופיו של הילד ולתנאים סובייקטיביים הקשורים אלינו, אנו גם עטופים בחוסר ידיעה בכל הקשור ל"איכות הסביבה" שמעניק מוסד לימודים מסוים או לשינויים שנעשו במסגרת המוסד (אם מדובר בהמשך לימודים באותו בית הספר). מול כל חשש או ספק, עלינו כהורים לעשות הכול בכדי להכין את הילד בצורה הטובה ביותר לקראת האתגרים והיעדים שעומדים מולו.

נקודות התייחסות חשובות עוד בטרם נוקטים בפעולות שונות
כל הכנה רצינית היא דבר חשוב אך היא חייבת להיעשות בהתאם לנקודת מוצא מדויקת. לכן עליכם לנסות ולזהות כמה שיותר נתונים אצל הילד, גם אם אתם חושבים שאתם מכירים אותו טוב מאוד. חשוב גם לשבת עם הילד ולשמוע ממנו לגבי החששות ו/או הספקות שלו וגם לעקוב אחריו מהצד ברגישות רבה בכדי לראות האם יש דברים שהוא שומר לעצמו מסיבות שונות. הדבר יביא לזיהוי מוקדי הקושי האמיתיים שלו ויאפשר לכם לפעול בהתאם להם. כך לא תצטרכו להשקיע מאמץ מיותר בהתעסקות עם היבטים שבהם הילד מרגיש מוכן לקראת שנת הלימודים.

להלן דוגמאות למוקדי קושי שתוכלו לזהות –
 • הילד שלכם עבר שינוי מסוים משנת הלימודים הקודמת וכעת הוא דורש התייחסות שונה (בוגרת יותר, או רלוונטית ביחס לאירועים שחווה בשנה הקודמת).
 • בגילאים מסוימים ינסו ילדים לשדר שהכל בסדר בכדי להיראות כמי ש"שולטים בעניינים". הדבר יכול להביא לפספוס בהכנה מאחר והיא לא תיגע באלמנטים אמיתיים.
 • הילד יכול לזהות את ההתרגשות והחששות שלכם ולהגיב בצורה שבה לא תזכו להרבה מידע איכותי ממנו. כך לא תוכלו לקבל מידע חשוב ותהפכו את ההכנה למבולבלת, הן מבחינתכם והן מבחינתו.
 • מבחינת מצבו בלימודים הרי שתוכלו ללמוד (או להיזכר) לגבי אלה הם המקצועות שיכולים ליצור עבורו בעיות שונות.
כל הכנה חייבת להיות כזו שתתחיל רק לאחר זיהוי מצבו וקשייו של הילד, כשהדבר כמובן מהווה את נקודת המוצא שלכם לתהליך כולו.
מכינים את הילד בכל היבט חשוב

הכנה היא מילה יפה, אך היא מייצגת מכלול רחב של מחשבות, פעולות, טכניקות, וכל מה שיכול לעזור לילד לקראת משימה כלשהי. אנו נחלק את ההכנה ל-3 רבדים, שכל אחד מהם עוסק בהיבט מסוים של מערכת הלימוד בישראל.
 • הכנה "טכנית"
מדובר למעשה בהכנה מעשית שדורשת מהילד (וגם מההורה שמכין אותו) לישר קו לקראת הפעילות בשנת הלימודים הקרבה בכדי שיוכל להיות מוכן מבחינה "טכנית".
 1. יש לבדוק שהילד סיים את חוברות העבודה שקיבל לחופש הגדול בכדי שיגיע ללא פיגור מסוים לשיעור הראשון בבית הספר ויימנע מרדיפה עקבית אחר החומר הנלמד בכיתה .
 2. ילד שלא קיבל עבודה מסוימת לחופש, חשוב לבקש ממנו שיתחיל לעבוד על הפרק הראשון בספרי מתמטיקה, אנגלית, וכל מקצוע שיכול להוות בעיה מבחינתו בשנת הלימודים הקרובה. במקרים מסוימים ניתן להיעזר במורה פרטי כבר לפני תחילת הלימודים בכדי שהילד ייכנס לעניינים בצורה קלה יותר.
 3. הכנת הציוד לבית הספר קשורה לא רק לקניות של כלי כתיבה, ספרים, וכד'. חשוב לבדוק את מצב חדרו של הילד ולראות האם חסרה כוננית, כסא, (ואפילו אולי צבע חדש). הכל בכדי ליצור סביבת עבודה נוחה ככל האפשר.
 4. חוגים הם דבר אהוב על כל ילד ולכן יש לשבת איתו בכדי להחליט יחד לאלו חוגים הוא יכול להמשיך ללכת בשנת הלימודים הקרובה בהתאם לעומס שתציג מערכת השיעורים. לא תמיד יהיה צורך בצמצום משמעותי (אם בכלל) אך הדבר יהיה קל יותר לתיאום ביניכם ובין הילד אם ביצעתם את הבדיקות שלעיל.
 • הכנה רגשית
נעבור להיבט הרגשי שעליו יכולה בהחלט לקום או ליפול הכנה איכותית לשנת הלימודים הקרבה.
 1. גם אם לא מדובר במוסד לימודים חדש שאליו אמור להגיע הילד ביום הלימודים הראשון, הרי שכדאי לעשות איתו טיול קטן ולראות אם ומה השתנה במוסד הלימודים שלו. כך גם הוא וגם אתם תזכו בביטחון גדול יותר לגבי הגעתו המדויקת וזמן חזרתו הביתה.
 2. אם זיהיתם בעיה רגשית לגבי הגעה עצמאית לבית הספר או התנתקות לא קלה מההורה המלווה, הרי שזה הזמן לעבוד על זה. צרו תהליך פרידה אישי שמתאים לילד ותנו לו חיזוקים בקשר ליכולת שלו למצוא חברים חדשים או למציאת עיסוקים שיעניינו אותו בהפסקות השונות, בכדי שהיום יעבור עליו בצורה רגועה וטובה יותר.
 • הכנה חברתית
סביבת לימודים טובה היא כזו שבה יש לילד חברים שהוא יכול להישען עליהם במצוקות שונות. לכן עלינו לדאוג להכנה גם בהיבט זה.
 1. אם מדובר במוסד לימודים חדש עבור ילדיכם הרי שחשוב לאתר שכנים שיש להם ילד בן אותו גיל, בכדי לנסות וליצור ביניהם קשר ראשוני עוד לפני יום הלימודים הראשון.
 2. אם יש תלמידים שהילד שלכם מכיר הרי שזה הזמן לבדוק האם הם יהיו בכיתת הלימוד שלו ולחזק את הקשר ביניהם אם צריך.
 3. מורים וגננות הם אולי לא חברים אך חשוב לנסות ולהכיר אותם לילד כמה שיותר מהר בכדי שהוא יוכל להרגיש נוח לפנות אליהם במקרה הצורך בביטחון שהם יבינו את פנייתו ויטפלו בבעיותיו.

הדבר החשוב ביותר בכל תהליך ההכנה הוא בדיקת התגובות של הילד בכדי לראות האם הוא באמת מצליח להפנים כל פרט חשוב. הכנה נכונה תקל מאוד על הילד ועליכם, אך במשך החודש הראשון עליכם לבדוק האם אתם זקוקים למקצה שיפורים קטן בכדי לוודא שהילד אכן הצליח "להחליק" אל שנת הלימודים החדשה בקלות.

שנת לימודים מהנה ופוריה לכולנו.

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר