רכישת מחשב עבור הילדים

שנת הלימודים החדשה החלה, ובעידן ההייטק - מה לעשות - הילד צריך להסתייע במחשב על מנת להקל על משימות הלימודים השונות בבית הספר. לפני שאתם פותחים את הארנקים, להלן מספר עצות לרכישה נכונה...

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.08.2012

כיום, לימודים בבית ספר דורשים במידה רבה עבודה על מחשב: הגשת עבודות מודפסות, בדיקת חומר רקע באינטרנט, או גישה לאתר בית הספר לבדיקת הודעות שונות, החל ממורים חסרים ושעות חופשיות וכלה בהורדת לוח המבחנים, תכנים שונים וגם סיכומים שהמורים מעלים לאתר או בחינות לדוגמה. אמנם ניתן עדיין להסתדר גם ללא מחשב בבית, אולם החיים הופכים הרבה יותר קשים עבור התלמידים המודרניים ללא מחשב. לפני רכישת המחשב לילד, חשוב לעצור ולקבל החלטות מושכלות לגבי סוג המחשב שיירכש.

במאמר שלהלן תמצאו מענה לשאלות המרכזיות העומדות בפניכם כאשר אתם מעוניינים לרכוש מחשב חדש. עם זאת, בטרם הקריאה יש לציין שתי עצות כלליות בכל הנוגע לרכש מוצרי אלקטרוניקה יקרים. הראשונה – ערכו מחקר מקדים והשוואת מחירים. בצורה זו תקבלו מושג כללי לגבי תחום המחשוב האישי וגם לגבי רמת המחירים הנוכחית בשוק. העצה השנייה – התייעצו. התייעצו עם כולם – חברים בעבודה, מכרים, מורים של הילד למקצוע המחשבים וגם, כמובן, עם הילד עצמו. באמצעות ההתייעצות תוכלו ללמוד מבחירות מוצלחות של אחרים וגם מטעויותיהם.

עוצמת המחשב

כדי לבדוק דברים באינטרנט ואפילו כדי לכתוב עבודות לבית הספר, אין צורך במחשב חזק במיוחד. למרות שהשימוש הרשמי הוא בית הספר, ייתכן שאתם מודעים לתחביבים של הילדים שיצריכו רכישת מחשב חזק בהרבה. שני התחביבים המשמעותיים שידרשו מחשב חזק הם משחקי מחשב מתקדמים, ויצירה (גרפיקה, עריכת סרטי וידאו וכדומה). עבור השימושים הנפוצים, מחשב עם מעבד i3  של אינטל (או מקבילה) הוא מספיק בהחלט. לפעילות הדורשת כח מחשוב חזק, רצוי לבחור ב- i5 או ב- i7. מרבית המחשבים מגיעים עם 4GB זכרון (RAM), אשר מספיק למרבית השימושים. כאשר מדובר במחשבים חזקים במיוחד רצוי לבחור במחשב בעל זכרון זמין רב יותר – שימו לב כי לא מדובר בנפח הכונן הקשיח אלא בזכרון הזמין עבור פעולות העיבוד של המעבד.


נייח או נייד?
למחשבים נייחים וניידים יש יתרונות וחסרונות: הנייחים נוטים להתקלקל פחות, מועדים פחות לשברים ונפילות ונוחים יותר לעבודה רציפה. לעומת זאת, במחשבים ניידים היתרון המרכזי הוא כמובן הניידות. משמעותה של הניידות היא, למשל, לקחת את המחשב לבית של חבר בעת הצורך לביצוע עבודה משותפת, אבל גם להיות מסוגל לעבוד בחדרים שונים בבית.

אם בחרתם לקנות לילד
לפטופ כדאי לזכור כי גם כאן יש סוגים שונים. יש את הניידים הגדולים שיתרונם הוא העבודה הנוחה יחסית עליהם, עוצמתם וגודל מסך המאפשר עבודה ממושכת ללא פגיעה ניכרת בעיניים. חסרונם הוא גודלם ומשקלם אשר פוגמים בניידות. במידה והילד מתכנן לשאת את המחשב עליו, רצוי להתחשב בפרמטר המשקל כיוון שיש לכך גם השלכות בריאותיות ולבחור במחשב קל. מחשב מסוג אחר הוא הנטבּוּק – לפטופ קטן וקל בעל משקל של עד 2 ק"ג ומסך בן 10 אינטש לערך. החסרונות של מחשבים שכאלו הם עוצמתם הנמוכה יחסית וגודל המסך, המקשה על עבודה ממושכת. יתרונם, מלבד המשקל, הוא בכך שהסוללה בהם מחזיקה למשך זמן ארוך מאד באופן יחסי (כעשר שעות עבודה). הסוג השלישי הוא האולטרה-בּוּק: מחשב גדול, דק וחזק. חסרונם – המחיר.


ציוד נלווה
כדי לאפשר לילד עבודה אפקטיבית יש ליצור סביבת עבודה מתאימה בה המחשב יוצב. אם מדובר על מחשב נייח או על לפטופ גדול, העתיד לשמש לעבודה בדומה למחשב נייח, כדאי לחשוב על רכישת עמדת עבודה הכוללת שולחן מחשב וכסא.  עבור לפטופ כדאי להצטייד בעכבר המותאם לגודל כף ידו של הילד, ומשטח עבודה אשר יאפשר עבודה בתנוחות שונות ללא פגיעה במפרקים ובגב. כמו כן, כשהמחשב מיועד עבור ילדים כדאי לבחור מיקום בו ניתן יהיה להשגיח עליהם בעת הגלישה באינטרנט ואולי אף לרכוש תוכנות המיועדות להגן עליהם מפני תכנים פוגעניים, שאליהם הם עלולים להיחשף.

סוג נוסף של ציוד שיש לקחת בחשבון הרכישה הוא מדפסת. קיימת היום דרישה בחלק ניכר מבתי הספר להגיש עבודות מודפסות. במידה ורוכשים לפטופ, כדאי לשקול רכישת מדפסת המתחברת לרשת האלחוטית ובכך למנוע סיבוכיות בשליחת מסמכים להדפסה.

ההוצאה הגדולה הנוספת היא על תוכנות. שלוש התוכנות הבסיסיות הנדרשות לילדים הן מערכת הפעלה, תוכנת אנטי וירוס ואופיס. בעת רכישת מחשב ניתן לרכוש תוכנת אופיס בסיסית, או חבילה המיועדת במיוחד עבור תלמידים, שהן חבילות זולות באופן משמעותי מהגירסאות האחרות ומספיקות בהחלט לצרכי בית הספר. כיוון שמערכת ההפעלה Windows 8 עדיין לא יצאה אך צפויה לצאת בקרוב, חשוב לוודא כי ניתן יהיה לשדרג למערכת הפעלה זו בזול או בחינם לאחר שתצא אל השוק. תוכנות אנטי וירוס משווקות עם מחשבים חדשים לעתים. אופציה נוספת היא בדיקה מול ספק האינטרנט האם ניתן לקבל שירותי אנטי- וירוס באמצעותו.רכישת מחשב לילד לקראת שנת הלימודים היא הוצאה נכבדת, שממנה קשה יותר להתחמק עם כל שנה חולפת. כדאי לבחור בתבונה מחשב אשר יענה על צרכי הילד (וצרכיכם) לשנים הקרובות, תוך התחשבות במטרות השימוש הצפויות וכמובן במחיר.
 
 
 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר