האם הילד מוכן לכיתה א' ?

חוששים מהעלייה הצפויה והמבורכת לכיתה א'? לא יודעים כיצד ייראה המפגש עם בית הספר היסודי? בגלל זה כדאי להתחיל את ההכנה כבר בחופש הגדול. הנה כמה דרכים לעשות זאת בצורה נכונה ובלי לפגוע בהנאה של הילדים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 31.07.2016

העלייה לכיתה א' מלווה בהתרגשות מצד ההורים והילדים, אבל גם בחששות רבים שלא כולם יודעים כיצד להתמודד איתם. ההורים הם בעיקר אלו שצריכים להתמודד עם שאלות כמו האם הילד מוכן מספיק לחוויה החדשה, איך הוא יסתדר בכיתה, איזה ידע הוא צריך והאם יהיה לו מעניין. 


לא לכל החששות ניתן להיערך מראש, אך לחלקם בהחלט כן. קודם כל, החופש הגדול שלפני העלייה לכיתה א' הוא זמן נפלא להשלים פערי ידע ולוודא שהילד מגיע מוכן ככל הניתן. הבעיה היא שאנחנו כהורים לא תמיד מתלהבים מהרעיון של לקחת לילד את ההזדמנות ליהנות מהחופש ולהעמיס עליו לימודים והכנות. הפתרון לזה פשוט מכפי שנהוג לחשוב וכל מה שצריך לעשות זה לחשוב מחוץ לקופסא. 


האם הילד מוכן לכיתה א


כיתה א' מתחילה בחופש הגדול
הכנה לכיתה א' לא חייבת להיות משעממת ולהרוס לילדים את החופש. ישנן הרבה דרכים להקנות לילדים ידע בצורה חווייתית, כמו למשל רכישת חוברות יצירה, הקצאת זמן למשחקים מפתחי מחשבה ולמידה משמעותית דרך התנסות. הורים יכולים להחליט לערוך פרויקט לאורך החופש הגדול ולבקש מהילדים למצוא עבורו רעיון. ילדים שמקבלים אחריות מגלים יוזמה והם צפויים להתלהב מהתוצר לא פחות מההורים. 


גם האינטרנט מתגייס למשימה וכיום ניתן למצוא מגוון אתרים שמיועדים עבור הכנה לכיתה א' ובית הספר היסודי. הילדים יודעים כמובן להשתמש באינטרנט והם יכולים לקבל פידבק חיובי על כל פעולה שהם מבצעים באתר. התכנים באתרי האינטרנט המובילים מפוקחים על ידי אנשי מקצוע, בטוחים לחלוטין והם מתאימים גם לדרישות הפדגוגיות של מערכת החינוך. מצד שני, הלמידה דרך האתר לא דומה ללמידה בכיתה. היא מכניסה את הילדים לאווירה הנכונה אך לא בצורה דידקטית או משעממת. 


יוצאים מהבית לפני שנכנסים לבית הספר
הורים לילדים לא חייבים להישאר איתם בבית כדי להתכונן לבית הספר. הם יכולים לקחת אותם להצגות מעניינות, לבקר איתם במוזיאון ולתת להם הזדמנות להיחשף לחוויות חדשות. ילדים צריכים לגלות בצורה סבלנית את תחומי העניין שלהם, כי לאחר מכן הם יכולים להשתמש בידע הזה על מנת להשתלב בכיתה. 


בנוסף, בילוי מחוץ לבית הוא דרך מצוינת להקנות לילדים ערכים של עצמאות. כל בני המשפחה יכולה להשתתף בתכנון יום כיף ויש הורים שגם מטיילים עם הילדים מחוץ לבית הספר המיועד. כך הילדים חווים את בית הספר בצורה נעימה ולא טראומטית.

השילוב בין הכנה תיאורטית לכלים מעשיים מקל על הילדים לפני העלייה לכיתה א'. מבחינת ההורים, הטיפ הכי חשוב הוא להיות סבלניים, רגישים ואופטימיים. 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר