מוצץ - כן או לא?

רפלקס המציצה אצל תינוקות מופעל גם ללא קשר לפעולת האכילה, ולכן אנו רואים ילדים רבים שמוצצים אצבע או מוצץ. שאלת השאלות של כל הורה טרי קשורה לשימוש במוצצים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 29.05.2014

יש לא מעט דעות הגורסות כי מוצצים נחוצים ולעומתן אחרות שסבורות כי מוצץ עלול להזיק. מוצץ ילדים נמצא בשימוש מראשית המאה ה-20 והוא נחשב למסייע המומלץ ביותר להרגעת הילד.

בשנים אחרונות מוצצים מואשמים בגרימת נזק ובעידוד הפסקת היניקה של חלב אם.
יש הסבורים כי מוצצים עלולים לגרום לבעיות שיניים בעתיד, לבעיות אוזניים ואף לפגוע בהתפתחות תקינה של הדיבור. חלק מהסברות הן אמונות שאינן מבוססות על ממצאים מדעיים ולכן חשוב להבין מהי האמת והאם המוצצים הם יתרון או חיסרון.
מוצצים


יתרונות
מציצת מוצץ לפני הרדמה מסייעת בהרגעת הילד ואינה גורמת לתופעות בלתי נעימות. גמילה מתוזמנת מהמוצץ תבטיח כי הילד וגם ההורים שלו יחוו רק את היתרונות שבשימוש במוצץ שהם הרגעה ואי השימוש באצבע. שימוש במוצץ ינמיך את הסיכוי לכך שהילד שלכם יפתח התמכרות למציצת אצבע, שבתורה יכולה להוביל לצמיחה לא נכונה של השיניים הקדמיות. במילים אחרות, השימוש במוצץ צריך להיות מושכל, לשם הרגעה ולא למשך שעות ארוכות, כך האביזר החיוני הזה יישאר חיוני ולא יביא לשימוש בו חסרונות. המוצץ גם ידוע בהרגעת התינוק והקטנת חווית הכאב בפעולות כמו: ברית מילה, חיסון, בדיקת דם ועוד. כמו בלא מעט מקרים אחרים, מרבית החסרונות של המוצצים נובעים מהגזמה בשימוש בו. כל עוד השימוש מאוזן ואינו חורג מהנורמה, אין סיבה לחשוש מהשימוש במוצץ. יש לשימוש במוצץ יתרון מאוד חשוב נוסף, על פי מספר רב של מחקרים בנושא,
מוצצים עוזרים גם במניעת תסמונת מוות בעריסה.


חסרונות
ישנם מחקרים המראים על כך ששימוש במוצץ יכול להוביל לגמילה מוקדמת מדיי מהיניקה, לעומתם מחקרים אחרים לא מדווחים על כל קשר בין הפסקת היניקה לבין שימוש במוצץ, לכן מהבחינה המדעית אין אפשרות להוכיח כי למוצץ תהיה השפעה רעה על היניקה של התינוק. באשר להשפעה של השימוש במוצץ על ניקוז תקין של חלל האוזן התיכונית, אין סברה מדעית חד משמעית בדומה להשפעת המוצץ על היניקה. במילים אחרות, שימוש רציף במוצץ אינו קשור בקשר ישיר להופעה או להיעלמות של דלקות האוזניים והמומחים סבורים כי אין מדובר על חיסרון מובהק של המוצץ מכיוון שהוא מהווה רק את אחד הגורמים שעלולים לגרום לדלקות אוזניים חוזרות בקרב ילדים. במיוחד אם משתמשים במוצץ רק בתור אמצעי הרגעה, אין חשש כי זה יוביל לבעיה רפואית כמו דלקות אוזניים. החיסרון היחיד בשימוש קבוע וממושך במוצץ בא לידי ביטוי בהשפעה של המוצץ על הצטברות העששת ועל היווצרות מנשך בלתי תקין אצל הילד, זאת מכיוון שישנו קשר בין מציצת המוצץ לבין נסיגת החניכיים. יחד עם זאת, חשוב להבין כי לא מדובר על השפעה מיידית, אלא על תופעה שמתרחשת לרוב אצל ילדים המשתמשים בצורה מרובה מדיי במוצץ ומתקשים להיגמל מכך. על מנת להימנע מזה, ההמלצה היא לא לאפשר שימוש במוצץ לאחר הופעת שיני הבשר.
חשוב לזכור שמוצץ יכול להיות אביזר מסוכן. יש לבדוק אותו לעתים קרובות ולוודא שאינו קרוע או עומד להתפרק. כמובן שבמקרה כזה יש להשליך לפח את המוצץ ולקנות חדש.
אין לקשור מוצץ עם חוט סביב צווארו של הילד, כדי למנוע סכנת חנק.


אם כך, ניתן לומר שמוצץ הוא אביזר חשוב ובעל יתרונות רבים. אל לנו ההורים להכניסו לפיו של הילד בכל רגע, כדי לא ליצור תלות חזקה. כדאי להשתמש בו בצורה מושכלת ונבונה, כדי שבעתיד לא נצטער על השימוש בו. זכרו כי מטרתו להרגיע את הילד, במיוחד לפני שינה. לא כדאי בכל פעם שילד בוכה או כועס, לדחוף לפיו את המוצץ, כי במקרה כזה הוא יפתח תלות ואחר כך יהיה קשה לו מאוד להיפרד ממנו, מה גם שבשימוש ארוך ומרובה יכולות להיות השלכות נוספות כפי שאוזכרו לעיל. עכשיו הבחירה נותרה בידיים שלכם, שיהיה בהצלחה.תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר