מה עושים כשהילד לא רוצה לצחצח שיניים?

סיום היום של הילדים כולל את צחצוח השיניים, ממנו רבים מהם מנסים להתחמק וזאת גם משום שאין ביכולתם להבין את החשיבות הרבה בצחצוח השיניים לפני השינה ואחרי ארוחת הערב.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 06.02.2020

אז כיצד אנו יכולים לפעול על מנת לגרום לילדינו כן לצחצח את שיניהם? 

תנו לילדיכם לבחור את המשחה ומברשת השיניים

חלק מהיכולת לחבר ילדים לפעילויות שלהן הם מתנגדים, נעשית על ידי כך שניתן להם לבחור בעצמם חלק מהפעילות ובמקרה זה – המשחה ומברשת השיניים. 

משחות השיניים מגיעות בטעמים ומעוטרות בציורים רבים מעולמם של הילדים. כמו כן, ישנו מגוון רחב של משחות שיניים לילדים המכילות פלואור. כל אלו מציגים לילדים את האפשרות ליהנות מטעמה של משחת השיניים, כשהאפשרות לבחור בעצמם את המשחה תהווה גורם שיתרום לרצונם לצחצח בכל יום. 


ילד אוכל ארטיק


בחירה נוספת נוגעת למברשת השיניים. כאן אנו ממליצים בראש ובראשונה לאפשר לילדיכם לבחור מברשת שיניים חשמלית, כשגם במברשות ניתן לבחור דוגמאות המיועדות לילדים ומגיעות בצבעים וצורות שונות. מברשת שיניים חשמלית לילדים וגם למבוגרים, כוללת פעולות של ניקוי והברשת השיניים ברמה גבוהה יותר מהמברשת הרגילה. בין היתר, ניתן למצוא כיום בשוק מברשות השיניים החשמליות, מברשות אשר מלמדות את הילדים לצחצח נכון את שיניהם, בעזרת יישומון, כשבמברשת עצמה ניתן לקבל ציון על איכות הצחצוח. 


שימוש בספרים
רעיון נוסף לגרום לילדים להבין את חשיבות צחצוח השיניים ובכך להסיר התנגדותם הוא באמצעות קריאת ספרים בנושא יחד איתם, כשהספר המוכר לכל והמומלץ מכולם הוא "קריוס ובקטוס". חזרה על הסיפור מספר פעמים תוך הסבר הסיפור ושילוב של סיפורים נוספים, תחדור אט אט לתודעתם של הילדים ותגרום להם להפוך את צחצוח השיניים לפעולה סטנדרטית שממנה גם יוכלו ליהנות. 


משחקי חיקוי
הפכו את צחצוח השיניים על הילדים לפעולה משותפת של משחקי חיקוי. בגילאים קטנים חלק ניכר מהילדים אוהבים לחקות את התנהגות הוריהם. החיקוי מאפשר להם ללמוד מקרוב על חוויותיהם של המבוגרים ואף להזדהות איתם. ניתן להציע את המשחק כחלק אחד ממספר רב של חיקויים אותם ניתן לעשות לאורך כל היום ובכך לגרום לילדים להפוך את הצחצוח כעוד שלב בתוך משחק יומיומי. 


גמישות יצירתית
נסו לזהות לאורך התהליך מהן הדרכים היצירתיות שיביאו את ילדיכם לצחצח שיניים. האם למשל ישנם שירים שהם אוהבים וירצו לצחצח השיניים כשהם מושמעים ברקע, האם קיימת איזו תוכנית טלוויזיה שלאחריה מצב רוחם משתפר והם נאותים להתפנות לצחצוח.
אם ילדיכם אינם נאותים לצחצח את השיניים, תוכלו להתנות את הצחצוח ולהסביר "שמי שלא מצחצח את השיניים לא מקבל ממתקים". ילדים רבים ימצאו את טיעון הממתקים  כמשכנע ביותר ויסכימו לצחצח את השיניים.

לסיכום, חשוב להקפיד על צחצוח השיניים עם הקטנטנים שלנו, הדגימו להם מספר פעמים כיצד לצחצח באופן נכון את השיניים ואף עזרו להם לבצע את פעולת הצחצוח עד שירגישו שהם כבר יכולים כבר לצחצח לבד. 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר