מתגרשים? כל מה שצריך לדעת על משמורת משותפת

טובת הילד עומדת לנגד עיני בית המשפט בבואו לדון בענייני גירושין, ומבחינת ההורים הדרך הנכונה להתמודד עם הסוגיה היא לקבוע תנאים עבור משמורת משותפת. הנה המדריך שיעזור לכם להתגבר על הקשיים

מאת: מערכת ילדים פלוס | 29.09.2016

המונח המשפטי "משמורת משותפת" מתאר הסדר בין שני הורים שמוגדרים שווים בסוף הליך גירושין. ברוב המקרים, הסדר מהסוג של משמורת משותפת נקבע בהסכמת שני הצדדים והוא נובע מהבנת חשיבותו עבור הילד. טובת הילד גם צריכה לעמוד לנגד עיני בית המשפט בבואו לדון בענייני גירושין והיא מלווה את היחס החוקי לסוגיות המורכבות סביב הנושא.


הניסיון להפחית את הפגיעה בילדים הוא חלק בלתי נפרד מכל הליך גירושין. בין אם נפרדים בצורה נעימה ובין אם נגררים למאבקים ארוכים בין כתלי בית המשפט, כל הורה צריך לעשות את כל אשר ביכולתו כדי לצמצם את ההשלכות השליליות עבור יציבות התא המשפחתי. בנוסף, בשנים האחרונות חלה עלייה בכמות ההורים הגרושים שרוצים לקחת חלק משמעותי ושווה בגידול הילד גם לאחר גירושין והסכם של משמורת משותפת. 

משמורת משותפת


מה מרכיב את המשמורת המשותפת?
משמורת משותפת מכילה לפי המשפט הישראלי שני רכיבים. הרכיב הראשון הוא של הגדרה הורית זהה, והרכיב השני הוא של זמני שהות שווים או קרובים לכך ככל האפשר. עם זאת, הבעיה היא שלא תמיד הגדרה הורית זהה עולה בקנה אחד עם זמני השהיה המותאמים לצרכים, לרצונות וליכולות של כל משפחה. חלק מרשויות הרווחה לדוגמא ממליצים על משמורת משותפת רק כאשר נקבעים זמני שהות שווים, בעוד בפועל יש מקום להחליט עליה גם אם זה לא מתאפשר.


משרד הרווחה קובע קריטריונים שמקובלים על בית המשפט בכל הנוגע למשמורת משותפת. בין היתר, הצדדים נדרשים להתייחס לנושאים כמו מרחק ומקום מגורים, תקשורת והידברות שוטפת. לתפיסתו של בית המשפט, שיתוף פעולה והסכמה בין ההורים חשוב לצורך המשך ההתפתחות הנורמטיבית של הילד ולכן המשמורת המשותפת נקבעת רק אם היא משקפת את טובתו.


היתרונות של משמורת משותפת
באופן עקרוני, הורים בהסדר גירושין יכולים להסכים על ביקורים מינימאליים בלבד, הסדרי ראיה מלאים או משמורת משותפת. מכאן שהמשמורת המשותפת נמצאת למעשה בקצה ציר הביקורים ויש לה השפעה על כל ההיבטים בחיי הילד.


היתרון הכי גדול של משמורת משותפת היא קיום יחסים משמעותיים ומגע מתמיד עם שני ההורים. המשמורת המשותפת מגבירה את הסיכויים שהילדים יצליחו להתמודד טוב יותר עם המשבר, והיא מיטיבה עם ההורים בכך שהיא יוצרת אווירה רגועה ונעימה.


הורים שנמצאים בעיצומו של הליך גירושין צריכים להתייעץ עם אנשי מקצוע ולהבין את המשמעות החוקית של הסדרי הביקורים. כדאי לערב עורכת דין לענייני משפחה מוקדם ככל האפשר, ולא לתת לחילוקי דעות להשפיע על טובת הילד ועל רווחתו בטווח הארוך. 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר