יומנה של מאמנת- איך לא משיגים חבר

מי לא רוצה חבר? מי לא רוצה שבן יאהב אותה, יחבק אותה, ילך איתה לסרט? שיהיה מישהו להציג בחלון הראווה החברתי. יש בנות שיוזמות את הקשר, יש כאלו שמפעילות שליחים ויש כאלו שמנסות לקנות חבר. איך קורה שילדה בת 12 מוכנה ללכת כל כך רחוק... כדי להיות בסטטוס: " נמצאת במערכת יחסים".

מאת: בת-שבע טל | 26.03.2014

השבוע הוזמנתי בדחיפות לאימון. ילדה בכיתה ו' שמשתוקקת לחבר. החברות שלה מקבלות את ההגדרה "מקובלת", "נחשבת", "שווה" רק כשיש לצידן בחור חתיך ושחקן כדורגל או כדורסל. בגיל 12!!!

נופר רוצה מאוד חבר ומוכנה לעשות הכל כדי שגם לה יהיה מישהו להציג בגאווה בפני חברותיה. בשיעור מתמטיקה היא שלחה לדן פתק קטן. האם תסכים להיות חבר שלי? היו שלוש תשובות על הדף: כן/ אולי/לא.

היא ביקשה ממנו להקיף בעיגול את תשובתו.

העבירה את הפתק באמצעות חברה והוא סימן עיגול סביב המילה "לא", והחזיר מיד לשליחה. נופר פתחה את הפתק, מבט מאוכזב מאוד על פניה.

היא שלחה לו פתק נוסף:" אני מבטיחה לקנות לך ממתקים שאתה אוהב...את החטיף שוקולד שאתה הכי רוצה. האם תסכים להיות חבר שלי? ושוב שלושת התשובות: כן/אולי/לא. גם הפעם ההחלטה שלו הייתה מהירה. לא!

נופר לא התייאשה ומיד חשבה על רעיון יצירתי יותר. וכך שיתפה אותי השבוע:

"אני יודעת שהוא אוהב את הפועל תל-אביב. ממש מכיר את כל השחקנים. יש לו מנוי קבוע לכל המשחקים אבל...הוא לא הולך למשחקי חוץ.( משחקים שאינם במנוי) הצעתי לו בפתק נוסף, כי ממש רציתי שהוא יגיד "כן", שאקנה לו כרטיס למשחק הבא. הפעם הגשתי לו את הפתק בעצמי. הוא הסתכל עלי וענה: אולי."איך לא משיגים חבר


עד כאן היא דיברה בשטף, לא עצרה לרגע. אני מקשיבה ומסתכלת עליה. נראה לי שהיא בכלל לא מבינה שיש כאן משהו לא בסדר. שזו לא הדרך הנכונה.

היא ציטטה משפט שלי שנאמר בנושא אחר :" כשאת רוצה משהו באמת, כשאת רוצה להשיג מטרה – תעשי כל שביכולתך כדי להשיגה."

נופר לקחה את המשפט הזה רחוק מדי...

היא לא הבינה שבמקרה הזה היא מוכרת את עצמה. מציעה לחבר "שוחד" כדי שיסכים להיות חבר שלה. הרגשתי את אכזבתה, את הרגשת הדחייה.

הקשבתי לנאמר בין השורות והחלטתי לשקף לה מה היא עשתה.

"את מוכנה לעשות הכל כדי להשיג את דן, אבל, במערכות יחסים בין ילדים וגם בין מבוגרים אי אפשר להכריח מישהו להיות חבר שלך. יפה שהחלטת לקחת יוזמה והצעת חברות למישהו שאת אוהבת אבל... את לא יכולה להציע לו ממתקים או כרטיס למשחק או כל דבר אחר כדי שיסכים להיות במחיצתך.

את קונה אותו בכסף, ומקבלת תשומת לב שלילית. את צריכה ללמוד להתמודד עם התשובה" לא". נכון, קשה לקבל אותה. זה עצוב ומאכזב, לא נעים וגורם להרגשה לא נעימה, אבל...את יכולה להמשיך ולנסות."

בתמימות היא שאלה אותי:" מה, אסור לעשות את זה? אני מכירה עוד בנות שיש להן חבר והן קנו להם כל מיני הפתעות."

הבנתי שיש כאן הזדמנות מצוינת לפתוח נושא משמעותי. הערכה עצמית.

ילדה שלא מעריכה את עצמה, את התכונות שלה, חושבת שהיא לא שווה כלום ושהבנים לא ירצו להיות חברים שלה...תהייה מוכנה לעשות הכל! גם "לקנות חבר" בכסף. שעת האימון הסתיימה, נפגשתי עם הוריה על מנת לשתף אותם בתובנות שלי. זה בהחלט תחילתו של תהליך אימון, להכיר ביכולות שלה, להאמין בעצמה שהיא טובה ולשנות את האמונות שלה על מי שהיא ועל מערכות יחסים. היא רק בת 12...ויכולה ללמוד בתחילת דרכה דברים שגם מבוגרים לא תמיד מבינים. כן...יש גם מבוגרים שמתנהגים כך.


שלכם,


בת שבע טל, מנהלת מרכז לאימון וייעוץ.
מחברת הספר: " זינוק לחיים"- אימון לילדים ונוער
מרצה מבוקשת ומשתתפת כמומחית בתוכניות
הטלוויזיה והרדיו.

www.batshevatal.co.il
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר