חוג התעמלות לילדים

חוגי התעמלות לילדים יכולים לסייע רבות בהיבטים שונים וחשוב לחפש חוג או פעילות שיסייעו להתפתחות בתחומים שונים וישפרו מיומנויות שונות.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.10.2011


לאחר שעבדנו עם התינוק על המוטוריקה העדינה שלו הרי שגם למוטוריקה הגסה יש חלק גדול בתפקודו היומיומי. בסופו של דבר הוא גדל והופך לנער/ה ולאדם בוגר שצריך להיות מוכשר במיומנויות מסוימות בכדי להצליח בתחום כלשהו בחייו. בצורה קלילה, ניתן להציג זאת כהקניית מוטוריקה שתימנע מהילד ומהבוגר להיות מישהו בעל "שתי ידיים שמאליות".


חוגי התעמלות לילדים יכולים לסייע רבות בהיבטים שונים וחשוב לחפש חוג או פעילות שיסייעו להתפתחות בתחומים שונים וישפרו מיומנויות שונות. כשהם עדיין פעוטות ניתן לרשום אותם לחוגי התעמלות בסיסיים שיכללו תנועה במרחב במקצבים ובמהירויות שונות, וגם שימוש בכדורים ואביזרים אחרים שיתרמו להם רבות. התרומה תהיה בשיפור יכולת הדיוק, התפיסה, המסירה, שיווי המשקל, הערכת מרחקים, שימוש בחלקי הגוף הנכונים למטרה מסוימת (כגון נגיחה), ועוד.

מי שירשום את הילד לשיעורים של אומנויות הלחימה השונות יקבל תוספת חשובה של חינוך לערכים כמו כבוד, משמעת, ביטחון עצמי ועמידה בלחצים ויכולת להתמודדויות עם מצבים לא פשוטים. זאת מעבר לכך שיזכה להכיר שיטות להגנה עצמית, לאיזון, לריכוז ולניהול נכון של אנרגיית הגוף. חוג התעמלות אומנותית למשל, יפתח עוד יותר את הקואורדינציה החשובה כל כך לכל ילד, וגם יתרום רבות להקניית חוש קצב. בנוסף, יפתח הילד גם חוש אסתטי ויעשה יותר בכדי לשמור על מראהו החיצוני ועל הופעה ייצוגית.
 

חוג התעמלות לילדים

 

הוצאת אנרגיה וירידה במשקל
חוגים רבים מצטיינים ב"סחיטת" המשתתפים עד לרמות שבהם הם בקושי עומדים על הרגליים. אין בכך שום פסול כל עוד המאמן הוא אדם מוסמך שמכיר את הפיסיולוגיה של גוף האדם ושל ילדים או נערים בפרט, בכדי שלא לגרום להם נזקים כמו שברי מאמץ או דלקות מיותרות.

אם ניקח למשל חוג להתעמלות מכשירים, המתאים לגילאי א' – ט', נראה עד כמה  הנערים/ות יכולים לקבל גמישות, שיווי משקל נהדר, וזריזות מדהימה. אותה זריזות תגיע גם בעקבות אימוני כושר המקפידים על סיבולת לב ריאה ואירוביקה שונה בכדי ליצור ניצול מקסימאלי של החמצן בתרגילי המכשירים השונים. ללא יכולת זו קשה מאוד להחזיק מעמד בתנוחה המאמצת את השרירים, בצורה מטורפת כמעט, על מכשיר כמו טבעות או סוס הסמוכות. התוצאות תהיינה גוף חטוב לעילא ולעילא ושיפור עצום בשריפת שומנים ובהוצאת אנרגיה.

חוג של ג'אז, מחול מודרני, וכד', אינם תורמים רק לחיזוק הגוף וליציבתו הנכונה, אלא שהתנועה והאירוביות של המחולות השונים תביא להוצאת אנרגיה מוגברת ולירידה במשקל אצל כל מי שממדיו מעט גדולים.


יכולת חברתית, ראייה רחבה יותר, ותחרותיות
ישנם גם היבטים אחרים של חוגי ההתעמלות השונים, מאחר ולא מדובר רק בפיתוח הגוף, הפחתת משקל, שיפור הגמישות וכו'. השתתפות בחוגים שונים וייעודיים יכולים להקנות לילד/ה או לנער/ה יתרונות רבים שיכולים לסייע בהתמודדות עם מצבים קשים בחיים האמיתיים, כמו בצבא או בקריירה. 

  • בחוגי התעמלות הקרקע או הריקוד, יחסי הגומלין שבין הקצב לתנועתו של המתעמל או הרקדן, משפרים את יכולת השליטה שלו ואף מפתחים את הדמיון.
  • כל הצלחה בחוג מסוים מביאה לא רק לביטחון עצמי אלא לרצון עז לשמור על ההישגיות ולשפר אותה כל הזמן.
  • התחרותיות שבחוגים מסוימים (כמו מבחני הקראטה לקבלת חגורה בצבע "בכיר" יותר) היא בריאה ביותר (כל עוד מנווטים אותה נכונה ולא מגזימים איתה).
  • ספורט לסוגיו משחרר חומרים חיוניים למצב הרוח ולריכוז של כל אחד מאתנו. 


אם ניקח כדוגמה את משחקי הכדור השונים הרי שנגלה כי הם תורמים רבות:

  • עבודת הצוות של המשתתף הופכת מרגע לרגע לאיכותית יותר מפני שהיא מחייבת אותו לשיפור רב בנושא זה כשהוא משתתף במשחקי הכדור השונים.
  • טכניקות שונות משתפרות מאוד כשהמשתתף צריך לחפש את חבריו על המגרש ולתזמן את המסירות אליהם.
  • תכונות של מנהיגות נולדות תוך כדי ספורט קבוצתי כשאז רואה המאמן או המדריך כיצד אחד המשתתפים דוחף את חבריו להמשיך לתקוף למרות הפרש גבוה לרעת קבוצתו או שהוא דוחק בהם לבצע גם עבודת הגנה שאינה תמיד אהובה על שחקני ספורט הכדור למיניהם.
  • חיי החברה של הילד/ה משתפרים ללא הכר אם הוא מצליח בקבוצתו ונחשב לכזה ש"יודע מה הוא עושה" על המגרש, ולכזה שתורם להישגי הקבוצה. 


לכן, מאחר ואנו מזהים לא מעט יתרונות בחוגים אלו, כדאי מאוד לשים עליהם דגש בכל גיל שהוא.

 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר