מה בודקים מבחני מחוננים ואיך להתכונן אליהם

מבחני מחוננים ספרותיים משמשים להערכת האינטליגנציה ההתנהגותית והקוגניטיבית של האדם

מאת: מערכת ילדים פלוס | 14.12.2022

בדיקות מפחידות את רוב הילדים. ואף אחד לא רוצה את זה יותר משהוריו רוצים את זה עבורם. בדיקה היא אחד מאותם דברים מבוגרים כמו מסים או חיסונים שצריך לעשות, אבל אף אחד לא באמת אוהב את זה. אבל בזכות הכנה מקצועית במכון בעל וותק וניסיון כמו
הפרופסור הלא מפוזר, ניתן להגיע מוכנים למבחן ולעבור אותו בהצלחה מרובה.

גם כשהבדיקה לא יוצרת הרס בעקבותיה, היא מסובכת יותר. לדוגמה, אם הילד שלך כבר יודע שהוא עומד להיבחן או שהוא - אחוז לא קטן מהילדים בגיל בית הספר עוברים מבחנים לפני הכניסה כשהם נכנסים לחינוך מחוננים כדרישת סיום - עדיין יש שאלות קשות לגבי ביצוע מבחנים ו נותן תשובות.

כמה מבחני מחוננים, המשמשים להערכת המאפיינים של אדם, יכולים להיראות מעוררי חרדה, בהתאם לאופן שבו ההורים או האפוטרופוסים רואים את הקטגוריה שאליה מוקצה המבחן.

אין ספק שלהיות הורה ברגע זה דורש הרבה יותר אחריות ועוד דרכים רבות להתמודדות עם מצבי חיים רגילים. אנחנו צריכים לשאול את הילדים שלנו שאלות כמו מה הם רוצים לעשות בעתיד, האם הם רוצים לבלות יום עם סבא וסבתא שלהם שבוע כל חודש, אם יש להם חברים בשיעור מתמטיקה נתון... הרשימה עוד ארוכה. נראה שיש לנו אפילו פחות זמן לשחק משחקים, לשיר שירים ולבלות בחוץ ממש עכשיו - זמן לילד להירגע בלי כי תמיד קורה משהו אחר! מתי כל זה מתחיל?
 
ילד מחונן

מהו מבחן מחוננים?
מבחני מחוננים ספרותיים משמשים להערכת האינטליגנציה ההתנהגותית והקוגניטיבית של האדם. הם כוללים משימות כמו ביצוע תחזיות, זיהוי תבניות, יצירתיות ומבחן הבנת השפה הפיגורטיבית.

ניתן להשתמש בתוצאות מבחנים למחוננים כדי לזהות בעיות כמו הפרעות בתפקוד ניהולי, לקויות למידה והפרעות בספקטרום האוטיסטי בדיוק.

מבחן מחוננים נדרש לתלמידים כדי להבין את החוזקות והחולשות שלהם

המונח "מבחן מחוננים" משמש לעתים קרובות לתיאור תהליכים מקבילים שונים בין הערכות שונות של אינטליגנציה המנוהלות בבית הספר. מבחנים אלו נועדו לנסות ולסנן מחוננות אצל ילדים; בדרך כלל מתחילים בגן או בכיתה א, מבחני המחוננים מעריכים בדרך כלל הישגים עם מבחר מסוים של מיומנויות בנקודת הכניסה של דיסציפלינה חינוכית מסוימת.

מציע ציון מנבא מבחנים ומספק להם דו"ח הערכה, הוא הכלי הטוב ביותר לזיהוי תלמידים שצפויים להצטיין במספר לימודים מחוץ ללימודים. בעזרת עמותות אלו, המועמדים יכולים למצוא את תחומי העניין שהם שומרים עליהם כשהם גדלים באמצעות מידע שנאסף על ידי פסיכולוגים בזמן שהם עוברים תהליך בדיקה

מבחן מחוננים כולל גם נושאים כמו מודעות עצמית, רגשות, נרטיבים וסגנונות אישיים ועוד. סוג זה של מבחן מספק התמקדות טובה יחסית בהתנהגויות שניתן להתעלם מהן ולראות אותן כנורמליות עבור כמעט כל הילדים, כגון השתקפות עצמית או מודעות לרגש עד שמסתכלים עליהן בהלך רוח מכוון יותר לחקירה שעלול
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר