הורים, סעו בזהירות!

נהיגה היא אחת הפעולות שמעידות על עצמאותנו. כבר בגיל העשרה רובנו הוצאנו רשיון נהיגה, ונהננו מתחושת העצמאות. פתאום כבר לא הייתה לנו תלות בהורים ובאחים גדולים, והצלחנו להתנייד ממקום למקום באופן עצמאי. הנהיגה שלנו עם השנים השתנתה לא מעט, וככל שהתבגרנו הבנו את הסכנה הטמונה בה לצד תחושת ההנאה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.11.2014

לאחר לידת הילדים החיים משתנים, וההסתגלות היא כמעט בכל תחומי החיים, כשאחד מהתחומים החשובים שבהם הוא הנהיגה שלנו וכל מה שקשור לתחבורה.

יתרונות הרכב עבור הורים
בעולם המודרני גידול ילדים בלי רכב הוא כמעט בלתי אפשרי. לפני שהפכנו להורים, יכולנו להתנייד בקלות באוטובוסים וברכבות, ורבים מאיתנו אף עשו זאת משיקול כלכלי וקושי להחזיק רכב ולתחזק אותו. כהורים, משימת ההתניידות הופכת למורכבת יותר, כאשר מתווספים לנו כמה קטנטנים שאנו צריכים לשמור עליהם ולדאוג להם, וכן ציוד נלווה כמו תיקים, עגלה, אופניים ועוד. השגרה היומיומית כהורים כוללת את פיזור הילדים במסגרות והאיסוף שלהם בשעות הצהריים. אחר הצהריים אנו מסיעים אותם לחוגים או סתם רוצים לצאת איתם לטיול ולהעביר איתם זמן איכות. בשגרה שכזו, קשה מאוד עד בלתי אפשרי להתנייד בלי רכב. הרכב חוסך לנו זמן רב ומקל עלינו להגיע ממקום למקום בצורה נוחה ומהירה. 

אם כך, אין ספק שכלי הרכב חיוני לנו כהורים, אבל מדובר גם על פתרון, שאם לא מנוהל בתבונה עלול להיות מסוכן, ולכן חשוב מאד לעשות באופן מושכל את ההתאמות והשינויים הדרושים למצב החדש.


נסיעה באוטו


במה מתחילים?
הצעד הראשון בשינוי הוא במודעות. כעת אתם הורים, וככאלה אתם אחראים על ילדים קטנים שאתם כל עולמם. אל לכם לנהוג בפזיזות ועליכם לזכור את האחריות המוטלת עליכם ולעשות הכל כדי לנהוג במירב הזהירות, למען בטחונכם ולמען בטחון ילדיכם. נקודה חשובה שכדאי להתייחס אליה בהיבט הזה היא נהיגת ההורים עם ובלי נוכחות הילדים ברכב. יש הורים שנוקטים במשנה זהירות, רק כאשר הילדים נמצאים איתם בתוך הרכב, ובזמן שהילדים לא ברכב הם מרשים לעצמם להתפרע. יש פה טעות מחשבתית חמורה, שכן אנו בוודאי לא רוצים שיקרה לנו משהו, ולא יהיה מי שידאג אחר כך לילדים. על ההורה לשמור על עצמו תמיד, לבטח בזמן נהיגה, ולסגל לעצמו תרבות נהיגה זהירה ובטוחה, גם אם הילדים לא נוכחים ברכב.

ועוד מספר דברים שחשוב לזכור
  • הסחות דעת- לנהג יש הסחות דעת רבות בזמן נהיגה שעלולות לסכן את חייו, ובעיקרן הטלפון הנייד. נהגים רבים משוחחים בטלפון בזמן הנהיגה, שולחים וקוראים הודעות והמבט מוסח מהכביש. זכרו כי כל שנייה שאתם לא מסתכלים על הכביש היא קריטית ויכולה להוביל לאסון. כהורים אתם בוודאי יודעים שפעמים רבות הגורמים המסיחים את דעתנו בזמן הנהיגה הם הילדים. לנהוג עם מספר ילדים ברכב זו לא משימה קלה, במיוחד אם הילדים רבים, צועקים, שואלים שאלות ובוכים. שוחחו איתם על הנושא והסבירו להם שבזמן נסיעה ברכב עליהם להתחשב בנהג ולאפשר לו להתרכז בכביש. 
  • בטיחות הרכב- הקפדה על נהיגה זהירה חשובה מאוד, אך לא די בכך. הרי מה שווה לנהוג באופן זהיר ברכב שהוא עצמו איננו בטיחותי? לפיכך, בבחירת רכב משפחתי חשוב מאוד לבדוק את כל נושא הבטיחות, לרבות עמידה במבחני בטיחות נדרשים, אחיזה בכביש וכל מה שרלוונטי מבחינת הרכב עצמו, כך שיותאם לדרישות הבטיחות הרצויות. 
  • תחזוקה רציפה- תחזוק הרכב גם הוא נושא חשוב מאוד, שכן אנו לא רוצים למצוא את עצמנו יחד עם הילדים תקועים באמצע כביש ראשי וממתינים לעזרה. בדקו לעתים תכופות את הרכב, ערכו את כל הטיפולים הנדרשים, הישמעו להנחיות בעלי המקצוע שמטפלים לכם ברכב, מלאו אוויר בצמיגים והקפידו לתדלק אותו בזמן ולא להמתין לטיפת הדלק האחרונה. אם אינכם בטוחים ושלמים עם כל צעד הנעשה בהקשר לרכב שלכם, התייעצו עם בן זוגכם או עם אדם אחר שמבין ברכבים. כמובן שעליכם לזכור לחדש ביטוחי רכב בזמן, וכן את רישיון הנהיגה. 
  • הכנה לפני נסיעות ארוכות- מפעם לפעם אתם אורזים מזוודות ונוסעים יחד עם הילדים לחופשה של מס' ימים. ובכן, במקרה שכזה חשוב יום לפני לערוך בדיקה לרכב שתבטיח את בטיחותו לפני הנסיעה. בדקו את כמות השמן, את הצמיגים ואת כמות הדלק שעומדת לרשותכם. רק לאחר שבדקתם את כל אלו, ווידאתם שהרכב ערוך לנסיעה ארוכה, העמיסו את הציוד וסעו עם הילדים בזהירות. 
כולנו מסכימים שרכב הוא אמצעי חשוב ביותר ואף הכרחי, במיוחד כשמדובר במשפחה. אך אל לנו להקל ראש כשאנו יושבים מאחורי ההגה, וכהורים מוטלת עלינו האחריות לדאוג לשמור על בטיחותנו ובטיחות ילדינו. 


 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר